Keď si na večeru pozvete hostí, dvojicu od susedov, s ktorou ste sa len nedávno rozhodli zľahka začať družiť, kamarátku s takmer tínedžerskou dcérou, alebo kamaráta s novou priateľkou, je vhodné naplánovať program tak, aby ste sa vyhli trápnemu hľadaniu tém, hluchým miestam a znudeným deťom. Ideálny konzum poskytuje fondue. Stále je v našich končinách trocha exotické, ale nie natoľko, aby ho nezvládol konzervatívny stravník. Asi žiadne iné jedlo neponúka počas servírovania a jedenia toľko tém na svoju vlastnú verbálnu reflexiu – ako práve fondue. Zamestná vašu pozornosť, ruky aj ústa. Je kolektívne a interaktívne.
Podobne je to aj s modernými spoločenskými hrami. Môžu byť príjemným tmelom malej spoločnosti. Sú zábavné, vyžadujú zvládnuteľnú mieru sústredenia a ochotu trocha kombinovať a taktizovať. Miera náhody v nich klesá so zvyšujúcimi sa nárokmi na stratégiu. Napriek tomu je stále prítomná v takom množstve, aby aj nad skúseným dospelým hráčom mohla zvíťaziť bežne nehrajúca takmer tínežderka.
Bezpochyby najviac času hraním stolových hier trávim s mojou maminou a naším momentálnym hitom je Carcassonne. Má tú výhodu, že ju môžu hrať minimálne dvaja hráči, takže nemusíme hráčsky abstinovať medzi návštevami sestry so švagrom a turnajmi Osadníkov z Katanu alebo Sankt Peterburgu. Kedykoľvek sa nám zachce, rozdelíme figúrky, pomiešame herné kartičky s motívmi krajiny, položíme stredovú a začíname stavať cesty, obsadzujeme lúky a budujeme mestá a kláštory. Moderné spoločenské hry majú tú výhodu, že body zbierate aj počas hry, aj pri záverečnom sčítaní, takže ani riadny náskok pred súperom vás nenecháva pokojným. Preto hneď od začiatku obsadzujem lúky, pretože tie môžu na konci najviac zvrátiť výsledok hry. Keď sa vám podarí vyfúknuť súperovi všetky lúky a stojí na nich veľa miest, máte veľké šance. Preto sa radšej vyhýbam stavaniu gigantických miest, ktoré sa ťažšie uzatvárajú a ako nedostavané prinášajú rytierom v mestách len neveľké počty bodov a sedliakom na lúkach vôbec žiadne. Ak však idú súperovi dobré kartičky a jeho kolosálne mesto získa všetky svoje hraničné kontúry, zväčša vám nepomôžu ani všetky lúky okolo Carcassonne.
Hra získala svoje pomenovanie podľa juhofrancúzskeho mesta, povestného svojím unikátnym opevnením, ktoré získavalo svoju podobu od rímskych čias až po rytiersky stredovek. Budovateľské snaženie hráčov Carcassonne nie je ani zďaleka časovo také náročné a pravidlá vytvárajú veľmi korektné súťažné prostredie. Musím sa priznať, že spočiatku sme hrali vlastnú verziu a lúpili sme si mestá. Trocha sme si nechtiac upravili pravidlá, ale našu šťavnatejšiu, bezohľadnejšiu verziu sme opustili hneď, ako sme omyl zistili. Ostala len čistá zábava bez pocitu nespravodlivosti, ktorý vás zaplavil vždy, keď vám niekto vyfúkol mesto tesne pred uzavretím. Carcassonne je hra čiastočne postavená na náhode, čiastočne – vo väčšej miere – na strategicky premyslenom prikladaní kartičiek. Keď začínate, jedna hra trvá aj štyridsať minút, ale zručnej dvojici bohato stačí dvadsať minút. Takže aj keď je málo času, jednu až dve partičky pri kávičke s mamkou vždy stihneme.
Ak je času viac, hráme Carcassonne – Objaviteľov. Rovnako ako prvú verziu, aj túto zvládnu dvaja až piati hráči od ôsmich rokov. Figúrok je menej, počítanie bodov trocha komplikovanejšie a územia úplne iné. Rozširujeme nížiny, pohoria a vodné plochy a náhodu minimalizujeme hneď na niekoľkých úrovniach. Môžeme voliť vždy medzi dvoma obrátenými kartičkami, môžeme člena tímu stiahnuť aj z rozrobenej akcie a navyše – tím je komornejší a akcia v jednom ťahu len jedna, takže si musíme ozaj dobre premyslieť, čo uprednostníme. Na druhej strane sa dá v tejto verzii Carcasssone omnoho efektívnejšie parazitovať na súperovi. Len treba vystriehnuť okamih, keď vám napríklad pri rozširovaní svojho mora podhodil skutočne pekný kus nížiny, alebo má pri jazere neúrekom miest, a keďže pohoria okolo jazera sú vaše, mestečká aj vám celkom pekne zvýšia skóre.
Hoci pri Carcassonne vo dvojici toho nenarozprávame ani zďaleka toľko, čo pri päťčlenných osadníkoch, s mlčaním pri Scrabble sa to nedá porovnávať. Keď sa občas znateľne unavená z práce odplazím na návštevu k rodičom za účelom jedla, povzbudenia a ďalších prídavných hodnôt, herný rituál nikdy nevynechávame. Pri Scrabble ma vo chvíľach čakania často zmáhala ťažká hlava a ešte ťažšie viečka, môj tím červených sedliakov, rytierov, mníchov a zlodejov však pri osídľovaní Carcassonne nikdy v núdzi nenechám.
Michaela Malíčková viac od autora »
Vaše reakcie [2]
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|