Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Elena Akácsová | 23.1.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Nadžgám vám tú lásku do gágora!

Blank

uvodnik55Neviem, či to bolo tým vianočným obdobím, alebo nejakými magickými škvrnami na Mesiaci, ale v priebehu decembra mi prišlo do mailboxu mimoriadne veľké množstvo spamu toho typu, ktorý najviac zo všetkého neznášam a to od ľudí, ktorých najviac zo všetkých znášam. Takže som si radšej odpustila jedovaté odpovede, nech s tým trápia niekoho iného, a schladila si jedovatosť púšťaním vianočných odrhovačiek kolegom.

O čo ide? Ide o totem mantru, ako som sa v jednom z tých spamov dočítala, ale veľmi múdra som z toho pomenovania nebola. V ľudskej reči je to krátka správa alebo obrázok s nejakým vtipným aforizmom či pozitívnym posolstvom, ale môže to byť aj rozsiahly materiál v Pover Pointe pretekajúci múdrosťami o živote, láske a porozumení, vykradnutými z klasikov z celého sveta, mytológiou a Bibliou počnúc a modernými psychoanalytickými príručkami končiac. To by sa všetko dalo stráviť, prečítať a usmiať sa, prípadne to rovno deletnúť, keby každý takýto spam nekončil výzvou typu: pošli túto správu najneskôr do x hodín ďalším y ľuďom a do z hodín sa začnú v tvojom živote diať úžasné veci. V podstate ešte aj to by sa dalo stráviť, prečítať a usmiať sa, prípadne to deletnúť, keby za tým nenasledoval aj dôvetok, čo všetko zlé sa ti stane, keď to neurobíš. To zlomí aj silnejšie povahy, ktoré by oželeli prípadné predošlé benefity, ale privolať na svoju hlavu nešťastie, choleru a mor len preto, že neurobili pár klikov a nepresunuli problém na iné hlavy? No stojí to za to? Mne áno, ja to ďalej neposielam, ale nezazlievam svojim priateľom, že sa zľaknú a forwardujú ostošesť.

Nechcem sa tu však zaoberať motívmi ľudí, ktorí mi takéto spamy posielajú. Viac ma zaujíma, čo za zvrhlíci sú samotní tvorcovia týchto zásadných mravných a všeobjímajúcich posolstiev s výhražným dôvetkom. Viem si predstaviť a pochopiť človeka, čo nájde pekný obrázok, aforizmus, alebo príbeh a ten ho tak osloví, že sa s ním potrebuje podeliť s blízkymi priateľmi. Viem si predstaviť a pochopiť aj fanatika, ktorý nad spracovaním strávi niekoľko inšpiratívnych hodín, keď to celé vyšperkuje gýčovými obrázkami a ešte gýčovejšími efektmi. Trochu sa už obávam o zdravý rozum tých, čo toto posolstvo musia doplniť pozitívnou motiváciou. Ale aj to sa dá pochopiť, jednoducho chcú, aby sa dobro, láska a pravda rozšírili do celého sveta, a tak tomu treba trošku napomôcť. Ale ako niekto môže chcieť šíriť všetky tie pozitívne a múdre myšlienky nasilu tým výstražným dôvetkom, a teda v absolútnom rozpore s tým, čo chce šíriť? To mi už trochu zaváňa sociálnym inžinierstvom a ľuďmi, čo chcú silou-mocou zachrániť celý svet aj napriek tomu, že svet ich o to neprosí.

Dlho som dumala nad tým, či za tým nie je niečo iné, nejaký geniálny marketingový ťah, ale neprišla som na to, kto by na celosvetovom forwardovaní spamu bez zjavného reklamného odkazu mohol profitovať. Aj predstava, že by niekto v Mrkvosofte vyrábal podobný spam, aby urobil reklamu napríklad Pover Pointu, sa mi zdá až príliš pritiahnutá za vlasy. Paranoidné myšlienky, že zároveň s poslaním správy posielam niekam svoju adresu a informácie, ktoré mám v počítači, si radšej nepripúšťam. Má ešte niekto nejaké iné pragmatické vysvetlenie? Ja som neprišla na nič, zato ma jeden mobilový spam priviedol na čiastočné riešenie boja proti tomuto modernému neduhu.

Správa znela: Pošli toto srdiečko trom ľuďom (MNE TIEŽ), keď sa ti vráti, splní sa ti tvoje prianie.

Tá poznámka v zátvorke sa mi zdala trochu podozrivá. Možno niekto túžil tak silno, aby sa mu splnilo prianie, že návrat správy si pozichroval doplnkom. Veď nikde nebolo napísané, že šťastie nepríde, keď sa správa mierne modifikuje. To ma inšpirovalo. Odteraz budem všetky totem mantry modifikovať aj ja. Vyhodím z nej všetky výzvy na ďalšie rozosielanie aj všetky zisky a straty, ktoré sú s tým spojené. Nechám len samotné posolstvo a pošlem priateľom. Nech sa slobodne rozhodnú, kedy, komu a prečo to pošlú ďalej. Znásilňovaná náhoda a šťastena budú opäť voľné.Elena Akácsová  viac od autora »
Vaše reakcie [17]
:: Súvisiace reklamné odkazy