Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Imrich Rešeta ml. | 20.4.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Kytica nie tak celkom polámaných kvetín

Blank

V živote každého muža raz príde zlomová chvíľa. Starnúceho milovníka Dona Johnstona (Bill Murray) jedného dňa opustí mladá milenka Sherry (Julie Delpyová) a v pošte navyše nájde záhadný list v ružovej obálke. Píše jedna z jeho bývalých frajeriek, že mu pred dvadsiatimi rokmi zatajila tehotenstvo. Don je otcom dnes už dospelého syna, ktorý sa ho vydal hľadať. Lenže dotyčná sa pod list nepodpísala. Do úvahy prichádza pätica žien a keď Donov detektívne naladený sused Winston (Jeffrey Wright) naplánuje do detailov pátranie po výsledku plodom požehnaného koitusu, cesta za Zlomenými kvetmi sa začína.

Jim Jarmusch je synonymom nezávislého filmu. Pre masu divákov teda pravdepodobne predstavuje nudného tvorcu, ktorého radšej premietajú len vo filmových kluboch, pretože klasické kino by nezaplnil. Platiaci divák sa zväčša nemýli, pretože on svojou peňaženkou rozhoduje o tom, aké snímky sa budú nakrúcať. Čo ale v prípade, ak mu nádoba s pukancami zacláňa vo výhľade a niečo predsa len prehliadne? Uznávam, že Jarmuschov čiernobiely pomalý western Mŕtvy muž (1995), gangsterky parodizujúci černošský samuraj Ghost Dog (1999) alebo čisto dialógové Káva a cigarety (2003) nie sú pre každého. Aj Zlomené kvety sú pomalou záležitosťou postavenou na hercoch a pomalom tempe, takže sa nekonajú kinetické orgie. Ale príbeh samotný a jeho spracovanie je takou ukážkou filmárskeho talentu, že jednoducho funguje bez ohľadu na divácke preferencie.

V centre rozprávania je postava Billa Murraya, ktorý hoci už je starší chlap, nevzdáva sa svojej najväčšej neresti – žien. Keď sa dozvie o tom, že pred dvomi dekádami jeho spermie preukázali svoju životaschopnosť, ani to ním nepohne. Nebyť detektívkami posadnutého suseda Winstona, sedel by možno dodnes na gauči a čumel na televíziu. Murray svojho očarujúceho milovníka a zároveň pasívneho týpka modeluje s neskutočnou precíznosťou. Je v ňom tá apatia, ktorú majú ženy rady, lebo si myslia, že ju zmenia. Ale ako aj na začiatku filmu uvidíme, ani Sherry sa to príliš nepodarilo. Don sa nechá vláčiť okolnosťami a odovzdane prijíma, čo mu osud prinesie, prípadne kam ho niekto iný postrčí.

Putovanie za bývalými milenkami je v podstate vystavané na opakovaní tej istej situácie. Don niekam príde, zistí, ako sa ženy majú a ide ďalej. Jarmusch ako režisér a scenárista v jednej osobe však každú zo scén urobil nezabudnuteľnou a tak Don súloží, znudený večeria, alebo dostane na frak. Putuje od Laury (Sharon Stoneová), ktorá sa živí organizovaním skríň iným ľuďom a vychováva nie celkom hanblivú dcéru Lolitu (Alexis Dzienaová), cez naškrobenú Doru (Frances Conroyová), so zvieratami komunikujúcu Carmen (Jessica Langová), až po uprostred vidieckej komunity žijúcu Penny (Tilda Swintonová). Piata milenka už zomrela, takže sa Don od nej veľa nedozvie. Všetky ženy sú úžasne vykreslené na niekoľkominútovej ploche a u každej je jasné, že Dona ešte tak celkom nevypustila zo svojho srdca. Jarmusch - scenárista si tak zaslúži pochvalu pred nastúpenými divákmi. Rovnako aj Jarmusch - režisér sa činí a presné načasovanie jednotlivých scén, nie tak častý strih a práca s hercami mu idú na výbornú. Výberu etiópskej hudby sa rovnako nedá nič zazlievať, takže ak by sme udeľovali recenzovaným filmom hviezdičky, pokojne by som z piatich udelil minimálne päť. Jim Jarmusch navyše získal za Zlomené kvety Veľkú cenu poroty v Cannes a trofej pre Najlepší zahraničný film v Karlových Varoch.

Oživenie príbehu paralelnou detektívnou líniou a dôraz na detail, ako je napríklad neskutočný perleťový telefón mladej Lolity alebo prevažne ženský svet okolo Dona, potvrdzuje kultový status filmára s elvisovským lookom na poli amerického nezávislého filmu. Jimovi Jarmuschovi nie je cudzí humor, ktorým popretkával inak v podstate drámou zaváňajúce scény. Podarené je aj meno hlavného hrdinu, ktorý sa od slávneho Dona Johnsona líši jedným t navyše. Ako to napokon bolo s jeho synom, to už je otázka na premýšľavého diváka, ale jedno hádam prezradiť môžem. Vo filme sa objaví aj potomok Billa Murraya, Homer. Tak, a teraz uvažujte vy.

P.S.: Film je v našej ponuke v pôvodnom znení s českými titulkami, čo ako filmový fanúšik oceňujem. Je to však dané faktom, že Jarmusch odmieta nechať svoje diela dabovať.

Zlomené kvety, Broken Flowers. USA / Francúzsko 2005, 106 min.

Réžia: Jim Jarmusch
Scenár: podľa námetu Billa Radena a Sáry Driverovej napísal Jim Jarmusch
Kamera: Frederick Elmes
Hrajú: Bill Murray – Don Johnston, Sherry - Julie Delpyová, Winston - Jeffrey Wright, Laura - Sharon Stoneová, Dora - Frances Conroyová, Carmen - Lessica Langeová, Penny - Tilda Swintonová
Oficiálne internetové stránky: http://brokenflowersmovie.com/home.html, http://www.bacfilms.com/site/brokenflowers/Imrich Rešeta ml.  viac od autora »
Vaše reakcie [6]
:: Súvisiace reklamné odkazy