Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Vilma Choteková | 5.6.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Blbosť, aká sa len tak nevidí!

Blank

Podobnosť tých mien je taká zjavná, až sa čudujem, že to ľuďom nenapadá častejšie. Satan a Santa, pekelník týrajúci zatratené duše a reklamný deduško, čo roznáša darčeky, nie je to nakoniec jedna a tá istá osoba? Je, a ľuďom, ktorí Vianoce neznášajú, to ani netreba nijako zvlášť vysvetľovať.

Vo filme Diabolský Santa je Santa diablovým synom, ktorý pred tisíc rokmi prehral súboj s anjelom a za trest musí ľuďom roznášať darčeky, hoci by ich všetkých najradšej zaživa vypitval príborovým nožom. Teraz sa mu trest končí, takže to vyzerá, že na Vianoce bude konečne zase prča. Bola by, ak by sa pekelníkovi do cesty za jeho znovu nájdeným naturelom nepostavilo pubertálne chlapča a jeho deduško, ktorý vie o pravej podstate Vianoc viac, akoby doňho ktokoľvek povedal. Zápletka načatá, bizarný príbeh sa ženie k predvídateľnému finále ako splašený sobí záprah.

 

Svoje k príbehu si povedia vedľajšie postavy, z ktorých vidno hlavne vnútornosti, svoje tajomná kniha, opisujúca celé sprisahanie a svoje junák a deduško, ktorí sa snažia aspoň občas chytiť opraty a dať tomu šialenstvu správny smer. Aby to bolo veselé, keď už je to komédia, a aby to zo dva-trikrát urobilo bu-bu-bu, keď už je to komédia s prívlastkom hororová.

Zlý film z každého uhla pohľadu? Nie, nie nevyhnutne, lebo na Diabolského Santu sa dá dívať aj ako na čistokrvný filmový trash, ktorý je nepodarený zámerne a útočí na to najnižšie v nás. Vlastne, táto cesta je jediná, ako sa dívať a dodívať.

Odhliadnuc od všetkého nepodareného totiž môže byť Diabolský Santa až kráľovskou porciou najlacnejšej filmovej zábavy, a nielen pre tú skupinu divákov, ktorá považuje film za automaticky vydarený, ak sa v ňom objaví motorová píla. Oným dôvodom, prečo sa dívať, je samotný Diabolský Santa stvárnený wrestlerom Billom Goldbergom. Od čias Hulka Hogana nedal profesionálny wrestlig svetovej kinematografii takú držku.

Že nevie hrať? Nuž, pri tom výraze tváre je zázrak, že sa dokáže podpísať na zmluvu. A v Diabolskom Santovi od neho herectvo nikto aj tak nechce, len aby sa tváril drsne a tak, že mu porciovanie civilistov spôsobuje rozkoš a s tým veru Goldberg problém nemá. Skôr naopak, jeho Diabolský Santa je taký autentický, že diváci mu nielenže veria každý výstup, ale dokonca mu celkom nezištne držia palce.

Nuž áno, veľa iného sa pri podobných filmoch robiť nedá, len priať bolestivý koniec všetkým postavám a predovšetkým ľuďom, ktorí také čosi vymysleli, napísali, nakrútili, a ešte chcú, aby sa na to díval niekto ďalší, ale na druhú stranu, nedá sa im aspoň uprieť, že to robili priam s detskou chuťou a zápalom. A to sa dosiaľ cení. Fiktívneho násilia na Vianoce nie je nikdy dosť.

 

Extrémne brutálne filmy nemám rada, ani programovo hlúpe, sama som teda prekvapená, ako veľmi som sa pri Diabolskom Santovi bavila. Už si ho nikdy nepozriem, ale sotva naň kedy zabudnem. A keď budem v decembri naháňať pred Vianocami darčeky v preplneným obchodoch, strhaná a nervózna, vždy, keď si vybavím jednu z Golbdergových maniakálnych grimás, len sa tak potmehúdsky usmejem popod nos a na chvíľku budem ten stres zvládať ľahšie.

Diabolský Santa,Santas Slay. Kanada – USA 2005, film na stiahnutie, 78 min.

Réžia: David Steiman
Scenár: David Steiman
Kamera: Matthew F. Leonetti
Hudba: Henning Lohner
Hrajú: Bill Goldberg – Santa, Douglas Smith – Nicolas Yuleson, Emilie de Ravinová – Mary, Robert Culp – dedo, Dave Thomas – pastor Timmons
Oficiálna stránka filmu: http://www.media8ent.com/m8/movies.asp?movieID=19Vilma Choteková  viac od autora »
Vaše reakcie [2]
:: Súvisiace reklamné odkazy