Prevážať sa dá všeličo. Taký Frank Martin z oboch dielov Kuriéra by o tom vedel rozprávať. Keď sa však vrátime trochu do filmovej minulosti, ktorá sa, paradoxne, zaoberala našou budúcnosťou, natrafíme v roku 1995 na Johnnyho Mnemonica (Keanu Reeves). Ten do svojej dutiny lebečnej dokáže natlačiť desiatky gigabajtov dát. Jedného dňa sa však stane pre niekoho nepohodlným a lov na jeho hlavu, pretože telo nikoho nezaujíma, sa začína.
Je neuveriteľné, kam dospel technický pokrok za poslednú dekádu. To, čo kedysi bolo pokladané za futuristické vízie, nám robí spoločnosť dennodenne. Keď William Gibson vydal v roku 1981 v magazíne Omni poviedku Johnny Mnemonic, bol ešte len jedným z desiatok sľubných spisovateľov. Počítače boli v tých časoch ešte len v plienkach a internet v podobe, ako ho poznáme dnes, len snom vedcov či spisovateľov. O tri roky neskôr však už Gibson napísal aj z českého prekladu známy román Neuromancer, vďaka ktorému sa v podstate stal otcom cyberpunku, jedného zo subžánrov sci-fi. Je aj autorom výrazu kyberpriestor a nebyť jeho tvorby, nevznikol by zrejme ani taký Matrix, v ktorom si neskôr zahral rovnako Keanu Reeves.
Nedávajme si zbytočne ružové okuliare, kvalita Johnnyho Mnemonica nedosahuje závratné výšiny. Vo svojom žánri je však slušným béčkovým projektom s (na svoju dobu) vynikajúcim soundtrackom, čo znamená, že to nie je najhoršie. Celkom atmosféricky vykresľuje apokalyptickú budúcnosť, ktorá je pre veľkú časť spoločnosti drsná a špinavá. Do vnútra kyberpriestoru sa síce veľmi nepozrieme, ale na to v podstate vtedy ešte nemali filmári potrebné technické prostriedky. Johnny Mnemonic je preto jedným zo zásadných filmov na časovej osi vývinu sci-fi vôbec. V prípade, že nepoznáte pôvodnú literárnu predlohu, nebolo by od veci po nej siahnuť, pretože hoci scenár k filmu napísal sám William Gibson, zo svojej poviedky vychádzal veľmi voľne.
Ak vám aj príliš nesedí cyberpunkový háv, vedzte, že Johnny Mnemonic má v obsadení celkom slušnú porciu zaujímavých typov. Okrem Keanu Reevesa je tu napríklad kedysi možno uznávaný gangsta rapper Ice-T, ktorý dnes skôr účinkuje v televíznych seriáloch, alebo druhotriedny blonďavý dvojmetrový akčný hrdina osemdesiatych a deväťdesiatych rokov minulého storočia s presahom do toho nového – Dolph Lundgren. Jeho technológiami popretkávaný vraždiaci pouličný kňaz je vcelku vydarenou figúrkou. Na pomyselnom vrchole však stojí drsný rocker Henry Rollins, ktorý je živým dôkazom, že človek môže prežiť aj bez krku.
Keď ste odrástli trebárs na spomínanom Matrixe, Johnny Mnemonic pre vás bude asi trochu smiešna starina. Netreba však hádzať filmového recenzenta do žita, ak povie, že ani týmto svojráznym pokusom o víziu budúcnosti sa netreba vyhýbať. Aj taký Trávnikár (r. Brett Leonard, 1992) bol na svoju dobu prelomové dielo, a dnes pôsobí skôr komicky. A s potrebným nadhľadom si môžeme vydýchnuť, že sa zatiaľ niektoré z negatívnych cyberpunkových vízií nenaplnili.
Johnny Mnemonic, Johnny Mnemonic. Kanada – USA, 1995, 93 min.
Réžia: Robert Longo
Scenár: William Gibson
Kamera: François Protat
Hudba: Brad Field
Hrajú: Keanu Reeves – Johnny Mnemonic, Dina Meyerová – Jane, Ice-T – J-Bone, Takeshi Kitano – Takahashi, Dolph Lundgren – kňaz, Henry Rollins – Spider
Ďalšie informácie o Williamovi Gibsonovi nájdete na http://www.williamgibsonbooks.com/.
Film Johnny Mnemonic si môžete hneď teraz za 55 SK v našej virtuálnej videopožičovni.Pozrite si zadarmo ukážku z filmu Johnny Mnemonic.
Ostatné filmy z ponuky nájdete v našej filmov sekcii.
Ďalšie články z piatka 16. júna 2006
Juraj Malíček: Do urny? Do urny!
Ester Ralbovská: Radostný deň s mastnými ústami a pľúcami plnými čerstvého vzduchu
David Reten: Slnečný štát po kokaíne
Imrich Rešeta ml. viac od autora »
Vaše reakcie [4]
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|