Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: David Reten | 11.8.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Pekelná ženská a jej sexi živý bič

Blank

Robím to síce nerád, lebo som už písal, že filmy z rôznych klubov a podobných projektov našich televízií netreba predstavovať osobitne. Napriek tomu špeciálne odporúčam Africkú kráľovnú v sobotu večer na Dvojke, Bogart je tam úplne božský.

tt48_01Sobota 12.8. 2006, Markíza, 15:05
Majster premeny (The Master of Disguise)
Dlho som dumal, či na vás vypálim kravinu hneď zo začiatku TV tipov, ale napokon zvíťazila temná stránka sily. Snímka Perryho Andelina Blakea, ktorý celý život robí výpravu pre otrasné komédie Adama Sandlera, pochádza z roku 2002 a je o najmladšom z rodu Disguiseyovcov. Táto zvláštna família sa hravo dokáže meniť na kohokoľvek – a tým výpočet zaujímavých momentov snímky hasne.

Sobota 12.8. 2006, Jednotka, 22:40
Päsť plná hnevu (Jing wu men)
Keďže túto snímku s Bruceom Leeom máme aj na stiahnutie, bližšie informácie nájdete presne tu.

Nedeľa 13.8. 2006, Jednotka, 22:20
Smrtihlav (Dark City)
Pri sci-fi Alexa Proyasa z roku 1998 odporúčam nastaviť si svetlejší obraz na televízore, pretože takto temný počin som už dlho nevidel. Príbeh o čudnej rase, ktorá ovláda ľudí, jemne masíruje srdiečko každého sci-fi fanúšika a najmä tých, ktorí v noci nechodia spávať, lebo pravda číha tam vonku.

Nedeľa 13.8. 2006, Prima, 00:50
Cela (The Cell)

Toto by som mohol pozerať aj v malajskom znení s hispánskymi titulkami, pretože scenárista si vzal dovolenku a nechal za seba pracovať nejaký lacnejší textový editor. Najdôležitejšie na filme však je, okrem kočenky Jennifer Lopezovej, režijný štýl videoklipára Tarsema Singha. Ten to celé poňal ako jeden bizarný úlet okorenený netradičnou kamerou a štylizáciou ? la Jan Saudek.

tt48_02Pondelok 14.8. 2006, Joj, 11:10
Tajomstvo ostrova príšer (Monster Island)
To majú v Joj určite za to, že dobré filmy dávajú v noci po tretej a potom im na dopoludňajšie časy zostávajú samé kraviny. Španielska snímka z roku 1981 je toho jasným dôkazom. Síce sa honosí prívlastkom, že je nakrútená podľa predlohy Julesa Verna, plus hrajú v tom veteráni Terence Stamp a Peter Cushing, ale nič spomínaným faktom nenasvedčuje. Najmä ak sa obaja páni vyskytujú na obrazovke len v stopovom množstve.

Utorok 15.8. 2006, Jednotka, 11:05
Pán Machuľa vo vesmíre 1./2 (Pan Kleks w kosmosie)
Pána Machuľu si pamätám z detstva ako nejakú veľmi zaujímavú rozprávkovú postavu, ale už, žiaľ, neviem, čím vyvolal môj nehynúci obdiv. Určite mal nejakú schopnosť dokresľovať čosi, kamsi a možno aj kohosi, ale osemdesiate roky sú natoľko vzdialené, že sa na to radšej mrknem znovu. A zajtra to má v rovnakom čase druhý diel.

Utorok 15.8. 2006, Jednotka, 22:40
Mulholland Drive (Mulholland Dr.)
Lynchov výlet do podivných svetov nie je presne moja šálka kávy, pretože je tu na môj vkus až príliš veľa metafor a nie celkom pochopiteľných dejových zvratov či činov. Podľa režisérových fanúšikov ide o jedno z jeho najlepších diel, ale mňa tým neobalamutia. Podstatné sú tie dve kočenky plávajúce celým dejom ako nejaké nadpozemské bytosti. Môžem si o Lynchovej komplikovanosti myslieť čokoľvek, ale vkus má parádny.

Streda 16.8. 2006, Dvojka, 16:45
Živý bič 1./2
Túto klasiku od Mila Urbana som kedysi lúskal s pomerne vyjaveným výrazom tváre. Takú depresívnu knižku som ešte nečítal, no na druhej strane to bola perfektná štúdia ľudskej psychiky a správania postáv v záťažových situáciách. Ak sa do tejto dvojdielnej adaptácie podarilo tvorcom prepašovať čo i len zlomok atmosféry pôvodného textu, bude to pecka. Dráma pochádza z roku 1966, čo by mohlo byť zárukou kvality, lebo vtedy sa u nás ešte robili dobré filmy.

tt48_03Streda 16.8. 2006, ČT 1, 23:10
Sex inštruktor (Speaking of Sex)
Možno ju poznáte pod názvom Keď už hovoríme o sexe, ale ak nie, nemusíte na túto romantickú komédiu čakať dlho do noci. Jednoducho si ju stiahnite.

Štvrtok 17.8. 2006, Jednotka, 20:05
Sváko Ragan
Jozefa Kronera mám rád takmer vo všetkých jeho úlohách a rázovitý Myjavčan mu padne ako uliaty. Ako už je zvykom, nejde predsa o výnimku z domácej produkcie, dej sa zväčša odohráva v krčme. V prípade, že aj vás Ragan zaujme, odporúčam do pozornosti zajtra na ČT 1 o pol tretej Slovácko sa nesúdi. Kroner tam stvárňuje obdobnú postavu, ale z druhej strany rieky Moravy.

Štvrtok 17.8. 2006, Jednotka, 22:40
Ľúbi ma, neľúbi ma (? la folie... pas du tout)
Takéto filmy mám rád, pretože k nim nemusím písať charakteristiku, ale nasmerovať vás priamo sem. Snímku s Audrey Tautouovou sme totiž pre vás pripravili v sekcii Filmový klub.

Piatok 18.8. 2006, Markíza, 20:45
Pekelná ženská (Saving Silverman)
Pohodová komédia o tom, aké to je, keď medzi najlepších kamošov vstúpi ženská a chce si jedného z nich vziať len pre seba. Na reči o svadbe a zákaze bujarých večierkov však chalani reagujú absolútne správne – votrelkyňu unesú. Americký komik Jack Black ešte u nás nie je až taký prefláknutý, ale úloha v tomto filme môže kdečo napraviť.


Ďalšie články z piatka 11. augusta 2006
Eva Borušovičová: Aj zajtra vyjde slnko 
Ester Ralbovská: Prázdninové knedle
Imrich Rešeta ml.: Život po smrti sa veľmi nevyplácaDavid Reten  viac od autora »