Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Tlačový oznam | 1.2.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Vimka v Košiciach

Blank

Prísaha. Pre niekoho prázdny sľub, pre iného priam posvätný záväzok. Prísaha je však aj názov novej knihy najúspešnejšej autorky žánru sci-fi & fantasy, Alexandry Pavelkovej. A pretože prísaha sa obyčajne skladá verejne, kníhkupectvo Brloh pri príležitosti uvedenia tejto knižnej novinky sprostredkuje verejnosti stretnutie s autorkou, spojené s autogramiádou vo svojej košickej pobočke Brlohu na Hlavnej 40 (Vitézov dvor) v piatok 2. februára o 16:30 hod.

Alexandra Pavelková je najúspešnejšia slovenská autorka sci-fi a fantasy posledných rokov. Píše prevažne v slovenčine, ale pre obľúbenosť jej diel v Čechách tvorí i v českom jazyku. Vyšlo jej dosiaľ osem kníh, za ktoré si okrem obrovskej priazne fanúšikov vyslúžila aj množstvo ocenení. Stála na stupňoch víťazov najprestížnejších slovenských (Cena Istron, Cena Gustava Reussa) a českých (Cena Karla Čapka, Cena Akademie SFFH) súťaží.

Je nositeľkou European Encouragement Award a dvakrát bola pasovaná za Lady Fantasy. 

Okrem množstva poviedok v českých a slovenských antológiách sa s jej menom čitatelia pravidelne stretávajú na stránkach špecializovaného časopisu zameraného na fantastiku – Fantázia. Je porotkyňou literárnych súťaží, vedie internetovú literárnu dielňu pre začínajúcich autorov na stránkach www.vimka.sk, prednáša na rôznych podujatiach a píše filmové recenzie.

Hlavnou hrdinkou Prísahy je vedma Vimka, liečiteľka obdarená schopnosťami, ktoré sú pre iných požehnaním, no pre ňu samú skôr prekliatím. Nezvyčajné umenie a moc, ale najmä prísaha pomáhať všetkým bez rozdielu z nej totiž často robia zločinca na úteku. Príbehy o Vimke sa vyznačujú napätím a dynamikou, rešpektom k ľudskému životu, láskou k prírode a úctou ku kultúrnemu dedičstvu, ktoré nám bolo ponechané od našich slovanských predkov.
Vimka sa prvýkrát objavila v poviedke Trvalé riziko. Odvtedy autorka viac-menej pravidelne publikovala Vimkine dobrodružstvá v časopisoch alebo zborníkoch. Vydavateľstvo Slovart ich však zozbieralo do jednej knihy s názvom Prísaha, a tak sa Vimkine príbehy dostávajú slovenskému čitateľovi do rúk prvý raz v komplexnej podobe.

Ako sa k aktu prísahy stavajú hrdinovia Pavelkovej príbehov? Na to autorka odpovedá: „V každej poviedke Vimku sprevádza jeden problém. Kedysi prisahala, že svoje schopnosti nikdy nevyužije sebecky a pomôže každému bez rozdielu. Druhá časť prísahy znela tak, že Vimka nikdy neublíži žiadnej živej bytosti, ale je to naozaj Prekliata prísaha... Preto vedma často pomáha aj ľuďom či tvorom, ktorým by sa radšej vyhla a často sa musí zdržať použitia svojej sily, hoci by si mnohí zaslúžili okúsiť jej hnev. Prísaha je teda to, čo ju drží na uzde. Vimkinu prísahu si tiež uvedomuje nemálo ľudí aj neľudí vystupujúcich v jednotlivých príbehoch. Niektorí to zneužívajú, pretože vedia, že ak vedma nechce porušiť prísahu, musí podľa nej konať. A iní sa Vimky aj napriek prísahe boja, pretože by ju mohla porušiť. Konkrétne o tom, prečo a za akých okolností Vimka prisahala, sa hovorí v časti Zlomená prísaha v poviedke Dom bolesti. Ale keďže sa tu už hovorí o Zlomenej prísahe, zrejme asi došlo k udalostiam, keď...“

Ak sa chcete dozvedieť, o aké udalosti išlo, alebo ak pre vás prísaha neznamená len prázdne slovo, príďte na stretnutie s autorkou Alexandrou Pavelkovou do košickej pobočky kníhkupectva Brloh, Hlavná 40 (Vitézov dvor) v piatok 2. februára, kde od 16:30 autorka podpisuje svoju novú knihu Prísaha.

Všetci ste vítaní.

www.brloh.skTlačový oznam  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy