Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Imrich Rešeta ml. | 4.9.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Vysoké IQ škodí

Blank

lawn_01Dr. Angelo (Pierce Brosnan) pracuje na úspešnom projekte, ktorý pomocou drog a virtuálnej reality zvyšuje inteligenciu. Úspešné pokusy na šimpanzoch však nie sú všetko. Jedného dňa stretne retardovaného Joba (Jeff Fahey), ktorý sa zdá byť vhodným kandidátom na ďalší krok vo výskume. Duševne zaostalému chlapíkovi síce po liečbe rastie IQ závratnou rýchlosťou, no sprievodným javom je i neobmedzená moc vo vnútri počítača a agresívne správanie. Celá situácia sa čoskoro vyhrotí a virtuálny poloboh za sebou zanechá prvú obeť.

Trávnikár sa síce neodohráva celý vo virtuálnej realite, resp. vo vnútri počítača ako trebárs legendárny Tron (r. Steven Lisberg, 1982), ale je rovnako zásadným dielom. Nebojí sa totiž takých tém ako virtuálny sex alebo náboženstvo. Z pôvodne duševne zaostalého Joba sa časom stáva bytosť takmer rovná bohu a počítačovou súložou doslova odrovná partnerku. Ešte sa k tomu síce dostaneme, ale musím sa zmieniť, že Trávnikár, ktorého máme na stiahnutie presne tu, pochádza z roku 1992. Na dobu svojho vzniku síce disponuje ohurujúcimi špeciálnymi trikmi, ktoré však už dnes môžu vzbudzovať skôr pobavenie ako údiv. Osem minút animácie vtedy vyrábalo sedem grafikov počas ôsmich mesiacov a stálo to pol milióna dolárov. Dnes ich v rovnakej kvalite na počítači vyrobí šikovnejšie dieťa v lepšom 3D programe. Preto nemôžeme nahliadať na Trávnikára zo súčasného pohľadu. Podobne ako trebárs Johnny Mnemonic (r. Robert Longo, 1995), ktorého si u nás môžete stiahnuť tiež, patrí k menej známym, no prelomovým filmom. Odvážne totiž siahli po cyberpunku a nebáli sa ho i napriek vtedy ešte obmedzeným technickým prostriedkom. Práve vďaka filmom, ako sú tieto dva, mohol neskôr vzniknúť Matrix (r. Larry a Andy Wachowski, 1999), ktorý už subžáner dotiahol do dokonalosti.

Prvý Trávnikár je zaujímavým prelomom v kariérach oboch hercov v hlavných úlohách. Pierce Brosnan sa následne stal Jamesom Bondom a už z piedestálu hollywoodskej hviezdy nezliezol. Zarastený vyzerá dosť drsne, no zároveň uhladene. To ho zrejme predurčilo na postavu agenta 007, pretože o tri roky neskôr už nakrútil Zlaté oko (r. Martin Campbell). Oproti tomu Jeff Fahey, na ktorom v podstate snímka stojí, a zrejme predvádza najlepší výkon svojej kariéry, sa už vyššie nedostal. Vynikajúco zvláda prerod na diabolského génia a miestami pôsobí naozaj hrozivo. Nie že by pred Trávnikárom bol slávnym hercom, ale po filme klesla jeho kariéra ešte hlbšie.

História filmu je pomerne zamotaná. Režisér a scenárista Brett Leonard pôvodne pripravoval film s názvom Cyber God. Štúdio New Line chcelo nejakým spôsobom využiť práva na poviedku Trávnikár od Stephena Kinga, a tak mu prikázalo zapracovať ju do príbehu. Hoci sa napokon výsledok výrazne odlišuje od spisovateľovho textu, názov už zostal. King sa niekoľkokrát so štúdiom súdil, až jeho meno vymazali z titulkov a on nebol s filmom viac spájaný. Napriek tomu šla snímka na video pod názvom Stephen King`s The Lawnmower Man. Spisovateľ napokon ďalším súdom získal kompenzácie 10 000 dolárov denne a všetok zisk z predaja, až kým jeho meno nezmizlo z Trávnikára úplne. Do výroby druhého dielu bol zase zamontovaný vynikajúci komiksový scenárista Grant Morrison. Mal dokonca vymyslieť príbeh pre dve pokračovania, no napokon vznikla iba jedna snímka – bez použitia jeho nápadov.

lawn_02lawn_03

V našej ponuke na stiahnutie máme ešte pokračovanie filmu. Trávnikár 2 vznikol, ako už to býva, zrejme len preto, aby sa z jedného úspešného nápadu vyťažilo čo najviac. Žiaľ, preberá z originálu iba niečo a uberá sa k filmom pre mládež. Dôkazom je postava Petra, ktorého v oboch filmoch stvárnil Austin OBrien. V dvojke už dostáva tínejdžer viac priestoru, no nebol to príliš šťastný nápad. Objavuje sa tu síce aj Job, ale v podaní akéhosi nevýrazného herca už nie je tou správne záporáckou postavou ako v jednotke. Záver tak isto zaostáva za mrazivým vyzváňaním telefónov na konci prvého dielu. Celkovo to nie je film, ktorým by ste začali obhajovať cyberpunk pred niekým, kto k nemu alebo sci-fi všeobecne pristupuje s dešpektom.

Aj menej skúsenému čitateľovi už je zrejme jasné, že medzi oboma Trávnikármi je kvalitatívna medzera oveľa masívnejšia než škvrna veľkosti mexického dolára. Zatiaľ čo jednotka bola v čase svojho vzniku prelomová, najmä po technickej stránke, sequel jej dobré meno nerobí. I tak je to pomerne zaujímavé kombo, na ktorom si môžete overiť, ako funguje hollywoodska továreň na sny. A nie aby ste si skúšali zvyšovať inteligenciu obdobne ako vo filme. Ani jeden z doterajších oficiálnych výskumov nepotvrdil túto možnosť ako reálnu.

Trávnikár,The Lawnmower Man. Anglicko – USA – Japonsko, 1992, film na stiahnutie, 104 min.

Réžia: Brett Leonard
Scenár: Brett Leonadr a Gimel Everett
Kamera: Russell Carpenter
Hudba: Dan Wyman
Hrajú: Jeff Fahey – Jobe Smith, Pierce Brosnan – Dr. Lawrence Angelo, Jenny Wrightová – Marnie Burkeová, Mark Bringleson – Sebastian Timms

Trávnikár 2, Lawnmower Man 2: Beyond Cyberspace. USA, 1996, film na stiahnutie, 90 min.

Réžia a scenár: Farhad Mann
Kamera: Ward Russell
Hudba: Robert Folk
Hrajú: Patrick Bergin – Dr. Benjamin Trace, Matt Frewer – Jobe Smith, Austin OBrien – Peter Parkette, Ely Pougetová – Dr. Cori Plattová´


Ďalšie články z pondelka 4. septembra 2006
Juraj Malíček: Povedz mi, čo nakupuješ a ja ti poviem, kto som
Dušan Mikušovič: Frázam zdar, športovým zvlášť!
Zuzana Francová, Želmíra Grajciarová, Marta Herucová: Po aristokratoch a mešťanoch prišli bonviváni a gýč
Peter Pišťanek: Opäť diskusia k trestu smrti



Imrich Rešeta ml.  viac od autora »