„No, pravdupovediac, ja tam chodím na toho Deppa“ napísala mi kamarátka cez ICQ, vyzvedajúc aké to je, vzápätí potom, ako som jej oznámila, že som sa práve vrátila z Pirátov trojky a idem písať recenziu.
A viete čo? Viete! Veď kvôli tomu Deppovi tam chodí väčšina ľudí. Áno, ak sa ešte Pirátom oplatí venovať pozornosť, tak kvôli Deppovi. Bol by ten príbeh vôbec niečím bez neho? Sotva, ak, tak len prvý, druhé dva, vlastne druhý, len dvojdielny, je sólo jazdou šialeného Jacka, ktorému sa do cesty občas pripletú aj ostatní účinkujúci, povedia svoje repliky, vykonajú svoje gestá a opäť uvoľnia miesto exhibujúcemu Deppovi. One Man film? Tak.
Ako veľmi sa mi prví Piráti páčili, tak ma druhí veľmi sklamali. A hoci som bola hádam sama, koho dvojka nedostala, som veľmi rada, že trojka Pirátom napravila reputáciu. Scenáru navzdory, žiada sa dodať. Nakrúcajúc dvojku, zahryzli sa režisér Gore Verbinsky a predovšetkým scenáristi Ted Elliott a Terry Rossio do koláča, ktorý nebol dopečený a odjedli z neho polovicu. Tam, kde dvojka mala vrcholiť velikánskym finále, jednoducho film skončil a nedoriešilo, nedopovedalo sa nič. Po trojke už rozumiem prečo, scenáristi, zdá sa, mali o už vtedy pripravovanom treťom dieli len veľmi matnú predstavu. Vidím to tak na nahodenú osnovu s dovŕšením dramatického oblúka, ale nič viac. Z hľadiska príbehu sú Piráti dvojka a trojka jedným filmom, len rozdeleným do dvoch epizód.
Nebyť režiséra, tá loď by šla okamžite ku dnu. Nekompromisne, Depp sám by ju nad hladinou nemal šancu udržať. Ak áno, tak to vlastne vôbec nemuselo mať príbeh, ani jeho náznak. Len Deppa, kostyméra a kameramana.
Kde je problém? V príbehu, ktorého vyrozprávanie trvá režisérovi, nech sa snaží ako chce, 320 minút filmového času. Hoci príbeh sám, teraz, keď už je jasné, o čom to vlastne z hľadiska kauzality malo byť, by sa dal celý komplet sprostredkovať za neporovnateľne menší čas. Alebo nie? Môžeme byť radi, že režisér dokázal tápajúcich scenáristov okresať len na necelých päť a pol hodiny? Dá sa aj tak, aj tak.
Zostávam v rozpakoch, skúšam si spomenúť, o čom ten príbeh bol. Nedá sa, nezložím ho, len obrazy, scény a neustále zmeny v rozložení síl dobra a zla. Ak by som mala odpovedať na otázku, o čom Piráti trojka boli, nezmohla by som sa na nič lepšie, len na konštatovanie, že sa v nej neustále prezliekali kabáty, prebiehalo sa z jednej strany na druhú a a väčšinu času som netušila, komu vlastne mám pri všetkej tej zábava držať palce. Filmový Babylon, v ktorom niet iného zmyslu, ako dať postavám, predovšetkým Jackovi, zámienku na ďalšie vyčíňanie.
Zložiť ten príbeh spätne je tortúra.
Najprv sa organizuje veľké stretnutie pirátov, ako reakcia na masívnu protipirátsku kampaň. Potom sa vyslobodzuje Jack, aby sa tiež mohol zúčastniť. Problém je, že na stretnutie sa vlastne nikomu nechce. Aspoň chvíľami sa tak zdá. A potom v iných chvíľach, zdá sa, že všetci už sa ho nevedia dočkať. Potom sa to stretnutie koná a schyľuje sa k finálnemu konfliktu. Medzitým všetci intrigujú a každý chce dosiahnuť svoj cieľ. Jack chce viac rumu a svätý pokoj, Barbossa chce oslobodiť bohyňu, ktorú sami piráti uväznili, (preto vlastne ten snem, aby panovala moriam ona, keď už pirátov vytláča Východoindická spoločnosť), Will Turner chce zachrániť otca, Elizabeth sama nevie, čo chce, len raz čosi celkom pateticky a zbytočne vykrikuje o slobode, aby sa vzápätí vydala a Davy Jones chce asi všetkých pozabíjať, lebo je nešťastne zaľúbený, alebo také čosi.
Čo to všetko znamená, pýta sa zmätený divák?
Priveľa kofeínu, odpovedá jeho zlé alter ego.
A potom, keď už som to chcela vzdať, Rossio a Eliot prekvapili. Vystavali totiž veľký dramatický koniec, vlastne happyend, ale nie ten z najsladších, ale troška trpký a, čo v kontexte Pirátov síce bude znieť absurdne, uveriteľný.
Len neprimýšľať, už teraz sa mi Piráti trojka páči menej, ako keď som vyšla z kina. Lebo počas sledovania filmu samotného nevadilo, že som nerozumela, čo vlastne sa deje, stačilo sa na to dívať a bolo to fajn. Vtipné, miestami menej, inokedy viac. Napínavé, pekné efekty boli a vlastne všetko, čo sa formálneho spracovania týka. Jack bol úžasný, zväčša, a že je to jeho príbeh, poriadne zmätený, a bizarný, veľmi presvedčivo odrážalo samo Jackovu osobnosť. Ten film je ako Jack. Nevieme veľmi, o čo mu ide, je tak trocha magor, ale šarmantný magor a fantasticky na naňho díva.
Keď sa objavil Keith Richards, zatlieskala som, spontánne, rozradostená, ako malé decko. Áno, naozaj je tam a je božský.
Keď by sa nakrúcalo pokračovanie, a mohlo by sa, stačilo by, aby v ňom Depp a Richards v kostýmoch a v tých roliach len tak vymetali lokály v Tortúge, alebo sa len prechádzali po pláži. Stačilo by to a hádam by to vyšlo aj lacnejšie. Bez tých ostatných vecí by sa ten film možno aj zaobišiel.
Piráti trojka ma príjemne prekvapili, naozaj. Ale keď si spomeniem na jednotku, trocha sa mi zacnie. Ten film bol skutočné dobrodružstvo, tieto dva sú len exhibície, jedna slabšia, druhá silnejšia.
Piráti Karibiku: Na konci sveta, Pirates of the Carribbean: At World´s End. USA 2007, kino, 170 min.
Réžia: Gore Verbinski
Scenár: Ted Elliott, Terry Rossio
Kamera: Dariusz Wolski
Hudba: Hans Zimmer
Hrajú: Johny Depp – Jack Sparrow, Orlando Bloom – Will Turner, Keira Knightleyová – Elizabeth Swannová, Tom Hollander – Cutler Beckett, Bill Nighy – Davy Jones, Jonathan Pryce – guvernér Weathery Swann, Stellan Skarsg?rd – Bootstrap Bill, Geoffrey Rush – Barbossa, Naomie Harrisová – Tia Dalma, Chow Yun-Fat – Sao Feng, Keith Richards – Teague, Jack Davenport – Norrington
Oficiálna stránka filmu: http://disney.go.com/disneypictures/pirates/atworldsend/
Vyhraj dva lístky do kina!
Ak sa chcete na tých dvoch krásavcov pozrieť do kina osobne, môžete lístky vyhrať v našej súťaži, stačí ak správne odpoviete na otázku, v akej slávnej hudobnej skupine Keith Richards hrá. Odpovede posielajte do redakcie najneskôr do stredy 30. mája do 12.00 hod.!
Vilma Choteková viac od autora »
Vaše reakcie [10]
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|