Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Autorská súťaž | 21.8.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Cukor a bič

Blank

Toto je text, ktorý sa uchádza o priazeň našich čitateľov v autorskej súťaži nazvanej Vyhraj svojho redaktora. Kvalitu príspevkov hodnotia výhradne čitatelia bodmi na konci článku. Text je uverejnený bez redakčných zásahov, bez štylistickej a jazykovej korektúry. 

Autor: Eva Adamová

Nedávno som sa po dlhšej dobe stretla so svojou bývalou spolužiačkou. Kedysi ambiciózna organizátorka, predsedníčka triedy s dobrým prospechom. Dnes má štyri deti s mužom, ktorý ju bije a nedovolí jej chodiť do práce. (Akákoľvek podobnosť s osudom niekoho iného je absolútne náhodná!) Pri našich občasných stretnutiach som sa vždy snažila ju povzbudiť a vypočuť, pretože nič iné som ani urobiť nedokázala. Ale to posledné stretnutie bolo trochu iné. Hovorila o tom, že prežili s manželom nádherných pár dní bez detí, niečo ako krátke medové týždne a je veľmi šťastná. „Vieš, on ma ľúbi, aj deti a nikdy by nás neopustil!“ – žiarila tak, ako som ju ešte nikdy nevidela. Síce stále nemôže chodiť do zamestnania, ale už si zvykla. Veď pri deťoch je práce aj tak dosť a pomáha aj manželovi pri podnikaní. Zaželala som jej veľa podobných dní a odchádzala s protichodnými pocitmi v duši. Rozmýšľala som o jej manželovi. Ťažko by sa dal označiť za krásavca, hoci mal v sebe zvláštnu príťažlivosť spojenia dominantnosti a zároveň zraniteľnosti.

„On ma ľúbi“ - bránila sa rovnakými slovami mladá bezdomovkyňa s čerstvými zraneniami na tvári, žobrajúca pred nákupným centrom, keď sa ju priateľ snažil prehovoriť, aby zavolala políciu a podala trestné oznámenia na svojho druha.

Tie dve ženy sú rozdielne v mnohých veciach ako inteligencia, charakter, pôvod, výchova, štýl života. Čo im bráni odísť z nerovného vzťahu? Je to strach? Láska? Peniaze? Deti? Rodinné väzby? Ako to, že toľko žien trpí domáce násilie a napriek snahe a pomoci okolia sa mnohé z nich vracajú späť? Nie je v tom viac ako to merateľné, hmatateľné a zdôvodniteľné?

Bič a cukor – prosebné oči už triezveho agresora, ktorý sa ako mihnutím čarovného prútika mení na milujúceho manžela a otca, sľubuje, snaží sa  a v tom okamihu naozaj úprimne ľutuje?

Následná zahmlená malátnosť z presladených rečí, úľava z odpustenia, či z odloženého riešenia a možno opojenie z nanovo objavenej lásky, silnej a vášnivej, o to viac, o čo väčšie bolo násilie. Keď hlodajúceho červíka pochybností odplavuje stále sa nutkavo vracajúca otázka: „Čo ak predsa? Čo ak sa tentoraz naozaj zmeni?“ Dá sa tomu odolať? Lepkavej pavučine vzťahu, čo vyvoláva vynútenú závislosť na horkosladkej chuti lásky a smútku, rovnako silnú ako všetky ostatné závislosti? A čo by okrem toho niektorú z nich čakalo po odchode od partnera? Osamelosť, ekonomický tlak, často i odsúdenie  okolia, neistá vízia, či sa podobný scenár nebude opakovať? Aká terapia zaručí úspešný výsledok u každého?  Čo dokáže nahradiť, odobrať či pridať city? Snáď trochu nadsadene vyznie príklad najväčšieho diktátora v dejinách, maliara izieb, ktorý dokázal len svojím osobným prejavom sfanatizovať milióny ľudí tak, že v jeho mene páchali zločiny. Podstata tejto sily však môže byť naozaj tá istá a je príliš krátkozraké podceňovať niečo, čo sa nedá vedecky definovať a predsa svojou existenciou závažne ovplyvňuje ľudské životy. Intenzívne pôsobenie príťažlivosti a zmesi protichodných emócií, vplyv charizmy jedinca, bez ohľadu na argumentáciou rozumu. Je jednoduché opovrhovať slabosťou iných, keď sme sami nepodľahli. 

Nie som psychológ a nemám preštudované štatistiky sociologických prieskumov, zaoberajúcich sa násilím vo vzťahoch. A tak sú moje otázky a úvahy naozaj iba hypotetické a vyvolané stretnutím spomenutých žien. Rozhodne nemajú byť obhajobou správania násilníkov ani odsúdením ľudí, žijúcich svoje utrpenie. Ponúkajú len námet na zamyslenie práve pre tých, čo súdia a kritizujú, či pre tých, ktorí pomáhajú a snažia sa chápať. Len tak bez podmienok, keď treba.

Poznámka redakcie:
Tento text môžete ohodnotiť svojimi bodmi (bodovať môžu len prihlásení používatelia, 1 bod = 10 halierov). Všetky body sa budú kumulovať do jednej sumy, a tú v bodoch dostane autor, ktorého príspevok získa najvyšší počet bodov po odčítaní bodov záporných.
Ak chcete poslať do redakcie svoj súťažný text, mali by ste sa poponáhľať, do uzávierky súťaže, teda do 31. 8. 2007, už veľmi veľa času nezostáva!
Podmienky účasti a pravidlá súťaže nájdete tu.



Autorská súťaž  viac od autora »
Vaše reakcie [11]
:: Súvisiace reklamné odkazy