Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Peter Pišťanek | 9.4.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Načo muž predstiera orgazmus?

Blank

Sex v tehotenstve
Ako je to vlastne so sexom počas tehotenstva? Moja priateľka hovorí, že nikdy predtým nemala takú chuť, a mňa jej tehotné telo tiež priťahuje, ale je tu obava, že by sme mohli urobiť viac škody ako úžitku. Nemám s tým skúsenosti, nikdy som nebol so žiadnou tehotnou. Ako je ohrozené dieťa, keď si to dvaja rozdávajú počas tehotenstva?
Milan, 30

Toto je otázka skôr určená pre nejakého odborníka a nie pre chudáka publicistu, ale pokúsim sa to aspoň nejako zhrnúť. Už samotný fakt, že aj počas gravidity majú ľudia aj naďalej chuť na sex, je jedným z nepriamych dôkazov toho, že ľudská sexualita má aj inú úlohu ako oplodňovaciu. Hoci tehotenstvo je prirodzeným naplnením základného biologického zmyslu sexuálneho života, nemusí znamenať jeho dočasný zánik. V prvých týždňoch tehotenstva aj tak dvojica obvykle o gravidite netuší a jej sexuálne správanie sa nemení. K istému zlomu dochádza po zistení, že je na ceste dieťa a vtedy prichádza čas otázok, ako je tá Vaša.

Ako som vyčítal na internete, názory na sexuálne aktivity počas tehotenstva sa líšia nielen medzi laickou verejnosťou, ale aj medzi odborníkmi. Niektorí zastávajú názor, že sex počas gravidity nie je vhodný pre matku i dieťa, iní zasa tvrdia, že môže mať priaznivý psychologický efekt a tým pozitívne ovplyvniť priebeh tehotenstva.
Obidva tieto krajné názory majú svoje historické korene a v histórii ľudstva bolo veľa kultúr, ktoré si o tom mysleli svoje. Jedna časť názorov bola taká, že semeno muža môže spôsobiť pôrod menej inteligentného dieťaťa alebo dieťaťa postihnutého epilepsiou. A naopak, iné kultúry zastávajú názor, že semeno muža je veľmi dôležité v rámci prenatálneho vývoja.

Zo všetkého, čo som na túto tému naštudoval, vyplýva, že ak nie je tehotenstvo problematické, niet sa čoho obávať. Je síce pravda, že sex bude najmä v poslednej tretine tehotenstva trochu neohrabaný, ale veľa žien uvádza, že vzhľadom na väčšie prekrvenie rodidiel práve v tom období je sex intenzívnejší a k orgazmu sa dospieva rýchlejšie a ľahšie. Navyše, pre veľa žien toto obdobie znamená podstatné uvoľnenie, pretože sa už nemusia báť neželaného otehotnenia.
Súlož je vhodnejšie vykonávať s použitím kondómu, aby sa zabránilo prípadnej infekcii. Poloha pri styku by mala byť taká, aby partner nezaťažoval svojím telom partnerku – takže na psa, na koňa, na stojáka, prípadne zozadu na boku.
Ak príde v priebehu styku ku krvácaniu, okamžite prerušiť a vyhľadať lekára.

Načo muž predstiera orgazmus?
V diskusii k Vašej poradni padlo žartom tvrdenie, že muž môže predstierať orgazmus. Ja si teda myslím, že čo len trochu zbehlejšia žena jednoznačne rozozná, kedy muž prežíva orgazmus a kedy nie (na rozdiel od muža, ktorý to nemusí vedieť rozoznať ani po rokoch praxe). Ale spomenula som si, ako ma raz jeden bývalý kolega presviedčal, že to ide. Zahýbal vtedy manželke, tak tipujem, že orgazmus predstieral jej a nie novej milenke. Pokiaľ sa pamätám, jeho technika predstierania orgazmu bola postavená na tom, že používal pri sexe prezervatív, ktorý po „orgazme“ idúc sa umyť nenápadne zahodil. Toľko práce a herectva, nebolo by jednoduchšie zavrieť oči, sústrediť sa a urobiť sa? Chápala by som, že chlap nedokáže mať s hociktorou ženou erekciu, ale keď už sa mu postavil, tak ejakulovať už by preňho nemal byť žiaden problém, nie?
Lenka, 31

Problémom muža, ktorý hrá na dve strany, je to, že má biologicky obmedzený počet orgazmov a ejakulácií denne. Takže ak sa vystrieľa s manželkou, neostane mu už veľa na milenku. Žena s tým problém nemá, tá dokáže mať orgazmov toľko, koľko jej je partner schopný poskytnúť. Súčasťou mužského orgazmu, ako iste viete, je výron ejakulátu. Čím viac muž strieka, tým subjektívne výraznejšie a príjemnejšie pociťuje svoje vyvrcholenie. Váš kolega pravdepodobne vychádzal z tejto jednoduchej matematiky. Milenka ho sexuálne priťahovala viac, a preto si šetril svoje drahocenné telesné šťavy pre ňu, namiesto toho, aby ich podaromnici míňal s manželkou. Veď orgazmus s babou, ktorá nás sexuálne priťahuje viac, je príjemnejší, intenzívnejší a dlhší ako s babou, ktorá nás sexuálne až tak nepriťahuje – hoci sa nám pri nej tiež postaví. Druhá vec je viac-menej morálneho rázu (ak sa toto slovo sem vôbec hodí) – orgazmus a ejakuláciu počas obligátneho manželského styku by Váš kolega asi hodnotil ako neveru voči svojej milenke, a teda morálny poklesok. Z toho vyplýva, že Váš kolega bol aj napriek svojmu neusporiadanému životu morálne na výške a iste ste dodnes šťastná, že ste mali tú česť pracovať po jeho boku.

Poznámka autora:
Toto nie je odborná poradňa. Nie som ani sexuológ, ani gynekológ, ani psychológ či psychiater, ani sa na to nehrám. Neposkytujem individuálne rady, som platený iba za napĺňanie tejto rubriky. Svoje otázky môžete napísať sem. Niektoré vaše príspevky gramaticky i štylisticky upravujem, aby dávali zmysel. Podstatne mi uľahčíte život, ak vo svojom príspevku použijete diakritiku.Peter Pišťanek  viac od autora »
Vaše reakcie [37]