Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Imrich Rešeta ml. | 3.5.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Epilepsia ako film

Blank

Volá sa Domino Harveyová (Keira Knightleyová) a má väčšie gule než ktokoľvek iný. Samozrejme, len v prenesenom zmysle slova. Domino je jednoducho drsná kráska, ktorá sa rozhodla zavesiť kariéru modelky na klinec a užiť si trochu vzrušenia. Lovenie ľudí za odmenu sa zdá byť dobrou voľbou a podobne vedľa nesiahnete, ak si z našej ponuky na stiahnutie vyberiete najnovší prírastok s identickým názvom – Domino.

Keira Knightleyová nie je práve hollywoodska krásavica. Má skôr chlapčenský hrudník a útlu postavu. Je taká komerčnejšie orientovaná verzia Hilary Swankovej. Preto sa celkom hodí na Domino, ktorá je drsná, nemá spôsobné správanie a človek jej uverí aj ten posledný frajerský výraz tváre. Nemusíte sa však báť, že by prišla o posledné zvyšky ženskosti, pretože vo filme predvádza aj celkom dynamicky nakrútený striptíz. Drsnosť však má prednosť a tomu je aj prispôsobený kasting – neoholený Mickey Rourke, zavalitý zjav Delroya Linda či legendárny Christopher Walken. Humorným protikladom sú potom sami seba zastupujúci Ian Ziering a Brian Austin Green, ktorých si určite pamätáte zo seriálu Beverly Hills 90210.

Domino je celkom vydarený akčný príbeh, ktorý však nesadne každému. Jeho režisér, Tony Scott, totiž zostal verný svojmu hyper rýchlemu strihu a film je jedným z dôvodov toho, prečo sa nazýva vierozvestcom nového filmového jazyka. Dej a dialógy idú bokom, pretože tu rozpráva obraz. Chvíľu nedávate pozor a už nemáte prehľad, čo sa to deje. Mám pocit, ako keby Scott robil svoj film na dvakrát. Po prvý raz vznikal na pľaci pred kamerou s hercami, scenárom a všetkým, čo s tým súvisí. Druhý film následne vznikol v strižni a výsledok pôsobí ako stroboskop na diskotéke. Je ukážkou toho, koľko strihov sa zmestí do jednej sekundy. Scott sa občas ani neovláda a podľa všetkého je úplne mimo, čo filmu pridáva na komplikovanosti. Napriek tomu, že tematicky je Domino v podstate popkornovou záležitosťou, pokojne ho môžete vnímať ako experimentálny film. Filmové kluby by ho asi nehrali, ale to už je ich problém.

Pôvodná Domino Harveyová zomrela v júni 2005 na predávkovanie fentanylom, takže film je vlastne aj svojráznou poctou jej rušnému životu. Tony Scott si na svoje bedrá vzal masívnu dvojhodinovú spomienku na neobyčajnú ženu, ktorá celý život robila to, čo naozaj chcela. Urobil tak presne podľa seba, nikým nelimitovaný, a preto má s ňou veľa spoločného.

Domino bol v čase uvedenia do kín brutálnym prepadákom a dodnes vzbudzuje protichodné reakcie. Nie je to v podstate film v tradičnom zmysle slova, pretože pôsobí ako coolový videoklip MTV, ktorému občas uniká logika, rozšírený do dvojhodinovej dĺžky. Preto by ste sa mali pripraviť na neobyčajný zážitok, čo sa len tak nezopakuje. Na podobné projekty asi už máloktoré štúdio dá peniaze. Najmä ak (z hľadiska kamery a celkovým vizuálnym ladením) podobným spôsobom nakrútené minuloročné Miami Vice od Michaela Manna tiež nebolo práve komerčne najúspešnejšie. Oba filmy sa však zapíšu celkom výrazne do dejín kinematografie, takže ak ste Domino pred dvomi rokmi prepásli, je na čase napraviť to.

Domino, Domino. Francúzsko – USA 2005, film na stiahnutie, 127 min.

Réžia: Tony Scott
Scenár: Richard Kelly
Kamera: Daniel Mindel
Hudba: Harry Gregson-Williams
Hrajú: Keira Knightley – Domino Harveyová, Mickey Rourke – Ed Mosbey, Edgar Ramirez – Choco, Delroy Lindo – Claremont Williams, Lucy Liuová – Taryn Milesová, Christopher Walken – Mark Heiss
Oficiálne internetové stránky: http://domino.cmcmovie.com/, http://www.domino-lefilm.com/, http://www.domino-movie.jp/index02.html, http://www.domino.film.de/, http://www.dominomovie.com/Imrich Rešeta ml.  viac od autora »
Vaše reakcie [1]
:: Súvisiace reklamné odkazy