Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Tlačový oznam | 27.8.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Tradičné remeslo, ľudová výroba a ľudové umenie

Blank

17. ročník festivalu tradičného remesla a ľudových výrob Dni majstrov na hrade 2007, ktorý sa bude konať najbližší víkend, sľubuje viac ako 100 ľudových remeselníkov z celého Slovenska, ktorí predvedú svoju šikovnosť a umenie, ukážu tradičné výroby a medzi nimi aj niektoré zabudnuté remeslá. O dobrú náladu sa postarajú viaceré hudobné skupiny, bábkové divadlo, či škola remesiel pre detských návštevníkov festivalu.
Bratislavský hrad svoje brány otvorí o desiatej hodine a deň vám spríjemní množstvom  atrakcií, zaujímavými a inšpiratívnymi sprievodnými podujatiami pre deti i dospelých až do osemnástej hodiny.

Predstavia sa tieto remeslá: majstri debnárstva, hrnčiarstva, košikárstva, drotárstva, kováčstva, korytárskej výroby, výroby bačovského riadu, výroby plechových a liatych zvoncov, vylievanie cínom, tkanie na krosnách, výroba z kože, pletenie zo šúpolia a slamy.
Kategóriu ľudového umenia zastupujú textilné techniky – výšivky a paličkované čipky, maľba na sklo, drevorezba, zdobenie medovníkov, zdobenie kraslíc rôznymi technikami (dierkovanie, vyškrabovanie, opletanie niťou, drôtovanie).
Z oblasti hudobných nástrojov sa predstavia verejnosti viacerí výrobcovia fujár, píšťal a drumblí.
Tvorivé dielne pre deti: Súčasťou podujatia budú tvorivé dielne pre deti, spojené s výučbou starých remeselných techník. Pod dohľadom odborných lektorov Školy remesiel ÚĽUV Bratislava a Školy remesiel ÚĽUV Banská Bystrica si detskí návštevníci môžu vyskúšať prácu s prírodným materiálom a niektoré jednoduchšie výrobné techniky, napr. drevorezbu, výroba z drôtu, točenie na hrnčiarskom kruhu, prácu so šúpolím a so slamou, zdobenie medovníkov, paličkovanie, plstenie, tkanie na krosnách a maľbu na sklo.

Dni majstrov na hrade 2007, program sprievodných podujatí nájdete v Bleskovkách.
1. a 2. septembra 2007.Tlačový oznam  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy