Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 17.10.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Raz ich všetkých zabijeme! A oni nás

Blank

Na americkej politike na Blízkom a vlastne aj Strednom a Ďalekom východe sa mi najviac páči, že viem, čo si o nej myslia doma. Nie my tu doma, hoci to viem tiež, ale oni tam doma, Američania. Viem, ako nesúhlasia a stali sa obeťami hŕstky imperialistických svíň bez chrbtových kostí, vojnových štváčov, ktorým nejde o nič iné, len o tú ropu. Trocha ma mrzí, že neviem, ako to je naopak, lebo ak by som vedel, asi by ma davy páliace americké zástavy menej znepokojovali, zvlášť, keď to vyzerá, že všetci sú vzácne jednotní, ale to je tak všetko, čo k tomu môžem napísať. Aj som po nejakých skupinách, povedzme, iránskych ľavicových intelektuálov, čo by vehementne nesúhlasili s čímkoľvek, čo sa u nich doma deje, pátral, ale bez výraznejšieho úspechu. Len emigrantov som nejakých našiel, môžem ich však brať za bernú mincu?

Ale nehádžme ich všetkých do jedného vreca, napríklad v Saudskej Arábii to zatiaľ vyzerá tak, že ešte sú ochotní kamošiť sa s nami. Dúfam, že im to vydrží aj po Kráľovstve, ak sa tam bude premietať, lebo mohlo by, veď kamoši naši sú aj v tom filme. Na Kráľovstve je najlepšie, ako elegantne sa nerýpe v kolektívnych islamsko-judaisticko-kresťanských euroamerických vzťahoch a vystačí si s tým, že by mohli byť aj horšie. O kúštik.

 

V liberálnom Hollywoode dneška asi na túto tému ani nemôže vzniknúť politicky nekorektný film, tak som aspoň rád, že Kráľovstvo sa politike vyhýba, kde len môže. Manévrovací priestor má síce poriadne oklieštený, stále je to film o vyšetrovaní brutálneho teroristického útoku na americkú enklávu v Saudskej Arábii, avšak kľučkuje v jeho rámci ako optimista po mínovom poli a dôsledne sa vyhýba zmienkam o islame ako takom, o terorizme ako takom a vlastne aj o nevraživosti ako takej. Všetko, čo voči sebe americkí a saudskoarabskí vyšetrovatelia proti sebe majú, je nedôvera, predovšetkým v kompetentnosť. Nik nepochybuje, že útok teroristov je nesprávny, treba ho poriadne vyšetriť a potrestať, len prístup je iný.

Forenzný tím sa to volá, keď chlapíci vyšetrujú zločin predovšetkým exaktnými vedeckými metódami, o ktorých sa nám laikom ani nesníva? Lebo ak áno, tak útok v Saudskej Arábii prichádza viac-menej proti vôli domácich vyšetriť práve forenzný tím štyroch agentov FBI, traja sú kóšer, jeden z nich je žena, tá už kóšer nie je. Majú len niekoľko dní, miesto po výbuchu vyzerá ako po výbuchu a miestni im viac prekážajú, ako pomáhajú. No len do momentu, keď sa americkí a miestni pandúri poriadne oťukajú, rozdelia si kompetencie a začnú si trocha veriť a potom už to ide len taký fukot. Jedna poriadna nadupaná, autenticky pôsobiaca akčná pasáž, v ktorej Američania a dobrí miestni strieľajú rameno o rameno do malej skupinky zlých fanatikov a je koniec a na jeho konci už sa blyští pointa, že sme vlastne rovnakí, milujeme aj nenávidíme rovnako, len sa inak modlíme.

 

Prepáčte, irónia nie je na mieste, hlavne, keď Kráľovstvo vôbec nie je nevydarený film hodný posmechu. Len sa mi vzhľadom na realitu zdá banálnejší ako zvyčajne. Lebo je chvályhodné, že tvorcovia do politiky nešli, že zostali pri zemi a rozprávajú v prvom rade ľudský príbeh o vyšetrovaní zločinu, krvavého, odporného, ale jednoznačne zločinu s konkrétnym vinníkom, ktorého treba vypátrať, chytiť a potrestať. Čosi ako v seriáli C.S.I., len nie Las Vegas, ani New York, ale Rijád a trvá to dlhšie.

Ako sa Kráľovstvo začne, tak sa skončí: svižne, dynamicky, bez zbytočných prieťahov. Poteší pseudo dokumentaristickou kamerou a strihom, naliehavým, ušné bubny drásajúcim zvukom, ktorý kmáše divákom v sedačke pri každom výstrele a aj tým, že má happy end a celkom konkrétny vinník je nakoniec potrestaný.       

Na druhej strane, ak vezmem do úvahy, že Kráľovstvo produkoval Michael Mann, režisér, ktorý pred vyše rokom nakrútil Miami Vice, čakal som viac. Akcia bola síce výborná, ale bolo jej zúfalo málo a na štýl či presah už tentoraz nezostalo miesto. 

Kráľovstvo, The Kingdom. USA 2007, kino, 110 min.

Réžia: Peter Berg
Scenár: Matthew Michael Carnahan
Kamera: Mauro Fiore
Hudba: Danny Elfmani
Hrajú: Jamie Fox – Ronald Fleury, Chris Cooper – Grant Sykes, Jennifer Garnerová – Janet Mayesová, Jason Bateman – Adam Leavitt, Ashraf Barhom – plukovník Faris Al Ghazi, Ali Suliman – seržant Haytham, Jeremy Piven – Damon Schmidt
Oficiálna stránka filmu: http://www.thekingdommovie.com/Juraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [1]
:: Súvisiace reklamné odkazy