Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 24.10.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Neobyčajne vtipná obyčajná komédia

Blank

Hoci bláznivých filmových komédií nie je nikdy dosť, vždy, keď nie sú úplne hlúpe a prízemné, je dôvod oslavovať. Človek od nich nechce veľa, len aby sa mohol nahlas a výdatne zasmiať. Tak, ako som sa svojho času smial v kine na Miliónovom závode a potom vždy, keď som ho videl znova.

Že film Miliónový závod poskytne svojim divákom výnimočný komediálny zážitok, naznačuje už meno jeho režiséra Jerryho Zuckera, ktorý bol onehdy súčasťou geniálneho tria tvorcov filmových paródií Z-A-Z (Zucker – Abrahams – Zucker) zodpovedného (komplet alebo po kusoch) za také skvelé smiešne kusy, akými boli Pripútajte sa, prosím!, Prísne tajné!, Bláznivá strela 1, 2 ? či Horúce výstrely.

Miliónový závod je bláznivá komédia, ktorá neparoduje žiadne ďalšie filmy a vystačí si sama so svojimi gagmi počas celých 117 minút trvania. Jednoduchý príbeh obsiahnutý v názve sa začína v momente, keď rôznorodá zmes postáv vyhrá v kasíne mince, ktoré sú vlastne poukážkou na preteky o dva milióny dolárov. Každý zo zúčastnených získa kľúč od skrinky so spomínanými peniazmi dakde v zapadnutom mestečku v Novom Mexiku. Kto príde prvý, vyhráva, žiadne pravidlá neexistujú. Za celým projektom stojí excentrický milionár a nudiaci sa majiteľ kasína, ktorý pripravil tieto ľudské preteky na pobavenie svojich rovnako znudených klientov. Začínajú sa uzatvárať stávky a postavy vyrážajú. A potom už takmer po celý zvyšok filmu sledujeme len bizarné scény plné gagov, v ktorých sa postavy snažia dostať ku skrinke.

Jerry Zucker vystaval svoju bláznivú komédiu predovšetkým na síce prostom, zato však kvalitnom scenári, v ktorom okrem samotných vtípkov zohrávajú zásadnú úlohu výrazne načrtnuté karikatúry rôznych ľudských charakterov. Tie sa Zuckerovi podarilo obsadiť výnimočnými komediálnymi hercami – hollywoodskymi hviezdami strednej a vyššej svietivosti. Celému ansámblu dominuje ex Monty Python John Cleese v úlohe osnovateľa závodu, Donalda P. Sinclaira, a najznámejšími súťažiacimi sú pravdepodobne Rowan Atkinson (čiže Mr. Bean) sťa taliansky idiot Enrico Pollini a Whoopi Goldbergová ako bývalá hipíčka a čerstvá matka dospelej dcéry Vera Bakerová. Z ostatných súťažiacich zaujme ešte drobný podvodník s nevydareným piercingom jazyka Blaine Cody, stvárnený mne dosiaľ neznámym Vinceom Vievulfom. Jeho „šušlajúci“ komediálny part je naozaj skvelý.

Napriek vospolok vtipným postavám je Miliónový závod predovšetkým jednoduchou situačnou komédiou a hoci mi momentálne nenapadá žiadny gag, ktorý by som vám opísal, nie je to preto, že by som si na žiadny nevedel spomenúť, ale preto, že je ich tam neuveriteľné množstvo a sú tak previazané, že po vytrhnutí z kontextu by sa už nezdali smiešne. A navyše je Miliónový závod komédiou, ktorá dokáže byť smiešna bez výkalov, telesných tekutín a plynov. A to sa v súčasnosti naozaj len tak nevidí.         

Miliónový závod, Rat Race, USA, 2001, 112 min.

Réžia: Jerry Zucker
Scenár: Andy Breckman
Kamera: Thomas E. Ackerman
Hudba: John Powell
Hrajú: Cuba Gooding Jr. – Owen Templeton, Rowan Atkinson – Enrico Pollini, Whoopi Goldbergová – Vera Bakerová, Jon Lovitz – Randall Pear, Seth Green – Duane Cody, Vince Vievulf – Blaine Cody, Amy Smartová – Tracey Faucettová, Breckin Meyer – Nick Schaffer, John Cleese – Donald P. Sinclair, Kathy Batesová – predavačka veverícJuraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [2]
:: Súvisiace reklamné odkazy