Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Soňa B. Karvayová | 3.11.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

101 vecí za 1001 dní

Blank

Patríte aj vy medzi tých, ktorí by si radi písali denník, ale stále im k tomu niečo chýba? Čas, trpezlivosť, odvaha, pravidelnosť, dobré pero alebo správny zošit bránia nejednému z nás, denníkochtivých, venovať sa dlhodobo takejto zmysluplnej činnosti. Denníky druhých (samozrejme, nie také, aké nájdete omylom pod niečím vankúšom alebo v nočnom stolíku, tie sú pre mňa tabu) čítam neskutočne rada. Denníkové záznamy zachovávajú vonkajší aj vnútorný svet pisateľa v jeho najskutočnejšej podobe. Netvrdím, že denník neskresľuje, veď asi len málokto je schopný zverovať sa aj najtajnejšiemu z tajných denníkov bez zreteľa na pomyselného čitateľa, aj keby ním mal byť autor sám. Veď na seba berieme ohľad niekedy asi najviac. Prikresľujeme, zveličujeme, strácame sa vo vlastných mystifikáciách, až ich nakoniec pokladáme za skutočnosť.

A predsa, medzi riadkami sa vždy skrýva najkrutejšia pravda a ak sa v denníkových záznamoch zachováva kontinuita, skôr alebo neskôr vyjdeme s farbou von aj my sami. Viem to z vlastnej skúsenosti, pretože som si sama denník založila už aspoň dvadsaťkrát. Na začiatku si vždy napíšem akési novoročné predsavzatia, ktoré chcem dodržiavať a v denníkových záznamoch striehnuť sama na seba, či sa tak deje, ale najviac po troch týždňoch zabalím jedno aj druhé. Prejde rok-dva a ja pri upratovaní svojich písomností narazím na svoj denník. Prečítam, zhodnotím, uvediem veci na pravú mieru, doplním novinky, skreslené a zidealizované, ktoré budem môcť opäť o rok korigovať a spresňovať a uvádzať na pravú mieru. V snahe zminimalizovať skreslenie a aby som samu seba neuvádzala do rozpakov, keď si po sebe čítam, ako samu seba klamem, založila som si jeden špeciálny zošit len na predsavzatia. Sú to veci, ktoré by som rada v tomto živote stihla uskutočniť. Sú tam znalosti, ktoré by som sa chcela naučiť, počiny, ktoré by som chcela uskutočniť, miesta, ktoré by som chcela vidieť. Keďže je však mnoho vecí dlhodobých a veľa z nich mienim uskutočniť až po šesťdesiatke, kontrolujem si v zošite splnené tasky len raz za päť rokov. Viem, že to dosť spomaľuje uskutočnenie tých realizovateľnejších, pretože keď ich nemám v živej pamäti, zídu z očí, zídu z mysle a sú na polceste do zatratenia. Už som si myslela, že budem musieť niektoré veci pre nedostatok sústredenia oželieť, neviem si totiž predstaviť, ako sa budem v sedemdesiatke učiť hrať na tenorsaxofón. Našťastie som minulý týždeň našla na internete spôsob, ktorý ma zachráni. 101 vecí na 1001 dní.

Prvý zoznam som našla v jednom blogu. Potom som našla aj zdroj. Bola som nadšená! Toto je to pravé pre mňa! 1001 dní je dva a trištvrte roka a to je realistickejšia méta ako rok, ktorý si zväčša dávame na splnenie novoročných predsavzatí a zároveň je to bližšie k uskutočneniu (a tiež zvyšuje šancu, že sa splnenia svojich snov dožijeme), ako keď si deadline položíme až na okamih smrti.

Medzi 101 vecí, ktoré idete uskutočniť, sa okrem vašich odkladaných snov hravo zmestia aj veci, do ktorých sa vám nechce. Napríklad vybaviť si nový pas, žehliť bielizeň počas aspoň jedného mesiaca, umývať riad hneď po jeho použití alebo upratať pivnicu. Môžete si doň zapísať destinácie, ktoré chcete navštíviť, či už sú to všetky parky vo vašom meste, každý mesiac jedna kaviareň, v ktorej ste ešte neboli, alebo všetci vaši príbuzní do štvrtého kolena, či už žijú v tomto štáte alebo kdekoľvek inde na svete, alebo rôzne cudzokrajné miesta, zahrňujúc tam peší výlet do Tibetu a cestu okolo sveta. Zoznam 101 vecí na vás veľa prezradí, možno ani vy sami neviete, aké sú vaše priority, čomu by ste sa radi vyhli, čoho sa zbavili a ako sa stali lepšími. Čo by ste sa radi naučili, ako sa zmenili a ako by ste radi vyzerali. Možno by ste radi prestali fajčiť, dali si spraviť piercing alebo tetovačku, stali sa na mesiac vegánom alebo prečítali aspoň po jednej knihe od všetkých nositeľov Nobelovej ceny za literatúru. Alebo by ste radšej chodili na každú filmovú premiéru, naučili sa surfovať, aspoň týždeň sa nepohádali s otcom a aspoň jeden deň škaredo nenadávali?

Prvým krokom k úspechu je zoznam. Pomenovanie cieľa a určenie konkrétneho termínu je cestou k jeho uskutočneniu. Istá forma zverejnenia svojho snaženia môže byť pomôckou. Nedovolí vám poľaviť bez toho, aby ste sa cítili trápne a ak sa pridáte medzi ostatných predsavzávačov, môžete sa navzájom povzbudzovať a dodávať si silu. A ak všetko dobre dopadne a vy uskutočníte aspoň časť zo svojho zoznamu, za 1001 dní sa stanete krajším, lepším, múdrejším a zdravším človekom. Možno toto je spôsob, ako urobiť niečo zmysluplné pre svet. Spraviť niečo zmysluplné predovšetkým sám pre seba.

Aj ja som si už začala robiť svoj vlastný zoznam. Už som pri bode 41: Vypestovať svoju vlastnú figu.



Soňa B. Karvayová  viac od autora »
Vaše reakcie [15]
:: Súvisiace reklamné odkazy