Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 12.10.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Vierozvestovia intelektuálskeho pop?n?rollu naživo

Blank

ff_01Vďaka Franz Ferdinand si myslím, že hudobná publicistika má ešte zmysel. Keď kapela v roku 2004 vyletela odnikiaľ strmo nahor, nerozumel som celkom, prečo. Vypočul som si debutový album a so slovíčkom hmmm na perách považoval Franz Ferdinand za uzavretú záležitosť. Jednoduchá piesňová forma, verzia, refrén, verzia, šantivý rytmus, naliehavý, ale neafektovaný spev. Bicie, gitary a energia. Thats all. Jedni z mnohých. Éru arogantných frackov zo Spojeného kráľovstva som mal už hudobne za sebou.

Nikdy by som sa k tej kapele nevrátil, ak by mediálna masáž nepokračovala a o Franz Ferdinand sa v superlatívoch nezačali vyjadrovať ľudia, ktorých hudobný názor si vážim a poznám ich vkus. Skúsil som teda eponymný debut znova a zdalo sa mi, že prvýkrát som počul čosi celkom iné, ani nie horšie, skôr omnoho menej výrazné a o dosť nudnejšie.

Nechal by som si túto skúsenosť pre seba, ak by sa mi v prípadne Franz Ferdinand nepotvrdila z viacerých strán. Na prvýkrát nič extra, ale s každým ďalším počutím je to lepšie. A je, potvrdilo sa to v prípade druhého albumu, prijatého síce viac-menej s nadšením, ale aj s rozpakmi. Mohlo to byť lepšie. Mohlo, ale už by to asi bolo iné a Franz Ferdinand sú najlepší práve takto.

Chlapci akoby ušli z protestantskej internátnej školy, s imidžom intelektuálnych nekonfliktných výrastkov, fasa chalani, ktorým by žiadna mať nemala problém zveriť svoju dospievajúcu dcéru. Že by sa vrátila o tri mesiace, s bruškom a záľubou v Kafkovi, to je iná vec. Práve takáto akoby dvojtvárnosť sa mi na Franz Ferdinand páči najviac. Tichá voda, čo melie brehy, na prvý pohľad nič extra, ale proklamovaná bezkonfliktnosť sa mieša s iróniou a z kapely bez tváre sa razom stáva veľmi znepokojujúca záležitosť.

Koncert, ktorý vám ponúkame, je záznamom vystúpenia kapely na edinburghskom festivale 31. augusta 2005. Obsahuje jedenásť piesní z oboch albumov, pričom ten druhý v čase konania koncertu ešte (aspoň myslím) nebol na svete. Dominujú síce tesne, ale predsa sklady z albumu prvého. Koncertná sila Franz Ferdinand je zjavná pri nových skladbách, na ktoré publikum reaguje takmer rovnako nadšene ako na osvedčené hitovky. Žiaľ, nikdy som Franz Ferdinand nevidel naživo, takže nemám s čím porovnávať, ale kapela pôsobí zohrane, vyrovnane, rytmicky aj melodicky presne, pričom, a to považujem za najdôležitejšie, aj cez obrazovku nie príliš kvalitného monitora a reproduktorov, ktoré majú najlepšie roky za sebou, sála z pódia uveriteľnosť. Nie sú to muži v práci, ale hudobníci, ktorých hranie naživo naozaj baví.

ff_02ff_03

(Poznámka R. O.: Na rozdiel od kolegu Juraja som mal tú česť vidieť Franz Ferdinand naživo už trikrát, raz som s nimi dokonca robil rozhovor a vy si ho môžete u nás prečítať. To, čo uvidíte na koncerte z našej ponuky, je po speváckej stránke asi najčistejší výkon, aký som zatiaľ od Franzov počul. Hudobne to šlape vždy, len ten spev, ten spev, páni muzikanti. Našťastie, celkovým gulám vystúpenia intonačné nedostatky pri tejto kapele nikdy nič neuberali.)

Koncert v Edinburghu pôsobí dosť komorne. Pod pódiom síce krepčí zopár tisíc ľudí, no relatívne malé pódium a takmer úplná absencia atribútov megalomanských rockových šou naznačujú, že v prvom rade ide o hudobný, nie vizuálny zážitok. Milo pôsobí troška ostýchavé komunikovanie skupiny medzi sebou a samozrejme, aj s publikom.

Franz Ferdinand mám rád, keby som mal o desať rokov menej a tak o tri promile viac, dokonca by som sa považoval za fanúšika. Koncert v Edinburghu vnímam ako veľmi motivujúci zážitok. Na jeho základe chcem totiž zažiť Franz Ferdinand naozaj naživo ešte viac ako predtým. Je fajn a našťastie nedisponuje českým dabingom, ako je to pri ňom uvedené. Ak máte k Franz Ferdinand čo len troška pozitívnejší postoj, určite si ho nenechajte ujsť!

Zoznam skladieb: Michael, Tell Her Tonight, Jacqueline, Take Me Out, Do You Want To, The Dark Of The Matinee, The Fallen, Darts Of Pleasure, Evil And A Heathen, You Could Have It So Much Better, This Fire

Franz Ferdinand: Naživo v Edniburghu, Franz Ferdinand: Live in Edinburgh 2005, Veľká Británia – Škótsko, 2005, film na stiahnutie, 71 min.

Réžia: John Irvin
Hudba: Alex Kapranos, Nick McCarthy
Hrajú: Franz Ferdinand – Bob Hardy, Paul Thomson, Alex Kapranos, Nick McCarthyJuraj Malíček  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy