Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 17.3.2008 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Elán, a múdro hovorí?

Blank

Niekedy sa človek dozvie životné pravdy aj od ľudí, od ktorých by to teda rozhodne nečakal. Napríklad od členov skupiny Elán. Nemyslím teraz z textov ich pesničiek, tie písal zväčša Boris Filan a o tom sa v časoch jeho najväčšej textárskej slávy trefne vyjadril obávaný recenzentský kat Jan Rejžek v Melodii ako o majstrovi lapidárnej skratky.

Táto životná pravda vyšla priamo z hláv Elánistov a dlžno dodať, že nebola lapidárna ani krátka, vzhľadom na pokročilejší čas, ktorý už chlapci strávili v kreslách porotcov svojej šou Elán je Elán statočne pri tom popíjajúc tajomnú hnedú tekutinu. Načal to Patejdl a doklepol Baláž. Tá myšlienka by sa dala lapidárne zhrnúť do vety, že len vtedy je výkon speváka zaujímavý, keď spieva ako o život, na hranici svojich možností. Čo teda rozhodne nie je prípad ani jedného zo súťažiacich a čo teda rozhodne je ich prípad, teda Elánu. Prihodili priznanie, že na koncertoch si zvykli podlaďovať o pol tóna gitary, aby tie šialené výšky dokázali všetky uspievať, ale na platni vždy išli na doraz.

Nielen v tejto šou, celkovo v televízii, je iba málokedy vidieť výkony, ktoré idú na doraz, za hranicu možností ktoréhokoľvek, ehm, umelca. Možno je to samotnou televíziou, že všetko sa vyrába na vopred nevypočítateľné množstvo pokračovaní, tak si každý šetrí sily, lebo aj zajtra je deň, aj zajtra treba niečo vyprodukovať. S tým sa asi nedá veľa narobiť, televízia zošrotuje každého a všetko na oboch stranách obrazovky, smutné je, keď podliezajú už aj tak nízko nastavené latky a šetria sa aj tí, ktorí ešte nič poriadne neukázali a nedokázali.

O čo menej umelci a zabávači prekračujú svoje vlastné hranice schopností a možností, o to viac prekračujú hranice iné. Hranice toho, čo je slušné, čo je bežné, čo je ešte únosné pre nás, divákov. Načo šokovať vypätým speváckym výkonom, keď stačí odhaliť prsia alebo zadok? Načo vymýšľať inteligentné pointy, keď stačí povedať kurva v priamom prenose? Ale zatiaľ čo vypätý výkon sa len tak ľahko divákovi nezunuje, odhalené prsia a slovo kurva v priamom prenose už o týždeň nie sú zaujímavé. O týždeň už treba grcať, súložiť a ako hovorí Jurko Malíček, jedného dňa sa aj toho porna so zvieratkami v televízii konečne dočkáme.Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [84]
:: Súvisiace reklamné odkazy