Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 28.12.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Virtuálna požičovňa, radosť dívať sa

Blank

Neviem, ako to majú iní ľudia, ale ja si svoj vlastný život bez filmov neviem predstaviť. Som kinofil, cineast, či ako sa to voláme, a dívanie sa na filmy je pre mňa rovnako nenahraditeľné ako jedlo. A som dobrý zákazník, lebo filmy si nakupujem na DVD, všetky, ktoré túžim vlastniť, lebo sú pre mňa dôležité. Chodím do kina, navštevujem požičovne, a keď ma prepadne akútny filmový absťák, sťahujem si filmy od nás. Videl som všetky, okrem porna a dokumentov, a hoci nie všetky som si požičal u nás, žije sa mi ľahšie s vedomím, že ak si chcem pozrieť nejaký film len tak, stačí pár klikov a idem.

O chvíľku to bude rok, čo www.t-station.sk zriadilo v slovenských pomeroch prvú virtuálnu požičovňu. Za menší peniaz ako v požičovni kamennej sa jej prostredníctvom dá dostať k desiatkam filmov, od klasiky, cez podivnosti a čudné filmy, až k mainstreamu, kinohitom a umelecky ambicióznejším kúskom. Tá idea sa mi páči o to viac, že som presvedčený, že každý, naozaj každý film sa oplatí vidieť aspoň raz.

Máme v ponuke perly, klenoty svetovej kinematografie, ktoré by mali byť súčasťou všeobecného kultúrneho povedomia, nie všetky, pochopiteľne, ale dva-tri by sa našli. Sladký život, Apokalypsa, a pre mňa osobne určite aj Crash. Máme hity, na ktoré sa len relatívne prednedávnom chodilo do kina (Letec, Moja veľká indická svadba,Odtrhnutý z reťaze), máme chuťovky, ktoré určite nie sú pre každého, ale rovnako ako veľké umelecké diela hľadajú hranice ľudskej imaginácie a merajú ľudskú hlúposť (Ženy od hlbokej rieky, Tanečnica v tme), máme kopec zábavného mainstreamu (Wasabi), máme filmy, ktoré sa dajú kedykoľvek pozrieť znova (Maléry pána účtovníka), máme filmy renomovaných tvorcov, ktoré s pokojným svedomím môžeme považovať za reprezentantov filmového umenia (Dogville, Dom bláznov). Máme skrátka zastúpené takmer všetko, nie v hojnom počte, ale máme. Dôležité je, že nové filmy stále pribúdajú a objavujú sa medzi nimi čoraz častejšie aj kúsky, ktoré si len prednedávnom odbili svoju premiéru v kinách a u nás sú na stiahnutie bezprostredne po tom, ako vyjdú na DVD. Olivera Twista sme recenzovali hneď ako mal premiéru v kinách a o štyri mesiace sme sa k nemu vrátili, lebo sa objavilv našej ponuke na stiahnutie.

V januári budú mať naše Filmy rok. Bol to dobrý rok. Áno, najradšej by som bol, ak by sme mali na stiahnutie úplne všetko, ale to sa nedá. Najradšej by som bol, ak by sa v našej ponuke objavovali všetky distribučné filmy hneď, ako sa objavia na DVD, ale ani to nejde. Áno, vedel by som si predstaviť celkom inú ponuku, ale to by som si tie filmy sťahoval asi sám.

Keď sa skúsim pozrieť na filmy z našej ponuky nezaujatým okom kohosi, kto si len občas chce pozrieť nejaký film, zdá sa mi, že vybrať si musí úplne každý. Ak sa dívam za seba, ten pohľad je čoraz radostnejší. Za filmy Memento,V tieni upíra,Prízračný svet, 2046, Stvorení pre lásku,Zlá výchova, Old Boy, Milion dollar baby,Rekviem za sen, 460 podozrivých, Zlez zo stromu,Princezná a bojovník a aspoň dvadsať ďalších dávam okamžite ruky do ohňa. Som hrdý, že ich máme. Vlastne hrdý som na všetky, na celú túto službu, lebo robí to, čo mám tak veľmi rád – filmy prístupné komukoľvek.Juraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [4]
:: Súvisiace reklamné odkazy