Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Rado Ondřejíček | 16.1.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Zlatá žila v hrdle a zvyšné superstar

Blank

Minule som sľúbil zvyšných finalistov Superstar a ich debutové albumy. Spôsob recenzovania sa nezmenil. Vyberieme si ľubovoľný hypermarket, cez horúcu zónu zamierime popri výpredaji vianočných kolekcií k stojanom s cédečkami. Nasadíme slúchadlá a hodnotíme produkty točiace sa v presklených okienkach, zatiaľ čo ostatní záujemcovia stoja v rade, aby aj oni ochutnali z tej božskej manny vyprodukovanej najlepšou, najsledovanejšou a najvlajkovejšou reláciou, akou sa Slovenská televízia vo svojej záhradke, kúsok od rybníčka, naparuje. Vydavateľstvá sa tešia, produkty idú na odbyt, cash flow, že by to Bank of England vedelo položiť a hudby plné regály. Najmenej otravný vyhráva.

sstar_01Martina Schindlerová – Patríme k sebe
Martina je úžasným dôkazom toho, že ľudský hlas nie je nič viac ako iné hudobné nástroje. Ak dáte Mikeovi Tysonovi stradivárky, pravdepodobne ich zje, ale hudby s nimi veľa nenarobí. Detto Martina. Jej hlas dobre znie, dobre ladí, ale prosím vás, tie pesničky sú za trest. Ak raz niekto nespozná, že spieva príšerné sračky, môže mať v hrdle zlata koľko chce, aj celú zlatú žilu, ale hudba z toho nikdy nebude. Spojenie s producentom Luneticu je najväčšie faux pas od čias návratu Evy Mázikovej na obrazovky. A na konci je tam coververzia Sinatrovej My Way. Frankie Boy, keby si žil, tvoji kamaráti z talianskej štvrte ich oboch prinútia si navzájom postŕhať nechty.

sstar_02Peter Kotuľa – Poď som mnou
Normálne som si chvíľu myslel, že som v skrytej kamere. Akože v hypermarkete vložia namiesto albumu finalistu Superstar do počúvacieho stojana zvukovú stopu zo stužkovej Berca Balogha a nakrúcajú ľudí, ako budú reagovať. Ale nie! Tento krutý žart je realita. Najväčšiu radosť z Kotuľu musí mať Miro Jaroš, pretože jeho vlastný album tým pádom získava dôstojného súpera v boji o najväčšiu kravinu, akej bol kedy priradený čiarový kód.

sstar_03Martin Kelecsény – Ten čas príde
Pavol Habera našiel Pavla Haberu, akurát tento nový má z marketingového hľadiska oveľa horšie meno, ale zato nezačína kariéru s vlasmi po členky a chlpmi trčiacimi cez biele tielko. Inak však nudný pop-rock, presne haberovského štýlu, dokonca aj s občasným náznakom hitu. Sympatické na tom sú jednoduché melódie, ale našťastie pre túto drsňácku rubriku, príšerné aranžmány ich spoľahlivo prekrývajú. Ozaj – a v ôsmej pesničke vykradol beat z At The River od Groove Armady. Keby stál v tej chvíli vedľa mňa, dostal by facku.


sstar_04Samo Tomeček – Mladý & Drzý
Aj keby som vopred nevedel, že Samka pod svoje producentské krídla vzal sám veľký Ivan Tásler, prišiel by som na to po pol minúte. Ivan vyprázdnil šuflíčky a poďho zo Sama robiť rockera, rebela, rozorvanú dušu a značkového drsňáka, čo zásadne nepoužíva toaletný papier. Ale! Táslerovi nemožno uprieť, že vie písať extrémne jednoducho a že pre Sama ako jedného z mála finalistov veľmi dobre a jasne vymedzil jeho cieľovú skupinu. Ja sa nebojím tvrdiť, že tento chalanisko môže vytiahnuť hit, ktorý sa bude ľuďom reálne páčiť a ešte si aj nakoniec povedia, že viac takých Tomečkov Slovensku treba. Ak sa bavíme o produktoch, tento je z tých lepších. Škoda, že videoklipová prezentácia a celková štylizácia je neprirodzená, nemastná a neslaná, nuž jedným slovom – zubatá.

sstar_05Peter Konček – My soul
Hey! Yo! Mothafucking nigga on the track! Po sídliskovom hip-hope sídliskové r’n‘b. Súbor podpolianskych tancov z Bronxu šuviks! Text úvodnej pesničky ma prinútil pridrbane sa škeriť na pol Tesca, rozhodne odporúčam. Ale aby som bol úprimný, hudobne to znie veľmi moderne, MTV Licks style, škoda, že ten Konček do toho stále čosi mrmle. Rózsove zbytočne artistné basové linky síce usvedčujú lokálny pôvod celej produkcie, ale v celkovom hodnotení všetkých superstarov pre mňa číslo tri. Ako inštrumentálky hádam aj o priečku vyššie.


Petra Humeňanská – zatiaľ bez albumu
V celkovom hodnotení je tento nevydaný album jednoznačne číslom dva spomedzi všetkých Superstars, hneď za víťaznou Zdenkou Prednou. Ticho, ktoré okolo seba Humeňanská šíri svojou kvalitou, hravo preští nezmyslený hluk šírený ostatnými deviatimi finalistami. Ak sa jej podarí udržať si nastúpený trend, a to iste nebude ľahké, môže si svojou skromnou nečinnosťou udržať pekné a sľubné druhé miesto ešte veľmi dlho. Len tak ďalej, Petra, tí, čo v súťaži postúpili ďalej, ti môžu závidieť. A to už nehovorím o ideálnom pomere cena / výkon.Rado Ondřejíček  viac od autora »
Vaše reakcie [47]
:: Súvisiace reklamné odkazy