Slovo dinosaurus sa udomácnilo v našom slovníčku dokonale. Málo „užívateľov“ pozná jeho pôvod. V roku 1842 anglický anatóm a paleontológ Richard Owen vo svojej knihe o neznámych plazoch mimoriadnej veľkosti označil tento živočíšny druh zložením dvoch gréckych slov: deinos – hrozný, sauros – plaz, jašter. Hrozné jaštery vstúpili do nášho života. Prvý vedecký opis nájdenej dinosaurej kosti pochádza už z roku 1677. Robert Plot v Prírodopise grófstva Oxfordshire detailne opísal kus kosti z ľudského obra. „Ľudský obor“ bol, samozrejme, dinosaurus. Za preradenie obrovských kostí z rozprávok do ríše zvierat vďačíme pani Mary Mantellovej. Tá si v roku 1822 krátila čas čakania na manžela tým, že si prezerala kopu štrku pripravenú na opravu cesty. A našla skamenený zub. O tri roky neskôr fosília dostala oficiálny názov Iguanodon (iguana – jašter, odon – zub). S Iguanodonom sa môžete zoznámiť aj v bratislavskom DinoParku. O tom však neskôr.
Dinosaurus kráčal aj po Slovensku
Ďalšia informácia, ktorá mnohých obyvateľov Slovenska môže prekvapiť, je, že aj my máme svoju pamiatku na jurských velikánov. Na jeseň roku 1975 geológ Dr. Jozef Michalík so svojím kolegom skúmali a spresňovali geologické triasové vrstvy v Tichej doline vo Vysokých Tatrách. Tamojšia kosodrevina ukrývala hrubú platňu kremitého pieskovca. Na vrstvenej ploche niesla odtlačky troch trojprstých stôp. Stôp, ktorými sa pýšia svetové múzeá ako stopami dinosaurov. Náš slovenský dinosaurus ich vytvoril pred 195 miliónmi rokov. Dr. Michalík dokonca pripúšťa možnosť, že stopy, ktoré objavili, nie sú jediné. Podľa jeho úvah stopy pokračujú ďalej v horskom masíve. Ak si predstavíme ťažkú dostupnosť štítov Vysokých Tatier, musíme so sklamaním konštatovať, že paleontologické nálezisko v Tichej doline nikto neotvorí.
Naši severní susedia, Poliaci, sú na tom ďaleko lepšie. V roku 1993 blízko mestečka Opole, v dedinke Krasiejów, objavili rozsiahle nálezisko skamenelín. V roku 2000 tu vybudovali skutočný DinoPark. V sklenených vitrínach stoja dávni obyvatelia našej planéty. Mestečko Opole sa nachádza relatívne blízko slovensko-poľských hraníc. Poľskí dinosauri možno teda navštívili aj územie našich Vysokých Tatier.
História a súčasnosť DinoParkov
Pravdepodobne prvý DinoPark vznikol v polovici 50. rokov 20. storočia v kanadskom kaňone Dead Lodge. Nesie hrdý názov Dinosaurí provinčný park (Dinosaur Provincial Park). V roku 1979 bol ako prvé paleontologické nálezisko na svete zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Svoje prvenstvo si vybojoval na základe nálezu 35 druhov dinosaurov a 75 druhov rýb, žiab, obojživelníkov, korytnačiek, krokodílov, vtákojašterov, vtákov a cicavcov.
Stredoeurópske DinoParky, sponzorované známou potravinárskou spoločnosťou, predstavujú modely veľjašterov, z ktorých niektoré sú dokonca funkčné. Poháňané elektromotormi hýbu hlavou či celým telom. Jeden z nich nájdete v areáli bratislavskej Zoologickej záhrady.
Bratislavský DinoPark je pre návštevníkov otvorený už tri roky. Navštíviť ho môžete počas celého roka. Keďže je však súčasťou zoologickej záhrady, asi najatraktívnejším obdobím pre možnosť zoznámiť sa aj so živými exponátmi súčasnej fauny je jar a jeseň. DinoPark v podobe realisticky spracovaných modelov predstavuje 14 druhov vyhynutých veľjašterov. Autori parku hovoria, že jediná chyba, ktorej sa pri spracovaní mohli dopustiť, je sfarbenie. Tvar tela či „zmrazený“ pohyb, v ktorom sú vyhynuté tvory zachytené, zodpovedajú realite. Umocnenie pocitu, že sa návštevník nachádza v inom ako v súčasnom svete, navodzujú aj zvuky pralesa a hromové hlasy jašterov. Ilúzia je najmä pre malých návštevníkov taká intenzívna, že mnohé deti končia návštevu parku predčasne – s plačom v náručí svojich rodičov.
Treba si dobre zvážiť, či túto časť zoologickej záhrady navštíviť s deťmi predškolského veku. Väčšie deti, školáci, sa obyčajne výborne zabávajú, a mnohé dokonca jednotlivých jašterov správne pomenúvajú ešte pred tým, než si príbeh o tom či onom prečítajú na informačnej tabuli. V každom prípade platí, že si nesmiete zabudnúť so sebou zobrať fotoaparát. Veď kde inde sa môžete zvečniť s vyhynutým živočíšnym predkom, ktorý vyzerá ako živý!
Aktuálne informácie: www.dinopark.sk
Ďalšie články zo štvrtka 25. mája 2006
Juraj Malíček: Vzdávam sa!
Mirka Gučiková: Pasívny snoubordista
Rado Ondřejíček: Hudba pre pamätníkov aj drsných reperov
Ľuboš Vodička viac od autora »
Vaše reakcie [2]
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|