Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ján JoFIX Čičmanec | 3.11.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Sám proti všetkým príšerkám z celej planéty

Blank

Sám proti všetkým príšerkám z celej planéty – aj takto by sa dala opísať vaša situácia v hre After the End. Kto pozná arkádovú strieľačku Alien Shooter, tomu určite nebude robiť problém predstaviť si ju, pretože sú veľmi podobné. Taktiež ste sami, máte viacero zbraní a nepriateľské príšerky na vás útočia vo veľkých kŕdľoch.

Na začiatku hry sa v krátkom texte dozvedáte strohý dej. Z planéty Rydon 7 prichádza núdzový signál o pomoc, a tak sa vydávate na záchrannú misiu. Pri pristávaní na planéte je však vaše výsadkové plavidlo zasiahnuté a nakoniec ste radi, že ste ako jediní vyviazli z jeho trosiek živí. Ale na ako dlho?

Príšerky sa na vás hrnú zo všetkých strán a tie lietajúce sa k vám dostanú aj cez steny či iné prekážky. Jediné, čo vás drží pri živote, sú nájdené zbrane, náboje, bonusy, štíty či energie, ktoré vám občas zanechajú aj mŕtvoly vašich nepriateľov.

Hra ponúka tri základné druhy zábavy – kampaň, kde vás čakajú desiatky levelov, strelnicu, kde si môžete precvičiť vašu presnosť, a mód prežitie, v ktorom môžete absolvovať 12 nebezpečných misií a získať časový rekord v prežití. Módy strelnica a prežitie sú v podstate len precvičovacie misie, hlavná je kampaň.

Pohyb vášho hrdinu je vyriešený veľmi dobre – ovládate ho klávesmi WSAD. Ovládanie hry je celkovo na dobrej úrovni. Mierite a strieľate myškou. Pravým tlačidlom myši aktivujete alternatívnu zbraň, pričom zo začiatku máte na výber len nášľapné bomby a neskôr aj samonavádzacie pavúčie bomby. Ak si dobre pamätám, tak ďalšiu alternatívnu zbraň som našiel až v nejakej 30. misii, a išlo o explozívny majáčik, priťahujúci všetky príšerky. V neskorších misiách nájdete aj ďalšie špeciály, ako napr. ochrannú guľometnú vežu, podporný letecký útok či automatického ochranného bota (robota).

Každopádne, najviac sa musíte spoliehať na svoje primárne zbrane, medzi ktoré patria dve pištole s neobmedzeným počtom nábojov, brokovnica, silný samopal, raketomet, plazmové delo a iné. Pri strieľaní hrá rozhodujúcu úlohu vaša presnosť, obratnosť, ako i správna kombinácia výberu zbraní. Okrem toho si môžete po získaní nového levelu vašich skúseností v zabíjaní vylepšovať svoje základné vlastnosti – veľkosť energie, štítu, rýchlosť nabíjania, množstvo munície, či rýchlejšie zvyšovanie skúseností.

Každá misia pozostáva z jednej väčšej plochy – bojiska, na ktorom sa odohrá krvavá bitka. Aby ste si rozmer bojiska vedeli lepšie predstaviť, môžem napísať, že je väčšinou s rozmerom 3 x 3 obrazovky. V misiách máte za úlohu vždy zničiť určitý počet nepriateľov a hneď po dosiahnutí určeného počtu sa môžete dostaviť do „exitu“, resp. ďalšej misie. Príšeriek nie je veľa druhov, zato však prichádzajú v hojných množstvách.

Vaša hlavná úloha je nájsť päť náhradných súčiastok do pokazenej vesmírnej lode, s ktorou ste sa snažili pristáť na povrchu planéty. Postupným prechádzaním misií však zisťujete, že je čoraz viac náročnejšie zvládnuť vysoký počet nepriateľov. A tak sa veľmi rýchlo naučíte strieľať a premýšľať zároveň, šetriť s nábojmi silných zbraní, alebo zbierať vypadnuté náboje a energie z príšeriek ešte skôr, než zmiznú.

Počas hrania budete využívať aj ovládacie panely na otváranie uzavretých priestorov. V neskorších misiách sa stretnete s teleportačnými portálmi, ktoré sa dajú šikovne využívať pre rýchly únik pred nepriateľmi, či ako rýchle cestovateľské zariadenie, ktoré vás premiestni na miesta, kam by ste sa inak nedostali. O pár misií ďalej vás čakajú ďalšie prekvapenia – generátory príšeriek, ktoré generujú príšerky (ako ináč) a máte za úlohu zničiť ich.

Jedna rada na záver: energia a náboje sa prenášajú z predchádzajúceho levelu, takže si dajte veľký pozor, aby ste sa na začiatku novej misie neocitli s minimom energie – ušetríte si nervy. Hra je veľmi dobrá a výborne sa odreagujete. Musím pochváliť aj výbornú pohodovú hudbu v menu i počas hry. V porovnaní s Alien Shooterom by som však viac bodov pripísal určite práve jemu a teším sa najmä na jeho druhé pokračovanie (pekné ukážky pripravovaného druhého dielu strieľačky nájdete vo videotraileri Alien Shooter 2 v sekcii download na portáli gamestation).

Sťahujte a hrajte tu.Ján JoFIX Čičmanec  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy