Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Eva Michalková | 2.5.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Kto chce zabiť diktátora? Každý, samozrejme

Blank

Film Posledný škótsky kráľ je veľmi poučným príbehom o tom, že keď človek doštuduje, mal by sa pekne slušne zamestnať, poberať gastrolístky a zbytočne nevyskakovať. Kto túto radu neuposlúchne, toho stihne spravodlivý trest.

Odstrašujúcim príkladom je Nicolas Garrigan, novopečený škótsky doktor, ktorému je svet malý a znervózňujú ho jeho malomestskí rodičia. Rozhodne sa, že o kus oddiali dlhé roky praxe, a tak si sadne, roztočí glóbus a zaprisahá sa, že navštívi prvé miesto, na ktoré mu padne prst. Kanada. No dobre, tak teda druhé. Zopár strihov a sme v Ugande. Znie exotická hudba, všade sa pohybujú etnicky oblečení černosi, presne tak, ako si ich každý predstavuje. Sýte farby, slnko pečie, klipovitý štýl snímania sa vtiera pod kožu. Rýchle strihy, kratučké zábery, všetky vyzerajú naleštene ako reklama na cigarety.

Nicolas si vybavil miesto v jednej z nemocníc, kde ho už čaká biely manželský pár. Pre mladého škótskeho ľahtikára to vyzerá veľmi nádejne – blond manželka miestneho doktora je znudená a zdá sa, že Nicolas u nej má istú nádej. Žiadna zodpovednosť, veď je v Ugande. Do toho však prichádza nečakaná príhoda – cestou autom ich zastavia ozbrojení vojaci, ktorí súrne hľadajú doktora. Nový prezident Amin mal haváriu a potrebuje pomoc. Nicolas na nového vládcu krajiny zapôsobí a dostane ponuku stať sa Aminovým osobným lekárom. Svojím súhlasom si však veľa šťastia neprivodí. Charizmatický prezident má totiž dve tváre. Aby mladého Škóta nevystrašil, spočiatku ukazuje len tú svetlejšiu. Forest Whitaker s bravúrou oživil postavu ugandského diktátora – na verejnosti sa prezentuje ako žoviálny zabávač a výborný spoločník, ktorému v prvom rade ide o budúcnosť krajiny a každého jej občana. Na túto hru skočí aj Nicolas. Uverí, že je naozaj prezidentov poradca, najbližší človek, a svojou prítomnosťou v luxusnej realite vládneho paláca vykoná nejeden dobrý skutok. Chyba. Nechal sa chytiť do pasce a bezstarostný úsmev mu začína zamŕzať.

Tak ako sa Nicolasov osud zamotáva a tyranský režim pomaly vyviera na povrch, mení sa aj nálada obrazu. Z krikľavých pohľadnicových záberov sa postupne vytráca farba a v polovici filmu sa dostávame do polotieňa. Anglický trávnik v záhradách bledne, tiene sa predlžujú, slnečné africké rytmy strieda zlovestná orchestrálna hudba. Dej sa presúva do pochmúrnych interiérov a nočných hodín. Z detailov tvárí už vidíme len obrysy, väčšina priestoru je ponorená v úplnej tme. Zmena atmosféry je až príliš okatá, akoby sme sa zrazu pohybovali v inom priestore. Tvorcovia to trochu „prepískli“ – premenu šoumena Amina na tyrana si priveľmi poistili príslušnými výrazovými prostriedkami. Hrôzostrašnosť Aminovej osobnosti by oveľa lepšie vynikla práve v nevinnom poludňajšom slnku, bez učebnicovej „strašidelnej“ temnoty. Ale poďme sa teda báť tak, ako nám to autori ukladajú.

Príbeh filmu je bezo sporu zaujímavý, africkí diktátori väčšinou nie sú pod drobnohľadom európskych filmárov. Aj keď zo života obyčajných Afričanov veľa neuvidíme. Do filmu sa dostanú akurát pohľadnicové zábery vysmiatych tancujúcich, mávajúcich a tešiacich sa černochov, ktoré sú vždy podfarbené etnickou hudbou. Škoda tohto stereotypu, film sa tým vzdáva možnosti podať svedectvo o obyčajnom živote bezmenných ľudí v krajine, z ktorej majorita Európanov pozná len názov. Každopádne, drobnokresba diktátora ako takého je atraktívnym motívom. Amin je rovnaký ako väčšina diktátorov – paranoidný, presvedčený o vlastnom spásonosnom poslaní a milujúci seba aj národ, pretože národ, to je on sám. Od tyranského mainstreamu sa odlišuje svojou živelnosťou a bezprostredným správaním, ktorým si na začiatku získa davy. Na konci jeho krutovlády boli zástupy priaznivcov redšie o 300 000 členov. A ako to už pri diktátoroch býva, dožil v exile. Posledný škótsky kráľ zbiera ocenenia po svete. Zaslúži si ich pre tému a výkon hlavnej postavy, no škoda, že snímka zostala na úrovni pekne vyzerajúcej a remeselne kvalitne zvládnutej drámy – produktu, ktorý sa predáva sám.

Posledný škótsky kráľ, The Last King of Scotland. Veľká Británia 2006, kino, 121 min.

Réžia: Kevin Macdonald
Scenár: Jeremy Brock, Peter Morgan, podľa románu Gilesa Fordena
Kamera: Anthony Dog Mantle
Hudba: Alex Heffes
Hrajú: Forest Whitaker – generál Idi Amin Dada, James McAvoy – Dr. Nicholas Garrigan, Kerry Wshingtonová – Kay Aminová, Gillian Andersonová – Sarah Merritová, Simon McBurney – Nigel Stone, David Oyelowo – Dr. Thomas Junju
Oficiálna internetová stránka: http://www.foxsearchlight.com/lastkingofscotland/



Eva Michalková  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy