Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Peter Sloboda | 12.12.2005 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

A vy, Magda, nevadí vám, že nemáte nohu? Alebo čo chcete vidieť a nielen počuť v televíznej talkshow na Slovensku

Blank

Máte všetkého po krk. Ste sklamaný, zmätený a spravodlivo rozhorčený. Ani nacastovaní (pod dohľadom vašich odborníkov zo šoubiznisu vybraní) účinkujúci v reality šou, čiže vzorka z ľudu, ani profesionálni herci, ktorí hrajú v niektorom z vašich seriálov, neoslovili divákov natoľko, aby ste sa stali kráľom medzi šéfmi slovenských televízií. Tak čo, doboha, máte ďalej robiť?! Čo chcú všetci pozerať?!!!
Pri odklepávaní popola z cigarety si všimnete, že sa vám už fakt dosť trasú ruky. Konečne sa rozhodnete. A dosť! Dosť bolo nákladných projektov, ktoré si nikto nevie vážiť a nikto ich nepozerá! Aj vaša trpezlivosť má svoje limity. Keď divákov nudí spektakulárna, dramatická a profesionálne (no...) zvládnutá televízna tvorba, dostanú niečo lacnejšie. Nevedia sa zorientovať, čo sa im páči? Myslia si o sebe, že sú v niečom jedineční a lepší ako napríklad vy? Nech sa páči! Dostanú priestor!

tvtalk_01

Následne na porade vedenia televízie oznámite, že do novej vysielacej štruktúry hodláte zaradiť hneď niekoľko talkshow. Musia vyzerať, že sú vo veľkom štýle, musia byť nablýskané, ale zároveň ústretové bežnej vrstve divákov, ktorými sú z osemdesiatich percent hlupáci, tupci a chorí na péenkách, ktorí sa práve necítia byť celkom kompletní. Šéf analýz podotkne, že aj ženy na materskej. Všetci súhlasia. Čo majú robiť. Šéfka zábavy podotkne, že by to predsa len mohlo byť odstupňované trocha podľa cieľových divákov. Prebodnete ju pohľadom, lebo o divákoch si myslíte presne to, čo ste povedali. Ale ste tu na to, aby vás ľudia milovali, takže súhlasíte. Čakáte námety, podnetné návrhy, rozpočty. Do troch dní.

Po troch dňoch si spoločne zadefinujete, čo je to vlastne talkshow, lebo názory sa rôznia. Dohodnete sa, že je to program, v ktorom moderátor rozpráva (od anglického slovesa talk) na konkrétnu tému a diváci, ktorí môžu byť buď len doma pri obrazovkách alebo aj súčasťou relácie (rozpočet stúpa) – sedia a počúvajú, prípadne sa aj vyjadrujú na danú tému. No a pretože druhá časť slova je show, čo asi netreba prekladať, ak sa má nielen hovoriť, ale aj niečo ukazovať, nesmieme zabudnúť na to, že by sa malo dať na čo pozerať. Minimálne výberom sviežej moderátorky (spomeniete si na dobre zvolenú moderátorku v športovom spravodajstve, ktorá prilákala svojím sporo odetým a dobre vyvinutým telom k obrazovkám neuveriteľné percento divákov). Navyše bude treba zháňať zaujímavých hostí, ktorých by mala spájať vždy daná téma. Hostia môžu byť takzvaní diváci „z ľudu“, ale aj profesionáli v konkrétnej skúmanej oblasti. Oboch by mala vybraná moderátorská „osobnosť“ zvládnuť tak, aby povedali, čo si myslia a zároveň aj to, čo chceme počuť, aby príliš netrčala, ale aby ju zároveň bolo cítiť, že tam je. (Spomeniete si na pokles sledovanosti športových novín v tom istom týždni s tou istou pipkou, vždy rovnako dobre sporo oblečenou a viete, koľko bije). Poradu uzavriete s nádejou, že existuje hádam nejaká osobnosť, ktorú diváci budú akceptovať a ktorej budú mať chuť sa zveriť so svojím názorom alebo aj problémom. Všetci to spochybňujú, prípadne vám dávajú tipy na niekoľko slávou zašlých hviezd zo šoubiznisu, ktoré by určite potešil nejaký honorárik. Rozpustíte hlavy televízie s úlohami, do zajtra každý prinesie tri zmysluplné moderátorské tipy a idete na záchod.

Tam vám nedá pokoj upratovačka. Začínate mať podozrenie, že vždy, keď chcete ísť na záchod, vychádza to na hygienickú službu jednej staršej vynaliezavej upratovačky. Pozriete sa jej hlboko do očí. Už vám predala vetvičky, vajcia, pestované šampiňóny aj jablká, med a orechy. Čo má pre vás tentoraz? Upratovačka-kšeftárka sa tvári, že nemá nič, iba jednu otázku. „Pán riaditeľ, kedy už dáte niečo pre nás, čo máme malé dôchodky? Nejakú súťaž s výhrou! Viete, na čo myslím.“ Usmejete sa na pani upratovačku a zatvoríte sa v kabínke. Hlavou vám preletia pojmy ako Pokušenie, Riskuj a zrazu cítite, že čoskoro vymyslíte Zlaté vajce a Peniaze na ruku, len nemáte práve teraz čas to dotiahnuť. Umyjete si ruky a zapíšete si do diára nápad. Teraz hľadáte moderátorskú osobnosť.

A tak napokon s malými či veľkými problémami uzreli svetlo sveta Vadkerti talkshow či Soňa talkshow, aby vyzdvihli konkrétnu osobnosť, na ktorú sa neustále môže divák tešiť – úspešnú superženu-moderátorku. Či už majú tieto dámy životné univerzity, ktoré ich oprávňujú otvárať aj tie najchúlostivejšie témy, to už je v tejto chvíli jedno, rozhoduje imidž a v najlepšom prípade téma, ktorá všetkých zaujíma. Pretože Vadkerti má predsa len dôstojnejšiu minulosť z hlavného spravodajstva, očakávate dôstojnejšie spracovanie každej témy. Ak však v tej istej intonácii počujete otázku „A čo vy, Milan, nevadí vám, že vaša manželka zomrela?“ Alebo „A vy, Magda? Nevadí vám, že nemáte nohu?“, prípadne „Komu z vás, čo tu dnes predo mnou sedíte, vadí, že nevidí?“ začnete trochu pochybovať o správnosti vášho vlastného rozhodnutia, ale úsmev moderátorky vás napokon vždy upokojí. Aj záverečné zhrnutie prináša úľavu. U Soni je to o to lepšie, že volí pestré farebné kombinácie, oku lahodiace, takže „show“ by bola dodržaná. Aj sa prítomným divákom nestavia až tak chrbtom.

Opakom je talkshow pre menšinových intelektuálov, ktorých môžete hľadať skutočne už len Pod lampou. Osobnosť moderátora Hríba je v tomto prípade nielen uvrhnutá do sivej nevtieravej atmosféry, ale je zároveň potláčaná až na maximum, zrejme cielene, aby sa nepriklonil k žiadnemu názoru. Odborník na reč tela by si pritom mohol prísť na svoje. Neustále zakrývanie si tváre pri premýšľaní určite má svoje miesto v samotnej podstate osobnosti pána moderátora. Pretože hostia, ktorých si do talkshow pozýva, bývajú skutočne zaujímaví, často by si vystačili aj sami a možno by sa aj nechali viac uniesť emóciami. Takže zase ste vedľa? Nie. Intelektuálom je to jedno. Aj tak je to mizivé percento sledovanosti. Hoci rieši aktuálne problémy spoločnosti, zdá sa, že len málo ľudí má chuť sa nad nimi zamýšľať.

Trendom zostáva radšej sa nad nimi zasmiať. Pretože ak sa v Sedem s. r. o. iba sedí a debatuje, mohli by sme hovoriť rovnako o talkshow. Áno, je komické počúvať humoristov, ako glosujú udalosti uplynulého týždňa a v poslednom čase je ešte komickejšie sledovať pri tom účinkujúce osobnosti, ako sa navzájom neznášajú a ako si nevedia odpustiť podpichovanie a nenápadné poznámky na adresu svojho suseda. Eňa Vacvalová ako spájací prvok často zahládza stopy bezuzdným smiechom, ale kým sa to ľuďom páči, načo do toho zbytočne vŕtať? Zbytočne by sme vstupovali do konfliktov s humoristami, a kto to nezažil, nepochopí. Najmoróznejší sú humoristi, pokazia vám náladu aj na dva týždne.

tvtalk_02

Potom tu máme Pre a proti, šťavnaté témy, svižné vysielanie, vcelku zaujímavé. Aj tu má moderátorka – neznáma tvárička Galina – pozíciu neprejaviť názor rovnako ako Hríb. Rozdeľuje tímy na tých, čo sú pre – a tých, čo sú proti, má stmeľovať účastníkov jednej i druhej skupiny, aby sa nebáli spoločne obhajovať svoj názor. Relácia má také tempo (keďže chce dať priestor každému a nie je možné hovoriť pridlho), že je asi pre tých nedávno narodených, čo potrebujú adrenalínové športy. Tvorcovia to aj tak prezentujú. Tí ostatní, čo si chcú večer vydýchnuť pri televíznej obrazovke, môžu vydýchnuť aj naposledy, prípadne aspoň chytia tachykardiu, hoci po chvíli sa dá na tempo zrýchlenej výmeny názorov zvyknúť. Sú vraj takí, čo si nemôžu zvyknúť na Galinu. Dáte ako šéf televízie tejto talkshow šancu. Nebojíte sa, že raz usmiatej Galine skočí niektorý zo skupiny PRE alebo PROTI po krku za ten jej odvážny úsmev cez celú hlavu. Treba pichať do živého, aj za cenu obetí.

O niečo podobné – diskusný ring, lúskanie problémov teenagerov i dospelých – sa snaží aj Lúskanie. Len budete musieť dohliadnuť na poradcov, ktorí mudrujú na danú

Peter Sloboda  viac od autora »
Vaše reakcie [1]

:: Súvisiace reklamné odkazy