Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Imrich Rešeta ml. | 10.3.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Sú tu, a možno aj nie!

Blank

kgb_01Od dôb Jamesa Bonda sa pre Rogera Moora veľa zmenilo. Bol taký spätý s postavou slávneho špióna, že sa mu ďalšie výrazné úlohy veľmi nehrnuli. Preto sa na staršie kolená, presnejšie na prelome tisícročí, zúčastnil na projekte dokumentov o tajomstvách KGB. Okrem podielu tejto bezpečnostnej zložky na zavraždení prezidenta Kennedyho alebo znalostiach o paranormálnych javoch bol veľký priestor v sérii venovaný fenoménu lietajúcich tanierov.

Keď sa Roger Moore objaví v čiernom kabáte na Červenom námestí, na každého znalca filmovej klasiky sa nepochybne vyrútia spomienky na časy, keď herec ešte v službách Jej veličenstva prirábal vrásky dnes už bývalému Sovietskemu zväzu. Teraz sa však predstavuje svojim civilným menom. Zdá sa, že Moskva žije a nenechá ho zomrieť. S dramaticky pozdvihnutým obočím sa Moore objaví vždy v správne načasovanej chvíli a uvedie ďalšiu porciu teórií o neidentifikovateľných objektoch alebo ich posádke.

Ťažko povedať, do akej miery ide o fiktívny alebo realistický dokument, no pozitívne je, že sa objavil v čase, keď nie je záujem o UFO taký obrovský ako, povedzme, ešte pred desiatimi rokmi. Preč je vtedajší ošiaľ okolo televíznej série Akty X, ktorý naštartoval vlnu mánie, nie nepodobnej tej v Amerike osemdesiatych rokov minulého storočia, keď Steven Spielberg vyslal do kín svojho roztomilého E. T. - Mimozemšťana (1982). Dnes je situácia iná a na fakty okolo UFO sa môžeme dívať triezvo. Najmä ak lietajúce taniere ešte stále patria do rovnakej kategórie ako Yetty alebo Lochneská príšera, teda napriek obrovskému rozmachu záznamových médií ešte dôveryhodne nezmapovaných záhad sveta okolo nás.

Zatiaľ jediný dokument, ktorý je stiahnuteľný na našej stránke, je síce oproti pôvodnej, viac než dvojnásobne dlhšej verzii razantne skrátený, no takto aspoň naberá na dynamike. Diváka čaká menej vedátorov a utajených svedkov, ale na druhej strane nepríde o záznamy neidentifikovateľných objektov alebo útržky pitvy mimozemšťana. Čo sa týka efektov, nemôže súperiť napríklad so spomínaným Spielbergom a ním produkovaným projektom Unesení, ktorý sa s úspechom objavil aj u nás. Veľké tajomstvá KGB – Akty UFO totiž zrejme nepracujú so špeciálnymi efektmi, ale realitou, čo môže niektorých divákov v konečnom dôsledku vyplašiť viac než prepracovaný filmový trik. Taká pitva pozostatku mimozemšťana sa nevidí každý deň.

kgb_02kgb_03

Vo Veľkých tajomstvá KGB – Aktoch UFO sa divák dostáva k filmu podávajúcemu svoju pravdu. Nemanipulatívnym spracovaním ju nikomu nevnucuje, takže sa netreba báť vymývania mozgu. Ak je niekto presvedčený o existencii mimozemských civilizácií a má doma knižnicu vystlatú publikáciami od Butlara alebo nahrávkami dnes už takmer zabudnutého seriálu Akty X, len ho utvrdí v jeho presvedčení. Ostatných môže pobaviť samozrejmosť, s akou mnoho ľudí tvrdošijne trvá na fakte, že lietajúce taniere i ľudkovia s útlymi telami a veľkou hlavou naozaj jestvujú aj po Gándhího smrti, ale vôbec nepochádzajú z našej planéty. Čo ak sa nemýlia?

Veľké tajomstvá KGB – Akty UFO, The Secret KGB UFO Files, USA 2001, 45 min.

Réžia: Dan Goldman
Scenár: David Doyle a Gregg Ostrin
Kamera: Bengt Jonsson a Scott Kevan
Hudba: John Ross
Hrajú: Roger Moore, Tiurin Avinsky, Vladimir Azazha, George Filer, Jurij A. Fomin, Stanton Friedman


Ďalšie články z piatka 10. marca 2006
Eva Borušovičová: Štvornožky vzad!
Soňa B. Karvayová: Muž čelom k sporáku
Miroslav Ulman: Na samote pri lese každý to rád inakImrich Rešeta ml.  viac od autora »
Vaše reakcie [2]
:: Súvisiace reklamné odkazy