Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Autorská súťaž | 25.9.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Zo života nezamestnaného

Blank

Toto je text od autora, ktorý sa uchádza o priazeň našich čitateľov v autorskej súťaži nazvanej Vyhraj svojho redaktora. Kvalitu príspevkov hodnotia výhradne čitatelia bodmi na konci článku. Text je uverejnený bez redakčných zásahov, bez štylistickej a jazykovej korektúry. 

Autor textu: Gabriela Matlovičová

Je nedeľa večer, pomaly sa blíži čas, kedy všetci normálni ľudia uvažujú nad tým, že by už asi mali ísť spať, lebo zajtra idú do práce, musia teda skoro ráno vstávať. Človek nezamestnaný zase úpenlivo rozmýšľa, čo by tak ešte mohol ísť robiť, lebo predsa len ešte je skoro zaľahnúť do postele s dobrou knihou, ktorú bude čítať minimálne hodinku. Nemôže predsa zavrieť oči a zaspať skôr ako o jednej, v najhoršom prípade o polnoci.

Ráno je vhodné vstávať aspoň o deviatej, ale ideálne je o tej desiatej. Kým sa dopracuje k raňajkám bude pol jedenástej, pri novinách, ktoré mu chodia do poštovej schránky, zabije približne hodinu. Narušenie rytmu ohrozuje nespoľahlivá poštárka, ktorá niekedy noviny prinesie až krátko pred dvanástou! To sa potom musí improvizovať a hľadať vhodný časopis. Aj preto je výhodné vstávať čo najneskôr.

Keď už máme za sebou raňajky, treba pomýšľať pomaly na obed, v prípade, že nie je nič zo včera, aj variť. Varenie ale málokedy zaberie viac ako hodinu, pred dvanástou je jednoduchý pokrm schopný splniť svoju úlohu hlavného jedla dňa. V ideálnom prípade je dobré stihnúť aj prvú kávu, opäť pri čítaní. Novín alebo časopisu. V závislosti od príchodu pošty. Prvá tretina dňa je šťastne za nami. Tá najlepšia, kedy ešte nezamestnaného netrápia výčitky svedomia, za to, že sa len tak povaľuje a nič nerobí.

Po obede sa nezamestnaný zamyslí, čo ďalej s načatým dňom. Napíše si dokonca aj zoznam užitočných činností, ktoré by mu mohli prospieť v rôznych smeroch – cvičenie, učenie angličtiny, písanie článkov, motivačných listov, vylepšovanie životopisu, hľadania vhodných firiem v Zlatých stránkach, príprava na pohovor, precvičovanie pc zručností. Zatiaľ to ide dobre, zapína počítač, otvára potrebné programy a dokumenty. Ale ako pracovať bez hudby? Začína sa veľmi dôležitý výber vhodného interpreta, albumu, prehrabovanie v priečinkoch, v cédečkach. Konečne sa podarilo nájsť niečo, čo zodpovedá nálade a ani príliš neruší pri rozmýšľaní.

Vzápätí prichádza zvádzajúca myšlienka, či by si nemohol pozrieť fotky z dovolenky z minulého roka, veď to zaberie len chvíľku a príjemne sa naladí na ďalšiu prácu. Na tom istom CD nosiči sú ako naschvál fotky aj z iných akcií. Tak sa pozerajú fotky, hudba hrá, programy a dokumenty, ale neustále svietia pekne vedľa seba poukladané na spodnej lište a nepríjemne útočia na centrum zodpovednosti. Nie je už ale čas na ďalšiu kávu? Určite áno, na kávu je čas aspoň dvakrát denne. Pitie kávy ale samozrejme súvisí hlavne s možnosťou bez výčitiek zase robiť niečo, čo nezamestnaného naozaj baví., lebo musí si predsa aj oddýchnuť, trošku vypnúť.

Napríklad pri článkoch z rôznych obľúbených webov, ktoré si vždy nezamestnaný pri hľadaní práce na internete v Savke, kde je zadarmo, stiahne do wordu, aby si ich doma prečítal, lebo na nete nechce strácať čas. Čas uteká pri čítaní príjemne a rýchlo a ani sa nezamestnaný nenazdá a už je tu večer, približne šesť hodín, niekedy viac, podľa toho koľko si stiahol článkov (nezamestnaný totiž nedokáže kliknúť na krížik skôr, ako neprečíta všetko, čo tam je).

Otvorené a dnes ešte nedotknuté worďácke dokumenty začínajú už naozaj nepríjemne dobiedzať. Pohľad na plán, čo si dnes nezamestnaný napísal mu tiež na nálade nepridá. Sakra, musím sa už vzchopiť a začať niečo robiť, hovorí si v duchu nezamestnaný a úprimne sa na seba hnevá, ako je to možné, že zase preflákal skoro celý deň. Ale ešte nie je neskoro, veď má ešte pred sebou kopec času, kým pôjde spať. Otvorí si teda sheet s tými debilnými otázkami, čo sa všetci na pohovoroch pýtajú a začne s prípravou odpovedí v angličtine. Po dvoch otázkach, je v koncoch, skutočne chce práve túto prácu? Kašlem na to, veď nejako to už zajtra dopadne, aj tak sa mi tá práca zase až tak nepáči, končí nezamestnaný svoju úvahu nad zmyslom vypracovávania ďalšej otázky: Prečo ste sa rozhodli uchádzať práve o túto prácu?

A odchádza naspäť k fotografiám, ktoré  už niekoľko rokov čakajú na vybratie, úpravu a vyvolanie tých najlepších, a zdá sa, že práve teraz prišiel  čas pristúpiť k činu. Ešte ani poriadne nenašiel folder z výletu z Krakowa, keď mu niekto volá, či nechce ísť chvíľku von.

Náš nezamestnaný je zachránený! S radosťou zatvára všetky tie hnusné sheety a už len shut down, ok, vypnúť monitor, repráky a ide sa. Okolo polnoci potom spokojne zaľahne do postele, lebo on predsa chcel aj niečo robiť, ale nestihol to, musel už predsa niekam chvíľu vypadnúť, odreagovať sa, inak by mu už asi hrablo. A kto by už zamestnal hrabnutého kulturológa?

PS: Ale dnes sa nezamestnanému kulturológovi neobyčajne darilo a zabojoval proti svojej lenivosti a apatii až z neho vyšiel tento článok. A to dokonca ešte pred začiatkom Dr.House, čiže nemusel predčasne ukončiť svoje snaženie a odložiť písanie na zajtra. Kto by si to bol pomyslel?

Poznámka redakcie:
Tento text môžete ohodnotiť svojimi bodmi (bodovať môžu len prihlásení používatelia, 1 bod = 10 halierov). Všetky body sa budú kumulovať do jednej sumy, a tú v bodoch dostane autor, ktorého príspevok získa najvyšší počet bodov po odčítaní bodov záporných.

Ďalšie texty do súťaže už neposielajte. Súťaž bola uzavretá 31. 8. 2007. Po uverejnení všetkých príspevkov, ktoré boli doručené do redakcie do tohto termínu, hlasovanie uzavrieme a súťaž vyhodnotíme. Podmienky účasti a pravidlá súťaže nájdete tu.Autorská súťaž  viac od autora »
Vaše reakcie [46]
:: Súvisiace reklamné odkazy