Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Peter Pišťanek | 2.5.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Holokaust, vesmírna hydina a iné katastrofy

Blank

 gal_01
 Fedor Gál

Nemohol som si nevšimnúť, že v diskusnom fóre k minulým Linkám sa ktosi pozastavoval nad mojou averziou voči mohamedánom. Tá má viacero príčin, jednou z nich je možno aj genetická predpojatosť zdedená po predkoch, chorvátskych kolonistoch, ktorí prišli do okolia Bratislavy okolo 16. storočia, pretože ich z pôvodného životného priestoru vytláčali Turci, teda tiež mohamedáni. Nie je v tom nič národnostné ani rasistické, aj keď to tak občas môže vyzerať. Synmi púšte sú de facto aj koptskí kresťania, Drúzi, Židia a kresťanskí Arabi, a proti nim nič nemám, pretože ani oni nemajú a priori nič proti mne a hodnotám, ktoré vyznávam a životnému štýlu, ktorý pestujem. Navyše kultúra, ktorú mám rád, či už literatúra, film, hudba či výtvarné umenie, je tak silne ovplyvnená židovským živlom, že či chcem, či nechcem (a ja chcem!), patrím jednoducho ku kresťansko-židovskej civilizácii. A už rozhodne sa tu nebudem hrať na nejaké „vyvážené spravodajstvo“, ako by možno niekto chcel. Nepotrebujem to.

No a keď sme už pri tých Židoch, tu je veľmi zaujímavý blogerský článok o spore ohľadom holokaustu, pričom sa v tejto súvislosti spomína aj môj priateľ Fedor Gál. Málokto vie, že niekdajší čelný predstaviteľ VPN sa narodil v nacistickom koncentračnom tábore, takže téma holokaustu je mu bytostne blízka.

Nedávno som s Fedorom Gálom telefonoval na tému akéhosi celkom dobrého rozhovoru s ním, ktorý som si prečítal, a on mi povedal, že ten rozhovor nebol taký dobrý ako ten, čo som s ním kedysi dávno urobil ja. To poteší, aj keď sa človek neustále usiluje osekávať zo seba všetky narcistické výrastky. Ale prečo sa s dobre odvedenou dávnou robotou nepochváliť aj pred novými čitateľmi?

Iste ste sa viacerí stretli so spamom, ktorým oblažuje svoje náhodne vybrané obete Ross Hedviček... ehmmm... pardon... sekta Vesmírní lidé. Akýsi vtipkári vytvorili paródiu na toto hnutie a nazvali ju Vesmírna hydina. Tu je ich webovská stránka.

Vesmír. Nekonečné hlbiny, ktoré ešte nikto neprebádal. Ľudstvo je iba na začiatku dobýjania vesmíru. Kozmických katastrof však už zopár bolo. Tak si o nich niečo prečítajme.

Legenda automobilového športu Niki Lauda tiež vyzerá, ako keby bol prežil kozmickú katastrofu. Je to odvážny a tvrdý chlap, ktorý aj ako biznismen zažil nejednu haváriu, no vždy vstal, oprášil sa a pokračoval ďalej. Tu je pekný rozhovor s ním.

V tejto rubrike sa vyhýbam politike, pretože v mojom živote zohráva mizivú úlohu a za tie peniaze mi to nestojí, aby som sa o ňu špeciálne kvôli čitateľom T-station začal zaujímať. Vítězslav Jandák je však tak trochu mimo všednej politiky, pretože je pôvodne hercom (aj keď nikdy nebol nejaký môj favorit), poznám ho osobne (kedysi som zasadal v porote filmového festivalu, ktorého bol on prezidentom) a navyše je ministrom kultúry ČR, čiže šéfuje českej kultúre a tú mam ja veľmi rád. A ten rozhovor je zaujímavý.

Je to už štvrť storočia, keď som si v lesoch medzi posázavskými dedinkami Lešany a Krhanice odslúžil základnú vojenskú službu. V súčasnosti tento pojem už neexistuje ani na Slovensku, ani v Čechách. Bol by som tým posledným, kto by chcel obnoviť vojnu, ale aj tak ma zaujal článok o vojne ako dôležitom iniciačnom rituáli mladých mužov. No, niečo na tom bude. Po návrate z vojny som vedel u ľudí, ktorých som stretával, neomylne odhadnúť, či boli, alebo neboli na vojne.

Žijem obklopený komprimačnými technológiami, DivX, Xvid či MP3 je mojím denným chlebíkom, a tak ma prirodzene zaujala nová komprimačná technológia.

Prečítajme si o jednom nákupnom výlete do EÚ. Len pre euroskeptikov!

No a na záver trochu bulváru. Čo sa to deje u Havlovcov?


Ďalšie články z utorka 2. mája 2006
Barbora Tinková: Cŕn-cŕn
Maxim E. Matkin: Nešťastná láska, s. r. o. 
Dušan Mikušovič: Za mier, vtáčí spev a lepší životPeter Pišťanek  viac od autora »
Vaše reakcie [8]
:: Súvisiace reklamné odkazy