Niečo visí vo vzduchu, pretože v posledných mesiacoch sa do našich kín dostáva množstvo filmov s politickým podtónom. Okrem historického exkurzu v podobe Spielbergovho Mníchova, cez Mariňáka od Sama Mendesa, až po Syrianu, ktorá mala slovenskú premiéru minulý štvrtok. Za posledným menovaným filmom stojí oscarový scenárista Stephen Gaghan (Traffic – aféry (bez)mocných), ktorý si réžiu vyskúšal po prvýkrát od nevydareného debutu Opustená z roku 2002.
Na úvod si dajme čerstvú informáciu. George Clooney získal za svoju postavu agenta CIA, Boba Barnesa, Oscara za najlepší výkon vo vedľajšej úlohe. Do akej miery je to oprávnené, sa dá s Akadémiou polemizovať, nehľadiac na konkurenciu v podobe Williama Hurta (História násilia) alebo Matta Dillona (Crash). Clooney kvôli svojej postave pribral pätnásť kíl, nechal si narásť prešedivenú bradu a takýto prístup sa zvyčajne ľuďom v zákulisí Oscarov páči. Z diváckeho hľadiska však toho veľa nepredvádza, podobne ako ďalšie známe tváre v hereckom obsadení. Matt Damon a Christopher Plummer rovnako nedostávajú veľký priestor na manévrovanie a v snímke sú zrejme len preto, aby mal aspoň drobnú nádej na komerčný úspech. Syriana nie je typ filmu, ktorý by trhal rebríčky návštevnosti. Má pomalé tempo, minimum akcie a literárna predloha z nej trčí ako párky z misky ovsených vločiek.
Stephen Gaghan pojal svoj film ako mozaiku príbehov, ktoré spája jedna vec – ropa. Podobne ako pri Traffic, ani tu sa postavy z jednotlivých príbehov nestretnú, s výnimkou veľmi silnej záverečnej scény. Než sa jej však divák dočká, uplynú dve hodiny nie práve najjednoduchšieho príbehu. Pretínajú sa v ňom tri dejové línie, každá je zaujímavá a nanajvýš aktuálna, no pravdepodobne nie pre väčšinového diváka. Tomu by sa snímka mohla zdať zdĺhavá, a možno nebude ani tak úplne mimo, pretože Syriana má potenciál televíznej minisérie alebo seriálov typu Západné krídlo či 24. Takto by sa v nej časom mohla objaviť aj nejaká akčná scéna a viaceré nedotiahnuté motívy, ako napríklad Bobova rodina a jej utajenie, by sa mohli rozvinúť do zaujímavých dejových línií.
Určite nie je jednoduché utiahnuť na plátne tri samostatné dejové línie, ako sa to podarilo trebárs Petrovi Jacksonovi v Dvoch vežiach (2002) z trilógie Pán prsteňov, a na Syriane je vidieť, že si Gaghan vzal za predlohu ťažkú látku. Napriek drobným výhradám sa mu však podarilo dôstojne vymanévrovať, a preto nám aspoň v skratke naservíroval pohľad na prácu agenta operujúceho na Blízkom východe, motiváciu a prerod mladých islamistov z chlapcov s celým životom pred sebou na odhodlaných samovražedných atentátnikov i obchodníka, ktorý napriek tragickej smrti syna neodmietne lákavú pracovnú ponuku. Pri dosahovaní väčšieho emocionálneho efektu si vo vypätých scénach celkom pôsobivo vypomáha absenciou ruchov, ktoré nahrádza minimalistická hudba.
Všetky v úvode spomínané filmy, ktoré sa zaoberajú politickými témami, či už z dneška, alebo z histórie, zatiaľ nezaznamenali väčší komerčný úspech. Možno je to aj faktom, že pracujú s horúcimi témami inteligentne a vyhýbajú sa bulvárnosti typickej pre dokumenty Michaela Moorea. Mníchov a Syriana rozhodne nie sú ľahko stráviteľným sústom, ale dobrou kombináciu na komparáciu režisérskej práce veterána a nováčika. Gaghanova snímka navyše príde vhod odporcom USA, keďže uvidia ďalšiu porciu kritiky ich energetickej politiky, hoci pri hlbšom pohľade je vidieť, že aj Američania majú svoju pravdu. Rovnako chlapci, ktorí sa napokon rozhodnú obetovať svoje životy za vec, ktorej veria. A v tomto je Syriana výnimočná. Nech sa dá na tieto fakty pozerať akokoľvek negativisticky, vždy ponúka aj pohľad pod povrch, ktorý diváka v konečnom dôsledku trochu zneistí.
Syriana, Syriana. USA 2005, kino, 126 min.
Réžia: Stephen Gaghan
Scenár: podľa knihy See No Evil: The True Story of a Ground Soldier in the CIA`s War on Terrorism od Roberta Baera napísal Stephen Gaghan
Kamera: Robert Elswit
Hudba: Alexandre Desplat
Hrajú: George Clooney – Bob Barnes, Christopher Plummer – Dean Whiting, Matt Damon – Bryan Woodman, Amanda Peetová – Julie Woodmanová
Oficiálne internetové stránky: http://syrianamovie.warnerbros.com/
http://wwws.warnerbros.co.jp/syriana/
http://wwws.warnerbros.co.uk/syriana/
Ďalšie články z utorka 14. marca 2006
Barbora Tinková: Tri mrkajúce mrchy
Maxim E. Matkin: Bratstvo mužov bez sexu
Dušan Mikušovič: Ľudáci
Imrich Rešeta ml. viac od autora »
Vaše reakcie [2]