Som rozvedená, deti (dve dcéry) sú už veľké a relatívne samostatné, takže som začala trochu viac myslieť na seba. Začala som sa stretávať s jedným mužom, vekom mne primeraným, stále slobodným (ale nie v zmysle zanedbaného starého mládenca), ktorý je mi veľmi sympatický, máme veľa spoločných záľub a podobne. Neťahá ma hneď do postele, je skôr zdržanlivý a opatrný, ja to schvaľujem, veď nám nič neutečie. Ale o sexe sa dosť rozprávame a on mi povedal, že sa dal už pred rokmi sterilizovať. Bolo to vraj také rozhodnutie z trucu, keď sa pred pár rokmi rozišiel s priateľkou, ktorú veľmi miloval, a on si povedal, že už bude len sukničkárom a pretiahne všetko, čo pred ním nevylezie na strom (jeho vlastné slová). Teraz je mu to aj ľúto, ale tvrdí, že keby bol vedel, že „na staré kolená“ stretne mňa, tak si svoj život zariadi úplne ináč. Mňa to dosť mrzí, lebo nie sme až takí starí, aby sme nemohli mať trebárs spolu dieťa, a na druhej strane neviem presne, čo taká sterilizácia vlastne obnáša, takže by ma zaujímalo, či to nejako neovplyvňuje sexuálny výkon alebo aj psychiku (hormóny sú hormóny).
Petra, 38
Mužská sterilizácia je stále opradená istým tajomstvom a veľa sa o nej nehovorí. Ide o vcelku jednoduchý chirurgický zákrok. Je to vlastne metóda mužskej antikoncepcie, ktorá patrí medzi najspoľahlivejšie. V západnej Európe sa tomuto zákroku podrobuje zhruba pätnásť percent ženatých mužov. Pri mužskej sterilizácii, teda vasektómii, sa preťatím alebo podviazaním prerušia semenovody a tým sa zabráni prenikaniu spermií z nadsemenníkov do pohlavného údu. Zákrok sa vykonáva pri lokálnej anestézii. Sterilizácia nijako nenarúša mužovu schopnosť erekcie a ejakulácie. Ejakulačný reflex i výron ejakulátu funguje ako predtým, akurát ejakulát obsahuje len prostatickú tekutinu a žiadne spermie.
Sterilizácia rozhodne nijako neovplyvňuje mužskú potenciu. Erekcia funguje rovnako ako pred zákrokom. Na hormonálnom obraze sa tiež nemá čo meniť; sterilizáciu si nemôžeme zamieňať s kastráciou muža, teda odňatím semenníkov. Nevýhodou sterilizácie ako antikoncepčnej metódy u muža je radikálnosť zákroku, pretože prípadné obnovenie plodnosti po niekoľkých rokoch je takmer vylúčené. Pokiaľ si muž nedal zmraziť vlastné spermie v spermobanke, nie je veľká nádej na potomstvo, hoci by aj potom – ako sa hovorí – stretol ženu svojho života.
Preto lekári tento zákrok neodporúčajú mužom, ktorí sú bezdetní a mladší ako 35 rokov.
Takže rýdzo z technicko-sexuálneho hľadiska by malo byť všetko v poriadku, mal by mu stáť a mal by mať tie isté vlastnosti ako predtým.
Akurát že všetko so všetkým súvisí, a tak musím spomenúť ešte dve veci, ktoré mi v súvislosti s Vašou otázkou zišli na um.
Po prvé, ak je muž psychicky taký labilný, že po rozchode s partnerkou siahne „z trucu“ k takému neobvyklému opatreniu ako podrobiť sa sterilizácii (z pomsty?), tak by som Vám odporúčal istú obozretnosť – môže sa celkom dobre stať, že máte do činenia s hysterikom, ktorý bude podobné teatrálne kúsky vystrájať aj v rámci partnerského vzťahu.
Po druhé: na sexuálnom vzrušení a prežívaní sexuálnej rozkoše pri súloži s mužom sa u niektorých žien podieľa aj vedomie, že súložia s plodným mužom, ktorého semeno má životodarnú silu, a hoci je táto životodarná sila trebárs aj momentálne zablokovaná (jej hormonálnou alebo mechanickou antikoncepciou, alebo jeho kondómom či vysokou disciplínou pri prerušovanej súloži), potenciálne tu tá možnosť (a svojím spôsobom aj riziko) vždy je. Pri mužovi, ktorý je sterilizovaný, žene istá zložka jeho mužského potenciálu chýba. Netvrdím, že práve Vás sa to musí týkať, je to skôr vec na zamyslenie.
Poznámka autora:
Toto nie je odborná poradňa. Nie som ani sexuológ, ani gynekológ, ani psychológ či psychiater, ani sa na to nehrám. Neposkytujem individuálne rady, som platený iba za napĺňanie tejto rubriky. Svoje otázky môžete napísať sem. Niektoré vaše príspevky gramaticky i štylisticky upravujem, aby dávali zmysel. Podstatne mi uľahčíte život, ak vo svojom príspevku použijete diakritiku.
Peter Pišťanek viac od autora »
Vaše reakcie [19]