Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Imrich Rešeta ml. | 4.5.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Na Prísahu sa nezabúda

Blank

Posledný deň pred koncom kariéry mal už kdejaký filmový hrdina. Hodiny pomaly odtikávajú záverečné minúty profesijného života, keď to príde. Vždy to musí prísť, pretože inak by sme sa nemali na čo dívať. Aj detektív Jerry Black (Jack Nicholson) už odstrihol na metri posledný kúsok, keď to prišlo. Objaví sa mŕtve telo malého dievčatka a on sa tvárou v tvár zúfalým rodičom rozhodne doviesť pátranie do konca. Zo sľubu, na pohľad banálneho, sa vykľuje niečo, čo bude mať ešte tragické následky – Prísaha.

  

Ako je vidieť, Prísaha sa začína pomerne tuctovo. Len tak na okraj môžeme spomenúť Smrtonosnú zbraň či Sedem. Všade bol detektív už na pokraji kariéry, no začne riešiť posledný prípad a znovu do toho spadne. Prísaha je na rozdiel od spomenutých kolegov žánrovo odlišná. Ako už napovedá plagát odkukaný z komiksu Sandman, pôjde skôr o temnejšie ladenú drámu než triler. Pokiaľ teda prijmete hru, ktorú režisér Sean Penn pomalým tempom servíruje, môžete si pokojne vychutnať ako vždy skvelého Jacka Nicholsona v jednej z jeho depresívnejších úloh.

Prísaha vznikla podľa románu Friedricha Dürrenmatta a nie je to prvá filmová verzia textu. Nájdeme ho aj vo filmografii maďarského režiséra Lászla Vajdu pod názvom Stalo sa za bieleho dňa (1958). Línii doterajších verzií sa však Prísaha trochu vymyká. Nejde už o klasickú detektívku, pretože skôr balansuje na hrane psychologickej štúdie človeka posadnutého utkvelou myšlienkou vyplniť svoj sľub. Práve na to je skvelý Nicholson, pretože pokojne by mohol len hodinu a pol sedieť pred kamerou a nejako sa tváriť. Som asi zaujatý, ale na Jacka nedám dopustiť. Znesiem ho i v romantickej komédii a vydržal som kvôli nemu dopozerať Kurz sebaovládania (r. Peter Segal, 2003), kde diablil po boku Adama Sandlera.

 

Sean Penn nesedí na režisérskej stoličke tak často, ako by sa možno patrilo. Prísaha je v poradí jeho tretím celovečerným počinom a už pôsobí, ako keby ju mal na svedomí oveľa aktívnejší tvorca. Penn je v podstate hotový a vyzretý režisér. Zvláda dávkovať pomalú atmosféru, z ktorej občas vytrhne rušivými scénami a tie vďaka pokojnému tempu snímky môžu lepšie vyniknúť. No a okrem Nicholsona si ešte pred kameru dotiahol ďalšie známe oscarové tváre. Beniciom Del Torom počnúc, cez Vanessu Redgraveovú, až po čerstvo zlatú Helen Mirrenovú. Toľkí sa snáď v jednom filme pokope ešte nestretli. Možno takéto zoskupenie hercov utiahne akúkoľvek látku a premenili by na diamant aj nejakú Fontánu pre Zuzanu, ale v prípade Prísahy sú „iba“ jednou zo zložiek vyváženého diela.

Prísaha, The Pledge. USA 2001, film na stiahnutie, 124 min.

Réžia: Sean Penn
Scenár: podľa románu Friedricha Dürrenmatta napísali Jerzy Kromolowski a Mary Olson-Kromolowskiová
Kamera: Chris Menges
Hudba: Klaus Badelt a Hans Zimmer
Hrajú: Jack Nicholson – Jerry Black, Benicio Bel Toro – Toby Jay, Vanessa Redgraveová – Annalise Hansenová, Helen Mirrenová – doktorka, Aaron Eckhart – Stan Krolak, Mickey Rourke – Jim Olstad
Oficiálna internetová stránka: http://movies.warnerbros.com/thepledge/Imrich Rešeta ml.  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy