Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Juraj Malíček | 3.1.2006 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

So zubnou protézou sa nevenujte orálnemu sexu v stave beztiaže

Blank

Prílišné užívanie slovíčka kultový zbavilo tento prívlastok významu, ten pojem už nie je pojmom, už nič neznamená. Podobne je na tom slovíčko klasický. Dnes sú to floskuly, prázdne charakteristiky bez významu, ktorými sa plytvá na kadejakú blbosť. Onálepkovať nimi dnes britský komediálny televízny seriál Červený trpaslík by bolo prejavením neúcty, ba čo viac, útokom na jeho dôstojnosť a majestát. Zostaňme teda pri tom, že Červený trpaslík (Red Dwarf) reprezentuje spolu so seriálmi Jistě, pane ministře / Jistě, pane premiére (Yes, Minister / Yes, Prime Minister), Černá zmije (The Black Adder), či Mladí v partě (Young Ones) vrcholy televíznej komediálnej seriálovej tvorby, s ktorými sme mohli mať, zväčša vďaka Českej televízii, tú česť.
Hoci tieto seriály nespája nič iné ako to, že sú britské, všetky sú plné humoru tej najvyššej akosti. Sú BRITSKY vtipné, zábavné a predovšetkým, sú neopozerateľné. Akoby v nich, a v mnohých ďalších, u nás oficiálne nikdy neuvedených, sídlil duch montypythonovskej večnosti. Okrem Simpsonovcov a Futuramy nepoznám americký sitcom, ktorý by som pokladal za vtipný aj na viac ako tretíkrát. Tých britských mám hádam dvadsať, neopozeraných, neopozerateľných, hoci ich poznám naspamäť.

rd_01rd_03

A Červený trpaslík je na mojom osobnom vrchole, lebo je navyše sci-fi. Seriál už dvakrát vysielala Česká televízia a teraz ho začína reprízovať znova, opäť na ČT 2, ale čo je najdôležitejšie, celý začal niekedy na sklonku septembra postupne po sériách vychádzať na DVD, ošetrený, ako sa patrí. Zodrané nahrané VHSky teda môžu odísť na zaslúžený odpočinok, divixy tak isto. Dosiaľ vyšli prvé štyri série, v každej šesť epizód, dovedna teda prvých dvadsať štyri častí a moje nadšenie z neho je o to väčšie, že sa tak deje vďaka nadšencom, fanúšikom, síce oficiálne, ale mimo veľkých distribučných spoločností. Pred Vianocami sa k českým internetovým obchodom, v ktorých sa DVD Červeného trpaslíka dajú kúpiť, pridal aj prvý slovenský web, takže s nákupom už nie je ani ten najmenší problém. Čo ma však teší úplne najviac je, že tie DVD sa predávajú nad očakávania dobre, takže sa možno raz dočkáme aj iných podobných chuťoviek.

No, jednoducho, teším sa a Červeného trpaslíka vám čo najsrdečnejšie odporúčam, len ma troška srdí, že nerozumiem, prečo je ten seriál považovaný za minoritnú záležitosť. Mám totiž pocit, že keby sa naozaj dostal k ľuďom, k hocikomu, bez akýchkoľvek problémov súvisiacich s čudnými vysielacími časmi na menšinovom okruhu a tak ďalej, stal by sa absolútne masovou, široko-ďaleko veľmi obľúbenou a vyhľadávanou záležitosťou. Zdá sa mi totiž univerzálne vtipný. Hlášky z neho si zaslúžia zľudovieť ako tie z Kurvahošigutntag, Básnikov, všetkých tých Marečkov, podávajúcich perá, topiacich sa Dr. Mráčkov, Limonádových Joeov, a tak ďalej, skrátka zo všetkých filmov a seriálov, čo poznáme a viac-menej obľubujeme všetci. Nebolo by krásne, keby sme si nadávali do neandertálcov potetovaných pravopisnými chybami? Alebo keby sme len tak glosovali životné situácie direktívami hviezdnej flotily (tú z názvu nájdete pod číslom 34123)?

rd_02rd_04

A o čom Červený trpaslík vlastne je? Neviem, tuším, že určite nie o štyroch / piatich podivných indivíduách plaviacich sa nekonečným vesmírom, hoci práve to je jeho synopsa, ale som hlboko presvedčený, že to ani nie je dôležité. Červený trpaslík je totiž seriál, ktorý sa – podobne ako trebárs knižky Douglasa Adamsa, či už spomenutí Monty Pythoni – dotýka priam našej svetonázorovej konfigurácie. Osobne verím, že je o ľudskej podstate, ale to je vedľajšie. Ak budete mať chuť, skúste ho, neoľutujete. 

Červený trpaslík, Red Dwarf (TV seriál), Veľká Británia 1988 – 1998, DVD.

Tvorcovia: Rob Grant, Dough Naylor

Hrajú: Chris Barrie – Arnold J. Rimmer, Craig Charles – David Lister, Danny John-Jules – Kocúr, Robert Llewellyn – Kryton 2X4B 523P, Norman Lowett / Hattie Hayridgeová – Holly
Červený trpaslík na webe: http://www.cervenytrpaslik.cz, http://www.reddwarf.co.ukJuraj Malíček  viac od autora »
Vaše reakcie [11]
:: Súvisiace reklamné odkazy