Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ján JoFIX Čičmanec | 27.10.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Upratovať sa vypláca

Blank

V roku 2003 sa v počítačoch a konzolách objavila nová taktická akčná hra Tom Clancy’s Splinter Cell, vynímajúca sa z radu početných hier žánru stealth. Svojmu komerčnému úspechu (celej hernej série) určite vďačí aj uznávanému spisovateľovi a autorovi rôznych politických, špionážnych a vojensko-vedeckých trilerov – Tomovi Clancymu, ktorý na tvorbe hry spolupracoval.

Ste agent Sam Fisher, ktorý začína pracovať v službách americkej Národnej bezpečnostnej agentúry NSA. Kým vás pošlú na prvú misiu, musíte vedeniu preukázať, že máte dostatočné schopnosti pre plnenie nebezpečných a tajných „špiónskych“ misií, v ktorých budete odkázaní len sami na seba. Preto absolvujete v jednej budove CIA ľahký tréning.

V tréningovej misii sa rýchlo oboznámite s vašimi schopnosťami – s lezením, šplhaním, skákaním (a to aj s odrazením sa od steny), tichým chodením a zakrádaním sa v tieňoch. Taktiež si precvičíte vyhýbanie sa otočným kamerám, či ich zneškodnenie, zostreľovanie svetiel, ktoré vás inak môžu prezradiť, skrývanie sa za rôzne objekty, zneškodnenie strážnej hliadky, či donútenie rukojemníka otvoriť skenom očí uzamknuté dvere. Na väčšinu uzamknutých dverí máte v inventári vždy k dispozícii šperhák (neskôr aj modernejšie hračičky).

Ovládanie je celkom dobré, no určite lepšie ako na konzolách, kde hráči nemajú možnosť presne mieriť pomocou myši a lepšie si nastaviť celkové ovládanie. Mimochodom, konzoláci sú v hre obmedzovaní aj v ukladaní pozície, ktorú si môžu uložiť iba automatickým systémom, čo však neplatí pre PC verziu. Hlavný hrdina Sam Fisher je celkom šikovný a pokiaľ si v ovládaní nastavíte funkciu automatického vytiahnutia zbrane pri stlačení ľavého tlačidla myši (enable gun drawing by pressing the fire key), určite bude lepšie pripravený na prípadnú tvrdšiu akciu.

Len čo zvládnete tréning, začínate naostro. Ocitnete sa väčšinou v nejakej budove, resp. v inom objekte, v ktorom máte povolené behať a sliediť. Sliedenie bude vašou pravou činnosťou, ktorá by sa dala výstižnejšie nazvať špionážou. V každej misii musíte byť totiž v maximálnom utajení a teda pokiaľ sa svojimi činmi vyzradíte, zopakujete si misiu od poslednej uloženej pozície.

V jednotlivých misiách sa väčšinou zakrádate v tieňoch, vypočúvate rukojemníkov, odťahujete omráčené telá do tmavých kútov, prehliadate cudzie počítače, či získavate nové informácie o vašich cieľoch či úlohách. S dokonalou špionážnou výbavou vám utajenie určite nebude robiť problém, a tak sa skôr ako na rozpisovanie jednotlivých predmetov či zbraní (aj tak sú len dve) sústredím na záporné stránky hry.

V niektorých misiách pre vás platia pravidlá, ktoré skôr vnímam ako obmedzenia, veď posúďte sami. Keď pravidlo porušíte, misia sa automaticky končí pre vaše prezradenie. Ako príklad výborne poslúži pravidlo nedovoleného zabíjania civilistov, ktoré je v hre hojne využívané. Alebo ďalšie pravidlo, že sa nemôžete ukázať a ani ocitnúť na ulici, kde by vás mohli zazrieť, a to napriek tomu, že nikoho nevidíte – patrí určite medzi tie, ktoré hráči príliš radi nemajú.

Ak sa však v hre sústredíte na plnenie základných cieľov a úloh prehľadne zobrazených vo vašom elektronickom poznámkovom bloku a súčasne sa necháte viesť vaším šéfom (hlasom znejúcim z vašej vysielačky), malo by byť všetko v poriadku. Nezabudnite však po sebe upratovať! Ak sa počas hry ocitnete v situácii, keď sa hra končí z dôvodu vyzradenia, a to aj napriek tomu, že vás reálne nikto nezbadal (alebo aj keď je každý člen nepriateľskej stráže zneškodnený), chyba nie je nikde inde ako v upratovaní. Ak sa niekto zamyslel nad tým, prečo tu splietam o upratovaní, vedzte, že upratovanie omráčených tiel je životne dôležité. S tým sa nedá nič robiť, je to proste tak.

Grafika je na rok 2003 veľmi slušná a oceniť musím najmä prepracované tiene a efekty s nimi súvisiace. Sam je často v tmavých miestnostiach a chodbách, preto využívajte nočné, či neskôr i termálne videnie. Stealth akcie síce do môjho obľúbeného žánru príliš nepatria, ale hlavne posledné pokračovania tejto hernej série určite stoja za skúšku.

Sťahujte a hrajte tu.Ján JoFIX Čičmanec  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy