Od svojho sútoku s Dyjí pri Sekuliach až po jej ústie do Dunaja pod hradom Devín prechádza korytom rieky Morava hranica medzi Slovenskom a Rakúskom. Temer do konca roka 1989 bola prísne strážená. Niektorí sa ju pokúsili preplávať, iní preletieť na rogale, niektorých pri tom zavraždili. Z okna osobného vláčika vlečúceho sa do Kútov sme občas videli rybárov na rakúskom brehu. Mohli až k rieke. Nikto sa nebál, že ujdú do socialistického Československa. Z našej strany nebolo na brehoch vidieť nikoho. Ani tí pohraničníci a ich psi sa tam príliš viditeľne nepresúšali. Civili k brehu nesmeli. A tak prísne strážené pásmo, v ktorom na nepozvaných symbolicky striehli levy, malo od ostatných svätý pokoj. Tie levy tu paradoxne pomohli aspoň niekomu.
Brehy rieky, ktorá sa na jar zvykne vylievať, tak ako to robieva Morava, môžu vytvoriť unikátny ekosystém. Nie nápadne plagátovo krásny, ale pokojne príťažlivý. Niva Moravy patrí medzi najvzácnejšie a najzachovalejšie európske nivy. Nájdeme tu mnohé vzácne a ohrozené rastliny a živočíchy. Snežienka, konvalinka, bleduľa, kosatec, lekno. Bobry, žaby, hady, netopiere. Niektoré neohúria, ale potešia oko aj dušu, iné slabšie povahy aj vyľakajú. Ale každý, kto vie, že podporovať život na Zemi je projekt oveľa náročnejší, než podporovať hoci aj najšpičkovejšiu počítačovú hru, ich dokáže oceniť.
Niva Moravy patrí medzi vybrané svetové mokrade, ktoré sú chránené Ramsarskou dohodou. Je navrhnutá do siete chránených území Natura 2000. Na jej zoznamoch sú lokality, ktorých by naozaj bolo škoda, keby sme ich zničili. Od Vysokej na Morave po Devín vedie tými najkrajšími zákutiami náučný chodník. Prejde ho aj nepríliš zdatný chodec mestského typu, aj rodina s malými deťmi. A môžete prísť až na breh Moravy s fotoaparátom v ruke a nikto sa nezaujíma, kam ho namierite. Pre našu generáciu to ešte vždy môže byť dobrý pocit.
Dnes sa na tých lúkach opäť začínajú objavovať zákazy vstupu, tentoraz vyvesené ťažiteľmi štrku. A pokoj rušia dymiace a smrdiace motorky, vjazdu ktorých nikto nebráni. A tak sa tam pomaly zase šíria dravé šelmy. Sú nebezpečné iným spôsobom. Ľudia im nevadia. Nevadí im vlastne ani tá príroda, ktorú nechtiac uchránili dravci, ktorí odtiaľ zmizli pred sedemnástimi rokmi. Oni ju iba nevnímajú.
Ľuba Lacinová viac od autora »
Vaše reakcie [3]
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|