Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 25.6.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Nespokojní mladí muži, do sveta!

Blank

Rozmýšľali ste niekedy nad tým, ako v skutočnosti prebiehalo sťahovanie národov? Vôbec si nepamätám, že by sme sa v škole dozvedeli nejaké konkrétnejšie informácie. Dostali sa k nám iba strohé letopočty a mapky so šípkami, názvy významných kmeňov a kultúr, prípadne zopár obrázkov kostier, múrov, šperkov a keramických hrncov. Žiadna bližšia informácia alebo aspoň hypotéza, ako to prebiehalo konkrétne, step by step, od svitu do mrku, sa ku mne nedostala. Lenže keď sa dieťaťu nedostávajú informácie, nahradia ich naivné predstavy a televízia. A tak som si vždy sťahovanie národov predstavovala tak ako v indiánkach – že sa proste pod tlakom zlých klimatických podmienok alebo nejakých výbojných nepriateľských kmeňov jedno pekné ráno zbalia všetky stany, trvanlivé potraviny, hrnčiarsky kruh – ten sa nesmie zabudnúť! – všetko sa naloží na vozy – teda ak už k nim dorazil vynález kolesa – a muži, ženy, deti i domáce zvieratá putujú v nekonečnom húfe k obzoru, za ktorým sa nachádza zem zasľúbená a tráva prekrásne zelená. Tam viac či menej kruto vyvraždia alebo aspoň nemilosrdne vyženú takmer celé pôvodné obyvateľstvo, porozbíjajú jeho keramiku, a teda zlikvidujú mu kultúru, rozložia stany, vybalia kruh a začnú robiť vlastné hrnce so svojimi vzormi. Nikdy nikto vo mne túto predstavu nespochybnil, v podstate som sa ňou od školy nikdy ani nezaoberala, až teraz.

Podľa geológa Václava Cílka sa dnes historici prikláňajú k názoru, že vlastne žiadne sťahovanie celých národov nebolo. Že bolo len sťahovanie nobilít. Nobility sú mladí muži, ktorí neznesú život pod vládou miestnej gerontokracie, a tak sa spoja s mládencami z okolia a vyrazia do sveta. Nevlečú so sebou celý majetok, deti a starcov, takže sú schopní prejsť behom pár rokov stovky kilometrov. Usadia sa niekde, nemajú však záujem vyvražďovať pôvodných obyvateľov, lebo by si zničili potravinovú a materiálnu základňu. Jediné, čo majú snahu urobiť, je dosadiť vlastného vyberača daní. Majúc v rukách financie, stanú sa hornou vrstvou, a tak sa tam môžu ženiť, rozmnožovať a pokojne starnúť. Až keď majú vybudované pevné mocenské pozície, až potom zo starej vlasti zavolajú ďalších osadníkov. V archeologickom zázname to vypadá, že sa zmenila civilizácia, ale základ obyvateľstva zostal pôvodný.

Nezapadá to síce do mojich naivných detských predstáv, ale znie to celkom logicky a bližšie k realite. Dokonca si myslím, že takto nejako sa to sťahovanie národov deje neustále. Veď nespokojní mladí muži, prípadne nespokojné mladé ženy aj dnes vyrážajú do sveta a ak sa im tam ekonomicky začne dariť a usadia sa natrvalo, môžu získať aj moc a s ňou napokon významne ovplyvniť kultúru pôvodného obyvateľstva.

Teda kultúru. Predstavujem si, ako o nejakých dvetisíc rokov budú pohyb nobilít po svete interpretovať archeológovia podľa toho, čo po nás vykopú. Čo prežije tých dvetisíc rokov. Všadeprítomné plastové fľaše od kokakoly by mohli naznačovať, že sa v sťahovaní darilo americkým nobilitám, nezničiteľné plazmové obrazovky budú dávať tušiť silnú japonskú kultúru a keramické hrnčeky a taniere ARV IDYLL by mohli naznačovať, že švédske nobility tiež neťahali v expandovaní za kratší koniec. Po slovenských nobilitách toho asi veľa neostane, ale čo tam po plastoch, plazmách a hrncoch, dôležitejšie sú tie genetické stopy, čo naši mladí nespokojní muži po svete zanechajú, nie?



Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [33]
:: Súvisiace reklamné odkazy