Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ján JoFIX Čičmanec | 20.10.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Cestou-necestou, s vetrom o preteky

Blank

ins_01Staršia pretekárska hra od Codemasters má i dnes veľa herných fanúšikov. Čomu za to vďačí? Možno práve voľnosti pri pretekaní a výbere trasy, kaskadérskym skokom z veľkých výšok, zábave pri kradnutí vlajok, či podpore hrania cez sieť alebo internet. Chcete súťažiť o najlepšie skóre? Buďte vždy prví!

1nsane je pretekársky mix ôsmich herných módov, z ktorých si skoro každý zahráte cez hru jedného hráča v šampionáte alebo cez multiplayer. Samozrejmosťou je, že budete jazdiť na rôznych terénnych autách. Okrem toho si pred každým pretekom upravíte nastavenie auta – silu ručnej brzdy, brzdnú silu, prevodovku, pneumatiky, pérovanie, či riadenie.

Odštartoval som hru jedného hráča a spustil šampionát. Na výber som mal len autá z triedy 4 x 4, zvyšné triedy sú na začiatku uzamknuté. Po výbere auta volíte vždy jednu z viacerých tratí, ktoré šampionát obsahuje a ponúka. A nielen že vyberáte typ trate, ale aj typ hry, ktorý je prehľadne znázornený pri výbere.

Preteky sa začínajú. Traja moji verní protivníci, s ktorými budem súťažiť počas celej hry, sa ihneď vrhli smerom k najbližšiemu checkpointu a zbierajú body. Hrá sa totiž hra Jambore. Pravidlá hry sú jednoduché – ten, kto ako prvý prejde cez vyznačenú bránu, získava jeden bod. A kto má bodov 15, vyhráva.

Terén je veľmi pekne vymodelovaný, kopcovitý, hrboľatý a na viacerých miestach sú rovné plošiny či cesta. Najväčšie rovinky pre najlepšiu rýchlosť sú, samozrejme, cesty. Jazdiť budete v Austrálii, Kanade, Egypte, či vo Švajčiarsku. Skutočne dobre na mňa zapôsobila noc v Egypte, kde som pretekal na púšti. Celkovo na vás čaká vyše 20 rozsiahlych prostredí a 7 herných módov s viac ako 25 bláznivými terénnymi vozidlami.

Buginka sa na teréne správa celkom reálne a pri väčšej rýchlosti si na terén a riadenie musíte dávať logicky ešte väčší pozor. Pri vysokej rýchlosti znamená ostré strhnutie volantu zopár kotrmelcov a ak nemáte šťastie, autíčko vám zostane prevrátené horeznačky. Vtedy nezostáva nič iné, len stlačiť kláves pre záchranu, ktorým vás hra po piatich sekundách opäť postaví na kolesá. Ak si s väčším rozbehom skočíte z kopca, tiež nemáte veľkú istotu, že dopadnete bez ujmy, ale riskovať sa musí, hlavne pokiaľ chcete vyhrávať. Pozor si však musíte dávať na tvrdé nárazy, pretože ak vám „odskočí“ koleso, oprava vozidla potrvá ďalších päť sekúnd, ktoré vás môžu deliť od víťazstva.

Trasu nemáte určenú vopred, nie vážení, určujete si ju sami, podľa najbližšej bránky, resp. vlajky, alebo deštrukčnej zóny, vždy podľa toho, akú konkrétnu hru momentálne hráte. Nezabudnite, že klávesmi F1 až F8 si meníte pohľady. Taktiež je dobré vedieť, na ktorom klávese máte nastavený pohľad dozadu. Potom už nič nebráni skvelej zábave pri pretekaní, ktorá vám v mnohých chvíľach zanechá úsmev na tvári.

ins_02Pri hre Return the Flag musíte získať vlajku, ktorú máte rýchlo zaviesť do určenej oblasti. Známy to multiplayerový scenár, avšak v 1nsane ho zažijete aj pri hre jedného hráča proti počítačovým protivníkom, a čo je hlavné – zábava pretrváva! Ak už nestihnete zobrať vlajku ako prvý, je dobré počkať si šikovného protivníka priamo pred cieľovou oblasťou a pokúsiť sa mu vlajku ukradnúť. Kto prvý získa tri body za tri úspešne dovezené vlajky, vyhráva hru. Neskôr bude možné zvoliť si aj ďalší typ hry – Capture the Flag, keď máte za úlohu vlajku čo najdlhší čas držať u seba a získavať bonusové body aj za prejazd cez bránky.

Pri hre Pathfinder sú aktívne všetky bránky. Kto ako prvý prejde prvými 15 bránkami, vyhráva. Znamená to, že máte absolútnu voľnosť pri výbere trasy. Použiť môžete výhodné skratky, napr. prejazdom cez vodné plytčiny, kopce, atď. Pri hre Gate Hunt je systém hry podobný ako pri Pathfinder, avšak po prejdení checkpointu sa bránka zablokuje a nikto iný si na nej svoje skóre nevylepší.

Osobitná herná kategória je hra typu Destrucion Zone, kde body získavate nárazmi do protivníkov, ako i okupovaním deštrukčných zón, ktoré sú však väčšinou ťažko dostupné. V 1nsane sa dočkáte i klasických terénnych pretekov, kde máte určitý počet kôl, jazdíte presne určenú trasu a popri tom nesmiete minúť ani jednu bránu.

Po prejdení prvého šampionátu sa vám odomkne ďalší rad áut – športová trieda, neskôr trieda pickupov, nákladných automobilov, či extrémnych vozidiel. Na výber sú teda autá s rôznym pohonom kolies. Každopádne, čím ďalej hráte, tým rýchlejšie a stabilnejšie autá sú k dispozícii. Ak máte chuť vyskúšať niečo nové, využite generátor krajiny, s ktorým vytvárate nové rozsiahle prostredia na preskúmanie.

Sťahujte a hrajte tu.Ján JoFIX Čičmanec  viac od autora »
Vaše reakcie [3]
:: Súvisiace reklamné odkazy