Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Imrich Rešeta ml. | 12.5.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Faust a spol.

Blank

faust_01Niekto si krvavo užíva večierok na veľvyslanectve a špeciálne komando čaká vonku povolenie na zásah. To však neprichádza, a preto dvere rozráža idealistický detektív. Skúseným zrakom pátra po záhadnom vrahovi, až zrazu padne do jeho pazúrov. Podarí sa mu vymaniť zo smrteľného nebezpečenstva?

No dobre. Toto všetko sa odohrá už v úvodných piatich minútach, možno ani nie, a príbeh ide ďalej. Z marketingového hľadiska je však dobré, ak sa prvý odsek končí podobne záhadnou otázkou. Toľko poučky a môžem prejsť k filmu samotnému. Béčok som vám ponúkal už neúrekom, len tak z rukáva môžem vysypať House of the Dead či Jeepers Creepers. Dôležité je, že Faust: Zmluva s diablom je naozaj výživný kus.

Notoricky známy a často variovaný príbeh muža, ktorý za slasti života vymení dušu, netreba podrobne predstavovať. Vlastne aj vo filme samotnom sa akosi krčí v úzadí, hladí si pokrčenú väzbu a zbiera zo zeme tých zopár vytrhnutých strán, ktoré tvorcovia použili vo filme. Asi by sme im nemali dávať za vinu všetko, lebo vychádzali z komiksu. Teda mali v podstate nalinajkovaný príbeh, ktorého sa držali viac než starého Fausta. Aj keby ste sa do snímky zapozerali, určite by vám takáto súvislosť napadla čoskoro. Odhliadnuc od netradičných uhlov kamery alebo záberov na detaily, ktoré sa dobre vynímajú nakreslené, no vo filme nie sú až tak často používané (lebo ich treba vedieť urobiť), je to hlavne príbeh samotný. Obsahuje až priveľa narážok na komiks, len tak z rukáva vysypem: Wolverine, Batman, Spawn, Vrana, ktorej filmovú adaptáciu máme, mimochodom, presne tu, a tiež čiastočne Lobo, ktorý však ubral z masakrálnosti. Celý vitamínový mix nám zato Brian Yuzna naservíroval v pomerne vtipnom a sviežom balení. Musíte si počkať až do momentu zjavenia Super Fausta, lebo presne od tej chvíle naskočí snímka na plný výkon. Dovtedy sa len nudne potáca a snaží sa nám nahovoriť, že za všetkým stojí mocná sekta Ruka a že vlastne podpísať neznámemu týpkovi len tak svojou krvou zmluvu o prevode duševného vlastníctva (doslova) môže byť fajn. Zasúložíte si a nemalo by vám prekážať nejaké to zbíjanie, ktoré treba vykonať.
Skoro by som zabudol – mali by ste zjesť zopár ľudských sŕdc.

faust_02faust_03

Teraz trochu stojím na mieste a šúcham nohami v snahe vyhnúť sa spoileru, aby ste mali pri sledovaní filmu rovnaký zážitok ako ja. To ma však čaká dvadsať riadkov až do záveru recenzie. Povedzme si preto teda niečo o veciach, ktoré hádam prezradiť môžem. Od oného momentu, keď sa film zlomí, je to už naozaj proteínmi nabité béčko. To už som vlastne povedal. A tak ako pri minulotýždňovom Dagonovi, aj tu sa dočkáte niekoľkých záberov na odhalené prsníky, za jedny by sa nemusela hanbiť ani Lolo Ferari, dokonca je tu pár súloží a trocha nepodarene nasnímanej akcie.

Hádam som neprezradil príliš, aj keď nejaké indície mi možno unikli. V záplave vážne poňatých komiksových adaptácií je Faust: Zmluva s diablom sviežim závanom. Neberie sa seriózne – v to dúfam už len pre niekoľko podivuhodných dejových zvratov – a na nič sa nehrá. Režisér Brian Yuzna sa vo svojom žánri orientuje dokonale. Preto by som mohol do pozornosti odporúčať ešte jeho Návrat Re-Animátora so slávnou scénou v záverečných titulkoch, ktorý máme v ponuke tiež. No o ňom až niekedy inokedy.

Faust: Love of the Damned, USA - Španielsko, 2001, 98 min.

Réžia: Brian Yuzna
Scenár: podľa komiksu Tima Vigila a Davida Quinna napísal David Quinn a Miguel Tejada-Flores
Kamera: Jacques Haitkin
Hudba: Xavier Capellas
Hrajú: Mark Frost – John Jaspers, Isabel Brooková – Jade, Jennifer Ropeová – Blue, Jeffrey Combs – Dan Margolies, Monica Van Campenová – Claire, Fermí Reixach – komisár Marino
Oficiálna internetová stránka: http://movies.fantasticfactory.com/faust/default.htm


Ďalšie články z piatka 12. mája 2006
Elena Akácsová: Ako to robia iné ryby?
Soňa B. Karvayová: Šokujte svoju matku! Nezabudnite na ňu. 
David Reten: Slovenskooo, Slovenskooo!Imrich Rešeta ml.  viac od autora »
:: Súvisiace reklamné odkazy