Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Tlačový oznam | 5.9.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Jedinečný koncert ako vrchol jedinečného workshopu

Blank

Občianske združenie Žudro po zozbieraní starodávnych rómskych piesní v spevníkoch a na CD nosičoch „Phurikane giľa“ a „Hoj na nej na“ pokračuje v línii hľadania autentických prejavov rómskej hudby.

Aktuálny projekt Sútok/Confluence sa sústreďuje na vzájomné hudobné presahy medzi Rómami a Nerómami. Dialóg hudobníkov práve prebieha vo Veľkom Slavkove a to od 2. do 6. septembra 2007. Na medzinárodnom workshope sa stretli trombonista Hilary Jeffery (Holandsko), bubeník Thierry (Stredná Afrika), violončelista Jozef Lupták, skladateľ scénickej hudby Juraj Dobrakov, zo spevákov Marcelka a Jozef Dreveňákovci z Bardejova a Irenka Pokutová s Bélom Pokutom zo Žehry. V druhý deň workshopu sa všetci zúčastnili výjazdu za rodinou Žigovcov do Markušoviec. Výsledkom celého projektu bude vytvorenie nových skladieb inšpirovaných rómskou hudbou a ich zoradenie do spoločného koncertného programu a CD. Dokumentaristka Daniela Rusnoková zaznamenáva priebeh celého workshopu kamerou.

Popri improvizáciách a skladbách komponovaných hudobným skladateľom pristúpia k projektu aj tvorcovia hudobných (re)mixov: Ján Boleslav Kladivo, Abusus (Braňo Jóbus), Karaoke Tundra a Tibor Holoda, ktorí budú vychádzať z autentických nahrávok Phurikane giľa a z nahrávok z workshopu.

Priame výsledky workshopu sa budú prezentovať na záverečnom koncerte otvorenom širokej verejnosti. Uskutoční sa 5. 9. 2007 o 19:00 v Evanjelickom kostole v spolupráci s cirkevným zborom ECAV vo Veľkom Slavkove. Hrať a spievať budú Hilary Jeffery, Jozef Lupták, Thierry, Marcelka a Jozef Dreveňákovci, Žigovci a Béla Pokuta. Vstup na podujatie je voľný.

Foto: Daniela RusnokováTlačový oznam  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy