Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: David Reten | 25.8.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Sedem chudobných dní II

Blank

Ďalší, na filmy nie príliš bohatý týždeň je opäť pred nami. Neviem, či v televíziách čakajú na začiatok školského roka, ale mne by momentálne neprekážal ani návrat k vysielaniu kvalitných filmov niekedy o pol tretej nadránom. Hádam sa dočkám, lebo zatiaľ môžem len slovami Garfielda povedať, že nenávidím pondelky. V ten deň totiž v bedni ntt50_01 ič nie je.

Sobota 26.8. 2006, Prima, 13:05
Horúce sedlá (Blazing Saddles)
Klasická paródia na westerny vznikla pod režisérskou taktovkou Mela Brooksa v roku 1974 a patrí medzi jeho najlepšie diela. Už len základný motív černošského šerifa, ktorý prichádza do mestečka, kde sa každý volá Johnson, je dostatočne bizarný. Pre mňa je nezabudnuteľnou hlavne scéna, v ktorej zločinecký boss žiada svojho poskoka, aby mu priviedol každého lumpa, sígra, grázla a vymenuje pri tom asi dvadsať synoným.

Sobota 26.8. 2006, ČT 1, 14:55
Cesta na Mesiac (A Grand Day Out with Wallace and Gromit)
Ďalší krátky príbeh Wallacea a Gromita nás tentoraz zavedie na Mesiac, ktorý je, ako všetci vieme, zo syra. Wallaceovi, jednému z najznámejších syrožrútov, preto úbohá planéta nemá šancu uniknúť. V garáži si zostrojil raketu s ručnou brzdou(!) a vydal sa do vesmíru na hodovanie.

Sobota 26.8. 2006, Joj, 02:55
Diablov advokát (Guilty as Sin)
Nemýľte si snímku z roku 1993 s filmom, ktorý sa u nás uvádzal pod rovnakým názvom. O štyri roky starší Diablov advokát s Keanu Reevesom na palube je totiž o niečom inom. Keď Jojka pred rokom vysielala tento film, omylom zaradila práve snímku s Reevesom a po desiatich minútach ju stopla. Rýchlo nasadila reklamy a Črepiny. Keď nebudete môcť zaspať, skúste sa pozrieť na to, ako dopadne vysielanie tentoraz.

Nedeľa 27.8. 2006, Markíza, 13:40
Caddyshack
Osemdesiate roky boli vo svete amerických komédií povestné najmä výskytom Chevyho Chasea, ktorý nevynechal ani túto bláznivú záležitosť. Snímka o tom, aké je tráviť každý deň na greene, vrhať úsmevy na kočky a loviť sysľa. Vynikajúcu golfovú komédiu odporúčam len tým, čo majú zmysel pre zvrátenosti Chaseovho humoru, alebo trebárs pre Billa Murraya, ktorý vo filme vyhlásil brutálnu vojnu spomínanému zlomyseľnému zverovi.

Nedeľa 27.8. 2006, Prima, 00:30
Čierny štvrtok (Thursday)
Vcelku sledovateľná vykrádačka filmov Quentina Tarantina a Guya Ritchieho, v prípade toho druhého hlavne ešte z predmadonnovských čias. Bývalý drogový díler sa pokúsi o slušný život, no ako to už býva, všetko sa razom zvrtne. Čím menej budete od snímky z roku 1998 očakávať, tým viac dostanete. Za zmienku stojí československá rodáčka Paulína Pořízková, ktorá si tu celkom vydarene zahrala štetku s nebezpečne vraždiacimi návykmi.

tt50_02Utorok 29.8. 2006, Joj, 11:50
Modesty Blaise
Možno si to ani neuvedomujete, ale akčné ženské hrdinky nemajú vo svete filmu dlhú tradíciu. Okrem Pam Grierovej, ktorá hviezdila v blaxploitation filmoch zo sedemdesiatych rokov, je jednou z prvých práve titulná postava snímky Modesty Blaise. Film vznikol v roku 1966 podľa rovnomenného komiksu Petra ODonnella a Jima Holdawaya. Môžete očakávať plytký dej, prefíkaných zlosynov, ale tiež krásnu hrdinku v podaní Monici Vittiovej.

Utorok 28.9. 2006, Markíza 13:40
Pacho, hybský zbojník
Či už na koňoch, alebo bez nich, svojrázna paródia na náš národný poklad (to ako Jánošíka) má švih a grády i po rokoch. Neskutočný Jozef Kroner to pred tridsiatimi rokmi nemohol hádam ani lepšie zahrať. V podstate každá scéna z filmu sa dostala do povedomia a je hodna citovania. Pacho vám tiež poradí, ako máte reagovať, keď niekto od vás bude chcieť čosi, čoho sa odmietate vzdať. Riť paľovu!

Utorok 29.8. 2006, Prima, 00:05
Vec (The Thing)
Legendárny horor Johna Carpentera z roku 1982 si napriek obvyklému nízkemu rozpočtu dokáže až nevídaným spôsobom udržať atmosféru. Odohráva sa v nehostinných pustinách Antarktídy, kde musí zúfalý polárnik alias Kurt Russell bojovať s nebezpečným mimozemským parazitom. V roku 1982 vznikol tiež E. T. Mimozemšťan, takže diváci mali v kinách perfektnú kombináciu rodinného filmu a temného hororu s obdobnou tematikou. Môžete hádať, čomu dali tí zadubenci prednosť a čo komerčne prepadlo.

tt50_03Streda 30.8. 2006, Markíza, 01:50
Muriel sa vydáva (Muriel`s Wedding)
Austrálske filmy u nás nemajú dobrý zvuk, čo je najmä v prípade tejto svadobnej komédie viac než škoda. Toni Colletteová je síce mierne pri tele, ale ako neveste jej to pristane. Pokiaľ máte rovnako ako ja slabosť pre pesničky od skupiny ABBA (snímka z roku 1994 je nimi preplnená), určite si vás Muriel sa vydáva podmaní.

Štvrtok 31.8. 2006, ČT 1, 20:55
Blázni zo štadióna (Les Fous du stade)

Les Charlots, u nás známi aj ako Bažanti, sú komedianti, ktorých môžem stále a v akomkoľvek množstve. Či sú na manévroch, alebo bránia malý obchodík pred supermarketom, so všetkým sa vysporiadajú so šarmom im vlastným. Tentoraz sa zapletú do atletiky a budú súperiť o srdce jednej dievčiny. Ako obvykle, pripravte sa na zopár absurdných dialógov, nejaké zlyhania gravitácie a množstvo humoru.

Piatok 1.9. 2006, Jednotka, 07:45
Franklin ide do školy (Back to School with Franklin)
Uvádzať práve dnes film s takýmto názvom mi pripadá trochu cynické, ale s tým ja nič nenarobím. Hoci je voľno, predsa len by to školáci nemuseli rozdýchať.

Piatok 1.9. 2006, Joj, 14:35
Flintstonovci (The Flintstones)
Hrané adaptácie kreslených seriálov málokedy dopadnú dobre. V prípade snímky z roku 1994 to však až tak celkom neplatí a minimálne výprava je na obdobie svojho vzniku úžasná, i keď seriálovo štylizovaná. Čerešničkou na torte je polonahá Halle Berryová, ktorá tu hrá diabolskú zvodkyňu. Kvôli nej môžem túto jednoduchšiu komédiu sledovať pravidelne.


Ďalšie články z piatka 25. augusta 2006
Eva Borušovičová: Koľko je na svete lásky 
Ester Ralbovská: Odpáľ to na plné gule
Imrich Rešeta ml.: Keď žene dochádzajú slová
Ján JoFIX Čičmanec: RPG ako bič, žiadna pozlátkaDavid Reten  viac od autora »
Vaše reakcie [4]
:: Súvisiace reklamné odkazy