Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Barbora Kardošová | 5.4.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Milovať milovať milovať!

Blank

Po Vianociach pribudol v našej kuchyni nad sporákom magnet na nože. Teraz sa už nedajú prehliadnuť a sú vždy po ruke. Želal si ich môj muž od Ježiška, ale ja som o tom nevedela. Zveril sa len svojej staršej dcére, ja by som ten magnet dobrovoľne nekúpila. Vždy, keď sa mi nože zalesknú nechtiac v oku, prebehne mi po chrbte mráz. Od januára si v našej kuchyni pripadám ako v Hitchcockovom filme, kde je každá postava ovplyvnená tým, čo podvedome zahliadne v kútiku oka. Hlavou mi preblesknú všetky tie nešťastné rodinné tragédie s veľkými titulkami „V záchvate zúrivosti dobodala manžela“ alebo „Po Štedrej večeri napadol manželku s nožom na ryby“. Inak, na tom magnete držia aj nožnice na kurča, ihlice na ražniči a držal by aj sekáčik na mäso, hoci ten zatiaľ nemáme. Nemám z toho všetkého dobrý pocit.

manzel_01

Manželstvo je šialená forma spolužitia dvoch absolútne odlišných bytostí, ktoré sa raz, vďaka feromónom, dokonale zblížili a vzápätí nadobudli pocit, že môžu spolu existovať aj dlhší čas. Vášeň, s ktorou sa po sebe vrhali v sexuálnom opojení, postupne celkom nenápadne vystriedajú iné vášnivé situácie, ktoré vás vyčerpajú rovnako. Možno vám po nich nezostane vždy ten sladkastý pocit na perách, ale pocit sebauspokojenia by sa mal dostaviť. Ak neviete, o čom hovorím, pozrite si filmovú klasiku Vojna Roseovcov.

V podstate ani nie je až také dôležité, či ste podpísali nejaký manželský papier, alebo zotrvávate v jednej domácnosti s vaším partnerom dobrovoľne. Istý balíček traumatizujúcich situácií očakávajte tak či tak. A nepleťte sem teraz lásku, jeho skvelú toleranciu, úžasnú vôňu, z ktorej sa vám zakaždým pohne kŕčok maternice, ani flegmatickú povahu jedného z vás. Nič z toho nefunguje, ak to na vás príde. Myslím tým iný pohľad na vec alebo odlišné riešenia niekedy až triviálnych problémov. Samozrejme, niektorým sa dá diplomaticky vyhnúť, ak ich predvídate a viete, čo určite nechcete zažiť.

Napríklad určite neplatí, ak ste žena a žijete či už v manželstve, alebo len tak nadivoko s nejakým skvelým mužom, že s ním musíte všade chodiť. Všade znamená najmä tam, kde ste sa pred tým cítili príjemne aj bez neho. Dám ruku do ohňa, že sa váš dobrý pocit z nakupovania čohokoľvek sexi na seba rozplynie, ak vám to komentuje váš partner. Chápem, existujú aj výnimky, na určité druhy oblečenia môže mať váš partner ten najlepší názor. Možno je to profesionál a venuje sa modelingu alebo má skrátka dobrý vkus. Možno sa aj vy zatvárate v kabínke so svojím partnerom a skúšate tú najlepšiu podprsenku. Ale hneď pri jeho prvej kontrolnej požiadavke typu „Predkloň sa“, keď sa na vás skúmavo pozerá zo všetkých možných podhľadov a nadhľadov (a teraz nemyslím na nič delikátne, žiadne nemravné návrhy!), vyhadzujte toho chlapa z kabínky a skúšajte si slobodne, čo len chcete. Váš partner sa totiž chce uistiť, že ste dokonale zablokovaná pre iných mužov, ktorým môže skĺznuť pohľad do vášho výstrihu.

manzel_03

Tak ako nie je veľmi taktické vpustiť manžela do kúpeľne, keď si práve holíte nohy alebo robíte iné tajomné veci súvisiace s vašou jedinečnosťou, tak to platí vo všetkých ostatných oblastiach, kde je dobré, keď rozhodujete sama o sebe iba vy, pretože taká ste ho kedysi očarili a takú vás váš muž miluje. Catherine Zeta-Jonesová sa v jednom rozhovore dokonca vyjadrila, že zárukou šťastného manželstva sú oddelené kúpeľne.

Na vášnivú výmenu názorov v manželstve existuje nekonečné množstvo dôvodov. Od rozdelenia si domácich prác, predstáv o varení a hotovom obede, o materiáloch, vhodne zvolených do vašej útulnej obývačky, farebnom ladení nábytku a úchylnom nakupovaní šetriacich žiaroviek, pri ktorých sa nikdy dobre nenamaľujete. Nedovolím si zovšeobecňovať, pretože každý človek je originál. Ale aj tak sa neubránim myšlienke, že ak jeden z partnerov žije tak trochu v oblakoch, druhý býva veľmi často dosť prakticky založený. Až tak, že to občas bolí. Musím, žiaľ, konštatovať, že niektoré manželské konflikty absolútne nesúvisia s IQ oboch zúčastnených. Pri výmene názorov tohto typu sa vo vás prebúdzajú ohavné živočíšne pudy (ktoré vám v posteli tak fungovali) a ste schopní čohokoľvek. Asi preto, že ide tak trochu symbolicky o prežitie. Kto z koho. Všetky tie reči o manželstve plnom kompromisov vám v tej chvíli môžu byť ukradnuté, keď váš manžel donesie praktické rolety a nasadí ich s tým najlepším pocitom do miestnosti, v ktorej ste sa dovtedy cítili tak príjemne. Neusádza sa na nich toľko prachu, regulujú sa priepustnosť svetla a neviem čo ešte, ale vždy, keď sa na ne pozriete, máte pocit, že ste v čakárni u zubára alebo v banke.

manzel_02

Alebo stačí, aby váš drahý neustále prekladal po vás riady v umývačke, lebo sa mu nezdajú dostatočne rozumne rozložené. Vám odľahlo, že tie špinavé taniere už neuvidíte a môžete sa venovať niečomu zmysluplnejšiemu, ale on ich so železnou pravidelnosťou vyťahuje, prekladá, rachotí s nimi a zasmradí byt. Všimnite si, že situácie, ktoré spomínam, nie sú absolútne v ničom konfliktné, vlastne chce každý len to najlepšie – a predsa! Niekedy sa aj z maličkostí nazbiera. Robíte nákup vy? Kúpite každému od detí až po vášho partnera to, čo má rád. Robí nákup váš partner? Kúpi každému to najzdravšie bez ohľadu na to, či to niekomu chutí, a sebe pivo. A zásadne zabúda kúpiť toaleťák. A sústavne vyťahuje, že vy zas nechávate rozostlanú posteľ a vyhovárate sa na dokumentárny film o roztočoch, v ktorom jasne povedali, že v zastlanej posteli je ich viac.

Nuž, určite budete namietať, že vy sa so svojím partnerom vždy dohodnete a neexistuje, aby sa diali v spoločnej domácnosti veci bez spoločného súhlasu. Potom je možné, že nežijete v tej spoločnej domácnosti dostatočne dlho, napríklad takých pätnásť a viac rokov, alebo ste obaja na práškoch. Alebo ste dokonalý pár!

Osobne nenávidím stereotyp, preto som kedysi dávno vstupovala s obavami do manželstva, ale môžem vám povedať, že ak si zachováte chladnú hlavu, je celkom jedno, či ste vydatá. Manželstvo je pre mňa o dennodennom prekonávaní samej seba. Ide o to, nedať sa vyprovokovať. A milovať milovať milovať! Keď už príde konflikt (čo príde), snažte sa ho riešiť v inej miestnosti ako v kuchyni. Teda, ak nepatríte medzi tých úchylákov, čo majú nože po celom byte.


Ďalšie články zo stredy 5. apríla 2006
Juraj Malíček: Nestrašte ma dobrými správami!
Lukáš Krivošík: Daňový raj so zákonníkom, hrubým ako telefónny zoznam
Peter Pišťanek: Anál, cucflek a zasa ten anál!Barbora Kardošová  viac od autora »
Vaše reakcie [12]