Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Michaela Malíčková | 16.11.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Prvá snehová pokrývka a hrejivo letný koláč

Blank

Tento rok splnil Martin všetky očakávania, ktoré naňho kladú ľudové pranostiky a presne v určený deň šantil na svojom bielom koni niekoľko hodín. Presvedčivo a s následkami. Stopy snehu sa mihali ešte aj po dvoch dňoch. Zdá sa, že aj napriek prísľubom istého renomovaného televízneho meteorológa, že nás čaká dlhá teplá jeseň, sa neodvratne začala zima. Niektorých začínajúcich záhradkárov snehová pokrývka nepríjemne zaskočila. Môžem potvrdiť, zeler sa mi rozmáča v zemi, jednoročky hnijú na koreni a moja pôvabná biela čajová ruža vôbec nepochopila, že nadišiel čas jej zazimovania. Všade je čvachtavo, slniečko už nehreje, chladný vzduch lezie do rukávov a pod sukne. Cnie sa mi za letom. Veľmi.     

Sychravé počasie zväčša nalomí nejedného z nás. Pokašliavame, kýchame, zapĺňajú sa nám dutiny, a tak sa snažíme dopovať vitamínmi. Minimálne céčko pozná každý a vie, že ním nič neskazí. Vitamín C vo všetkých formách – tabletky, citróny a dobroty. Tabletkové verzie sú najjednoduchšou a najrýchlejšou formou a konzumáciu zvládne úplne každý. Pojedanie citrónov však už nie je pre všetkých. Hoci šťava z citróna dokáže zázraky. Samotná, s vodou, s cukrom, s medom, s cesnakom, v čajíku, s mrkvou a jabĺčkom. Zdravé, ale nie vždy najchutnejšie. Citrón to dokáže aj fajnovejšie. Je skvelým ochucovadlom, ale trúfa si aj na hlavnú surovinu. Zvykne sa napríklad nakladať do soli, vraj je to výborné, ale zatiaľ nemôžem potvrdiť. Zato môžem vrelo odporučiť ľahký a lahodný, zľahka kyslastý citrónový koláč. Je nasiaknutý letom a v týchto usmoklených dňoch je balzamom na dušu. Určite lieči. Pracovný popis je síce rozsiahly, ale neľakajte sa, koláč je jednoduchý. A má ešte jednu výhodu, nemusíte čakať na čerstvé letné ovocie: citróny, aj keď chemicky ošetrené, sú k dispozícii stále.

Citrónový koláč

Potrebujeme:

okrúhlu zapekaciu misu s priemerom cca 28 cm

na cesto:
200 g hladkej múky
50 g cukru
1 vanilínový cukor
postrúhanú kôru z polovice citróna
100 g studeného masla
1 žĺtok

na plnku:
1 veľké vajíčko
4 bielky
120 g kryštálového cukru
3 citróny
150 ml šľahačkovej smotany

Vymiešajte múku, cukor, vanilínový cukor, maslo nakrájané na kocky a žĺtok. Môžete najprv pracovať šľahačom, alebo len vidličkou, ale keď sa začnú tvoriť žmolky, pridajte citrónovú kôru a chopte sa ho vlastnými rukami a mágajte ho, čo to dá. Dohladka vymiesené cesto odložte vo fólii na polhodinku do chladničky. Po vybratí vás čaká najmenej príjemná časť práce. Na dosku si dajte fóliu alebo rozrezané mikroténové vrecko, ktoré veľkosťou zodpovedá vašej zapekacej mise. Nebuďte zdesení, keď sa pri vaľkaní bude trhať a rozpadávať, pracujte pomaly, trpezlivo, pokojne zapojte prsty a trhliny postláčajte alebo vyplňte cestom, ktoré vám vytŕča po okrajoch. Nie je to klasické krehké cesto, je mastnejšie a viac sa rozpadáva. Snažte sa vytvoriť kruh, ktorý prekryje celú misu a vyplní aj boky. Cesto si do nej preklopte pomocou fólie, inak sa vám celé rozpadne. Cesto pekne popritláčajte, orežte vytŕčajúci okraj, vyplňte prípadné diery. Položte na dno papier na pečenie a vysypte naň nejakú strukovinu – hrach alebo fazuľu na zaťaženie. Vložte do rúry vyhriatej na 180 °C (teplovzdušnej stačí 160 °C) na 10 minút. Za ten čas si pripravte plnku. Vajce, bielky a cukor vyšľahajte metličkou. Pridajte šťavu z troch citrónov, nastrúhanú kôru z jedného citróna a smotanu. Premiešajte a nechajte päť minút odpočívať. Z predpečeného cesta zložte strukoviny a papier, vylejte naň 2/3 krému a vložte späť do rúry, ktorej teplotu ste znížili na 150 °C. Keď krém trocha stuhne, teda asi po 20 minútach, dolejte zvyšnú tretinku. Pečte ešte takých 25 – 30 minút, krém by mal byť všade tuhý. Koláč vyberte a nechajte chvíľku chladnúť. Najlepšie chutí trocha teplý. A ešte lepší je, keď ho posypete práškovým cukrom a skaramelizujete ho. Pod grilom sa môže stať, že vám zhorí cesto po okrajoch, takže jediná bezpečná cesta je použiť taký ten kuchynský horkovzdušný fénik. Dávajte však pozor, povrch musí zhnednúť, ale nie zhorieť! Skúsenosť hovorí, že koláč vystačí maximálne pre šiestich ľudí, ale ľahko si s ním behom večera poradia aj štyria stravníci.    

Cnie sa mi za letom, ale s citrónovým koláčom o kúsok menej.



Michaela Malíčková  viac od autora »
Vaše reakcie [4]
:: Súvisiace reklamné odkazy