Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Imrich Rešeta ml. | 27.3.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Zabi Bolla, zachrániš svet!

Blank

Nemecký režisér Uwe Boll je bez debaty novodobým Edom Woodom. Je záhadou, ako sa mu darí získavať peniaze na filmy, ktoré nakrúca so železnou pravidelnosťou a zväčša podľa známych počítačových hier, ktorých licencie stoja nemalé sumy. Komerčný ohlas jeho diel je mizivý. Meno Boll sa stalo synonymom zlého a neúspešného filmu, pričom v našej ponuke na stiahnutie máme jeho legendárny kúsok Alone in the Dark.

Keby som mal vybrať tri najhoršie zahraničné filmy, aké som kedy videl, bol by to trochu problém. Uwe Boll ich totiž nakrútil oveľa viac. Alone in the Dark považujem osobne za nevydarenú snímku, a to ešte nepoznám pôvodnú predlohu, rovnomennú počítačovú hru. Ale podľa ohlasov jej fanúšikov by si Boll zaslúžil, aby mu niekto vyviedol niečo naozaj nepekné. Jedno sa mu však ako diletantskému filmárovi nedá uprieť: jeho diela majú isté zvrátené čaro. Zväčša sú natoľko neuchopiteľné, až sa zdá, že za tým všetkým je nejaký veľký über plán, no my sme ho zatiaľ nepochopili. Mám pocit, že až raz svet naozaj uistí, čo za génia bol Boll, ľudstvo už dávno nebude jestvovať v takej forme, ako ho dnes poznáme. Zatiaľ sa preto držme pri zemi a v realite, kde je nemecký maniak nepochopeným blbcom.

Alone in the Dark tvoria dva filmy v jednom, čo sa, slovami teleshoppingových predavačov, určite oplatí. Čo na tom, že prvá snímka je len prerozprávaná hneď v úvode siahodlhým textom. Alone in the Dark na ňu nadväzuje a občas si z nej požičiava pár scén. Sme svedkami intertextuálneho nadväzovania, keď v jednom produkte vedľa seba koexistuje text a filmový posttext, čo už zaváňa umením. Určite to musel byť zámer, rovnako ako počítačové efekty, ktorých je síce hojne, ale väčšinu času sa utápajú v tme. Boll tak stimuluje divákovu fantáziu kopírovaním tzv. votrelcovského princípu. Hrôza prichádza nikým, ani divákom nevidená, a o to je pôsobivejšia. Venovať sa príbehu podrobnejšie nemá hádam význam. Tajomná rasa pôvodných obyvateľov Ameriky zanechala akési magické artefakty schopné nevídaných vecí, plus akýsi experiment na deťoch a záhadologické oddelenie americkej vlády. To sú základné ingrediencie filmu.

Alone in the Dark je nezvládnutá adaptácia počítačovej hry, to musím povedať na rovinu. Ale keď vidím ten amatérsky strih, ktorý niekedy necháva doznieť scény, čo už mali dávno skončiť, nemôžem si pomôcť. Rovnako herecké výkony sú samostatnou kapitolou. Otrávený Christian Slater má drsniacke čaro, ale nechal ho vo svojom karavane. Tínejdžerská hviezdička Tara Reidová filmom len tak prepláva bez toho, aby ju režisér nechal ukázať nejaké vnady. Prosto Uwe Boll zahadzuje jednu šancu za druhou a práve tým ma vždy spoľahlivo dostane. Hoci jeho filmy nekonzumujem pravidelne, raz za čas dávka amatérizmu maskovaného za niečo vyššie nezaškodí.

Sám v temnotách, Alone in the Dark, Kanada – Nemecko – USA, film na stiahnutie, 96. min.

Réžia: Uwe Boll
Scenár: Elan Mastai, Michael Roesch a Peter Scheerer
Kamera: Mathias Neumann
Hudba: Reinhard Besser, Oliver Lieb, Bernd Wendlandt a Peter Zweier
Hrajú: Christian Slater – Ed Carnby, Tara Reidová – Aline, Stephen Dorf – Richard Burke, Catherine Lugh Haggquistová – Krash
Oficiálna internetová stránka: http://www.aloneinthedarkthemovie.com/splash.html



Imrich Rešeta ml.  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy