Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ester Ralbovská | 26.1.2007 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Proti depresii pivo a sladkosti

Blank

Keď na pondelok tohto týždňa ohlásili mienkotvorné médiá najdepresívnejší deň roka, opäť som raz zalomila ruky nad zhubným vplyvom televízie a tlače na náš citový a pocitový život. Keby niečo podobné oznámili veselým polynézskym domorodcom, tí by sa len zasmiali (lebo sú veselí), mávli rukou (lebo o televízii ešte nepočuli) a veselo vykračovali k svojim veselým zajtrajškom. Povedať také niečo národu, ktorého jedinou spoločnou črtou je chronické sťažovanie, z toho už je cítiť posledný výkrik krachujúcich psychiatrických ambulancií.

Hrdo sa hlásim k menšine, ktorej členov možno po vyzutí zrátať na prstoch, odpovedajúcej na otázku ako sa máš? nadšeným vynikajúco, ďakujem za opýtanie. Priemerného jedinca zvyčajne životný optimizmus (skutočný aj predstieraný) vyvedie z miery natoľko, že sa zabudne posťažovať na svoj biedny osud. Priemerný jedinec si neuvedomuje, že iných zaujímajú jeho problémy presne tak, ako jeho samého zaujímajú problémy iných. Vôbec.

Sťažovateľ dokáže trpezlivo čakať, kým sa pri výlevoch životného optimizmu musíme konečne nadýchnuť, ten moment využije a spustí svoje výlevy o živote na samom dne žabích sračiek (zdroj posledných piatich slov: film Vojna Roseovcov).

Ak životný optimizmus nestačí na ukončenie výpočtu úderov, ktoré postihli niekoho, kto nás vôbec nezaujíma, prejdeme k zbraniam väčšieho kalibru. Sama by som slovné kalibre mohla vyučovať na univerzite, veď už ako šesťročná som na otázku susedov ako sa máš, Esterka? odpovedala lakonickým aj bez vás sa mám dobre. Zrejme preto sme sa časom dobrovoľne presťahovali.

Použijem radšej miernejšie slová kamarátkinej kamarátky, ktorá dva roky počúvala sťažnosti kolegyne na zúfalý nedostatok peňazí, až jej navrhla účinné riešenie – počúvaj, ty máš muža a dve deti, to je osem očí, predajte jedno-dve, stále ďaleko dovidíte a máte auto. Máš pravdu, to by bolo hneď vidno, že ste chudobní, ale keď predáš zopár z ôsmich obličiek, nikto si to ani nevšimne. Človek sa snaží úprimne pomôcť a môže ostať úplne nepochopený. Aj taký môže byť osud optimistu.

Keď si to uvážime, nemá cenu pridávať sa k davu. Naštudujeme si definíciu depresie v doktorskej knižke, aby sme mohli ľudí, ktorí sa depresiou chvália, poslať tam, kam patria. S pochmúrnymi náladami z nedostatku slnečného svetla bojujeme osvedčenými prostriedkami – sporo osvetlenými krčmami, dobrým pivom a nejakou sladkosťou.

Ak sme v druhom riadku nezalomili ruky navždy, spojíme príjemné s užitočným a niečo sladké si upečieme sami. Pivo nám v tom môže výrazne pomôcť. Verní čitatelia si možno spomenú na slaný koláč pripravovaný z krehkého cesta, plný všakovakých dobrôt prospešných nášmu zdraviu, ako slanina, vajcia, tučný syr. Krehké cesto môžeme naplniť aj sladkými dobrotami a keď pre nás niekto objaví pivné krehké cesto, bude to s minimálnou námahou. Vyberieme sa do obchodu po štyri pivá a tri jablká a nestačíme sa čudovať.

Na jablkový koláč potrebujeme:

cestoz
250 g hladkej múky
125 g masla
štipky soli
100 ml svetlého piva

náplňz
troch veľkých pevných zelených jabĺk
citrónovej šťavy
3 – 4 lyžíc cukru (hnedého muscado alebo bieleho vanilkového alebo akéhokoľvek medzitým)
hrozienok
orechov

Na prípravu cesta nasypeme do misy múku, štipku soli a maslo, ktoré čakalo dve hodiny pri izbovej teplote. Prstami sa to snažíme spojiť do jednej masy, až máme odrobinky bez kusov masla. Prilejeme polovicu piva a hnetieme a postupne pivo prilievame. Piva môžeme potrebovať o trošku viac alebo menej ako deci, každá múka nasáva inak. Aj každý človek. Chceme dosiahnuť mäkké tvárne cesto, ktorého jediným nedostatkom je to, že sa lepí na všetko, zatiaľ na ruky. Cesto váľame na pomúčenej doske (vtedy sa lepí na múku, nie na dosku) do tvaru koláčovej formy. Koláčovú formu vymažeme maslom alebo iným tukom a vystelieme cestom, dno mierne nabodáme vidličkou.

Toto množstvo mi zvyčajne stačí aj na dva koláče do formy s priemerom 24 cm, takže prebytočná polovica čaká v mrazničke, kým si vymyslím novú náplň. Všeobecne uznávané, a mnou tiež kedysi používané, krehké cesto, kde je spojovacím prvkom vajce, má obrovskú nevýhodu – namáhavo sa tvaruje a rado sa pri tvarovaní trhá. Krehké cesto s pivom je splneným snom všetkých lenivcov.

Zapneme rúru na 200 stupňov, teplovzdušnú na 180 stupňov a takú obyčajnú bez telky a regulácie jednoducho na silno.

Hrozienka namočíme do vody alebo do čierneho čaju alebo dezertného vína, tvrdý alkohol neodporúčam, spiekli by sa na uhoľ. Jablká ošúpeme, zbavíme jadierok a toho tvrdého, čo jadierka obklopuje, a nakrájame na úhľadné mesiačiky hrubé 2 – 3 milimetre. Citrónová šťava nejde do náplne, ale na jablká hneď po nakrájaní, aby nevzhľadne nezhnedli.

Dieliky jabĺk na cesto úhľadne naukladáme alebo rozšafne rozhádžeme. Dôkladne posypeme cukrom, scedenými hrozienkami a sekanými orechmi alebo mandľovými lupienkami.

Pečieme vo vyhriatej rúre pri stálej teplote 25 minút, ak máme takú obyčajnú bez telky a regulácie, po piatich minútach pečenia zmeníme vyhrievanie zo silno na mierne. Po vybratí z rúry necháme pár minút odpočinúť (cukor vie byť strašne horúci), jeme teplé alebo studené.

Druhý variant jablkového koláča, ak nemáme hrozienka, ale pálenku:

Postupujeme rovnako, ale nepridáme hrozienka a orechy, jablká vo forme posypeme len tromi lyžičkami cukru. Koláč pečieme 20 minút, lebo s málo cukrom púšťajú jablká málo šťavy, ktorú nemusíme nechať päť minúť odparovať. Pár minút pred dopečením vymiešame tri lyžice marhuľového (alebo iného) džemutroma lyžicami ovocnej pálenky. Koláč hneď po dopečení natrieme alkoholickým džemom. Necháme pár minút odpočinúť, jeme teplé alebo studené.

Tretí variant jablkového koláča, ak sme sa už prejedli jablkového koláča:

na náplň potrebujeme
pol kila tvarohu
dve vajcia
dve lyžičky škrobovej múčky (Solamyl alebo Maizena)
4 – 5 lyžíc vanilkového cukru
ovocie, ktoré zmrzlo od leta v mrazničke
mandľové lupienky

Pri príprave cesta postupujeme rovnako ako v prvom prípade až po krok zapneme rúru, vrátane zapnutia rúry.

V mise rozmiešame tvaroh s cukrom, množstvo cukru je väčšie pre kyslosť ovocia, ak ovocie vynecháme, dáme cukor podľa chuti. Škrobovú múčku primiešame až po ochutnaní sladkosti. Pridáme vajcia a dôkladne zamiešame. Na cesto vylejeme tvarohovú zmes, sem-tam nahádžeme ovocie a prstom ho strčíme do náplne. Posypeme mandľovými lupienkami.

Pečieme 35 – 40 minút. Pred vytiahnutím z rúry opáčime vidličkou, či je tvarohová náplň stuhnutá, ak nie, doprajeme koláču ešte päť minút v rúre.

Ester Ralbovská  viac od autora »
Vaše reakcie [3]

:: Súvisiace reklamné odkazy