Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 8.2.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Rocky a Rambo v monoposte

Blank

Akčné filmové ikony osemdesiatych rokov to dnes nemajú ľahké. Zostalo im síce zopár zarytých fanúšikov, ale ich kredit u najširšieho mainstreamového publika už vypršal. A hoci sa akčné ikony mrkváčových nohavíc snažia votrieť do priazne i tých neskôr narodených, starého psa novým kúskom nenaučíš. Sylvester Stallone bol superstar, ako Rocky Balboa či John Rambo si vydobyl pevné miesto v dejinách filmovej zábavy. Dnes je však za zenitom, jeho meno už davy divákov nepriláka. Formula bola v kine tragickým zážitkom, v intimite domácej projekcie jej však nemožno uprieť veľké čaro. Možno je to preto, že pre pamätníkov je Stallone cez svoje najväčšie filmy o Rockym a Rambovi navždy spätý s pozeraním filmov v sladkej intimite domova na nahraných videokazetách pofidérnej kvality, s mizerným obrazom a amatérskym dabingom, na ktorý jednoducho nemožno zabudnúť.

Formula je, podobne ako ostatné filmy z prostredia vrcholového športu, pokusom o nahliadnutie do zákulisia s ambíciou odhaliť psychologické pozadie, ktoré motivuje postavy pôsobiace v tomto prostredí. Už samotný svet automobilových pretekov je atraktívnou kulisou. Stačilo v ňom načrtnúť jednoduchú zápletku, netlačiť príliš na pedál divákovej trpezlivosti a o zábavu je postarané. Len škoda, že v Sylvestrovi Stallonovi ako scenáristovi sa ozvali nenaplnené „umelecké“ ambície, a tak sa nám Sly snaží ukázať nielen burácajúce, konskými silami nadupané monoposty, ale i ušľachtilé pohnútky a existenciálne dilemy vospolok kladných hrdinov, ktorí sú všetci fajn a všetci sa kamarátia.

Carlovi Henrymu (Burt Reynolds), majiteľovi pretekárskej stajne, sa sezóna celkom darí, objavil totiž mladého, dravého, Hermom požehnaného pretekára Jimmyho Blya (Kip Pardue), ktorý svojich súperov vidí väčšinou len v spätnom zrkadle. Zdá sa však, že i keď je Jimmy Bly naozaj veľmi rýchly, na ostrieľaného harcovníka Beaua Brandenburga (Til Schweiger), ktorý sa pre víťazstvo dokáže vzdať i lásky, predsa len nestačí. Nemá totiž jeho skúsenosti, nemá poriadok sám v sebe a nedokáže zvládať stres. A tak Carl Henry povolá zo zálohy uber-pretekára Joa Tanta (sám majster Stallone), aby tento Tanto Jimmyho naučil byť samým sebou. K tomu sa pripletie milostná peripetia a akési hlbšie pretekárske nivó (ktorému som ale neporozumel ani pred rokmi v kine ani teraz doma) a zo sľubne rozohraného príbehu sa razom stáva nadstavovaná kaša. Formule najviac škodia patetické prejavy o priateľstve, láske, pretekaní, rýchlosti, živote atď., ako vystrihnuté z filmových žurnálov päťdesiatych rokov. Nikde ani štipka odľahčenia, ani stopa po irónii. 

Odhliadnuc od komplikovane jednoduchého až naivného príbehu a skutočne hlúpych rečičiek je Formula stále ešte dôstojnou zábavou. Nakrútil ju totiž režisér Renny Harlin (Smrtonosná pasca, Clifhanger), ktorý pochoval svoju kariéru sľubného režiséra akčných blockbusterov v absolútnom nezáujme o iné ako vizuálne zložky filmu. A paradoxne toto Formule pomáha, Harlin sa totiž s pomocou kameramana Maura Fioneho rozhodol nasnímať automobilové preteky v podobnom štýle ako John Woo svoje akčné balety. Dvanásť kamier sníma to isté z rôznych uhlov pohľadu, divoko sa strihá a divák zabúda, že sa nedíva na skutočné preteky, ale na film. Vrcholom je uchvacujúca naháňačka hlavných hrdinov v monopostoch nočnými ulicami Chicaga. Motory burácajú, vzduchový vír za nabúchanými strojmi nadvihuje sukne, podvozky iskria, okolojazdiaci šoféri nechápu. Ani som nedýchal. A to stačí. Formula je totiž film na jedno použitie, hoci jej ambície asi boli vyššie. Sylvesterovi Stallonemu sa comeback v roku 2001 nepodaril, ale vyšlo mu to minulý rok. Rocky Balboa, alias Rocky VI., je vraj pecka a netvrdia to len pamätníci Stalloneho niekdajšej slávy. Veď počkáme a uvidíme na vlastné oči, zatiaľ nám musí stačiť aj Formula. Raz sa na nej zviesť sa oplatí.  

Formula,Driven. Kanada – USA 2001, film na stiahnutie, 117 min.

Réžia: Renny Harlin
Scenár: Silvester Stallone
Kamera:
Mauro Fione
Hudba: Brian Wayne Transeau
Hrajú: Silvester Stallone – Joe Tanto, Burt Reynolds – Carl Henry, Kip Pardue – Jimmy Bly, Stacy Edwardsová – Lucretia Clanová, Til Schweiger – Beau Brandenburg, Gina Gershonová - CathyJuraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [5]
:: Súvisiace reklamné odkazy