Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Eva Michalková | 10.11.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Myslíte si, že sa máte zle? Lilya vás vylieči

Blank

Poriadnej depresie nie je nikdy dosť. Poučí, aj keď príliš nepobaví, ale smiať sa môžeme inokedy. Lilya 4-ever je studenou sprchou pre každého, kto si myslel, že svet nie je až taký zlý. Je zlý, je ešte horší. A najhorší kvôli preto, že ničí bezbranných.

Švédsky režisér Lukas Moodysson po dvoch predchádzajúcich filmoch Láska je láska (Fucking ?m?l, 1998) a Je láska láska? (Together, 2000) poriadne pritvrdil. Napriek tomu, že sa aj v prvých filmoch zaoberal sociálnou problematikou a ťažkosťami dospievajúcich, tentoraz veľa dôvodov na chápavý úsmev nenájdeme. Lilya 4-ever so sebou prináša chlad a špinu ruského post-soc predmestia, bezútešnosť temných splesnivených bytoviek a minimálnu šancu na únik.

Mladé dievča Liľa žije obyčajným životom sídliskovej šestnástky. Žiadna sláva, ale stále je to dobré. Dokedy? Kým sa jej mama nerozhodne odsťahovať sa do Ameriky. Nadšenie, ktoré so sebou tento fakt prináša, sa však v Lile dlho neudrží. Postupne odhaľuje životnú pravdu, že spoľahnúť sa nedá na nikoho, hodnoty ako rodina či priateľstvo sú len ilúziou a na svete zrejme neexistuje človek, ktorý by ju mal rád. Ako prvý padne pilier dôvery vo vlastnú matku. Tá mení názor a Liľa má prísť za ňou a jej podozrivo vyzerajúcim priateľom až dodatočne. Dodatočne, rozumej nikdy. Dramatická scéna matkinho odchodu patrí medzi najkrutejšie scény, aké sa mi vo filme podarilo vidieť. Liľa pokorená a opustená, ležiaca v mrznúcom bahne medzi panelákmi, perspektíva budúcnosti ako lusk.

Skeptické očakávania sa splnia, Lilin život od toho momentu nabral pochodový uhol smerom dolu. Teta, ktorá sa o ňu mala starať, spraví presný opak a Liľa sa presúva do zatuchnutej kutice, ktorú by sme pri všetkej zhovievavosti ťažko nazvali bytom. Zdá sa, že sa jej všetci obracajú chrbtom – „kamarátka“ na ňu zvalí svoje nečisté zárobky, teta ju namiesto finančnej podpory pošle šliapať chodník, mama neodpovedá na listy. Do toho nejaké to znásilnenie, opovrhnutie, ľahostajnosť, hlad a fet. Jediným svetlým bodom v Lilinom živote je o pár rokov mladší Voloďa, ktorý je do nej platonicky zamilovaný. Zvláštnym spôsobom na ňu dáva pozor, spoločne trávia čas a snívajú o lepšom svete. O tom, čo všetko sa dá robiť v raji a aký by mala Liľa život, keby ju v pôrodnici omylom zamenili za Britney Spearsovú. Tu sa ukazuje stále detská podstata oboch osamelých hrdinov, napriek tomu, že ich život sa detskému príliš nepodobá. Pre konvenčne vychovaného diváka je šokujúci práve ľahostajný vzťah rodičov k vlastným deťom – väčšinou sú im len na ťarchu a ak ich nebijú, aspoň ich pravidelne vyhadzujú z domu.

Zlom v Lilinom pochmúrnom živote spôsobí príchod rozprávkového „rytiera“, ktorý na prvý pohľad vykazuje všetky známky úprimného zamilovania sa a túžby dať svojej láske len to najlepšie. Podobne ako ostatné istoty v živote mladého dievčaťa, aj táto čoskoro ukáže svoju pravú tvár. Dočasný prechod z jednofarebného prostredia panelákov a mafiánskej diskotéky do krikľavých interiérov McDonalds, kolotočov a slušných reštaurácií prinesie Lile aspoň pár radostných chvíľ. Horšie je, že ak dovtedy boli zrady a podrazy pre ňu vstrebateľné, posledné desivé vytriezvenie zo sna má už tragické následky.

Lukas Moodysson sa vo svojom filme neriadil heslom Všetko zlé je na niečo dobré, nenechal v ňom miesta pre svetlejšie stránky života, či nebodaj happy end. Lilin život je snehovou guľou, ktorá na seba nabaľuje ďalšie a ďalšie problémy, a jej veľkosť diváka v závere doslova mrazí. Kontrast krásnej úprimnej tváričky a jedovatých životných pľuvancov v nej vás možno aj rozplače.

Lilya 4-ever, Lilja 4-ever. Švédsko – Dánsko, 2002, film na stiahnutie, 109 min.

Réžia: Lukas Moodysson
Scenár: Lukas Moodysson

Kamera: Ulf Brant?s
Hudba: Nathan Larson
Hrajú: Oxana Akinšinovová – Liľa, Arťjom Bogucharskij – Voloďa, Ľjubov Apapovová – matka, Elina Benensonová – Nataša, Liľa Šinkarijovová – Anna, Pavel Ponomarjov – Andrej 



Eva Michalková  viac od autora »
Vaše reakcie [6]
:: Súvisiace reklamné odkazy