Sebavedomie je v kurze. Podľa dávky, akou jedinec disponuje, sa brutálne mení kvalita jeho života. Nepatrným príkladom s patrným dosahom nech sú dve verzie tej istej situácie:
Ženu v domácnosti ponižuje rozdrapenec na daňovom úrade, ktorý jej piate a opäť nesprávne daňové priznanie rozdriape na márne kúsky, poskáče po nich, kričiac nereprodukovateľné výrazy.
1. Dáma po dvoch materských dovolenkách na slovenský spôsob nemá štipku sebavedomia. Rozplače sa a odchádza napriek tomu, že prepasie posledný deň, keď môže bez sankcií podať kompetentnému orgánovi zbytočnú správu o svojom nulovom konte.
2. Dáma, zocelená dvomi materskými dovolenkami na slovenský spôsob, je presvedčená o opodstatnenosti vlastnej existencie. Preto natiahne pažu zocelenú vláčením nákupov, detí, domácich miláčikov, chorej svokry a občas aj podguráženého manžela, zdrapí ňou arogantného idiota pod krkom, pritiahne si ho k sebe a sladko zašvitorí: „Bejby, ja ťa tiež neskúšam z receptu na parené buchty, tak to láskavo vyplň za mňa.“
Celonárodný záujem
Ak máte dostatok sebavedomia, môže vám patriť svet. Takéto úvahy ovládali americkú politickú scénu osemdesiatych rokov minulého storočia. A kým v našej krásnej socialistickej vlasti defilovali na podnikových nástenkách vážne tváre skromných a poctivých pracujúcich, americká vláda uvádzala do života kampaň, zameranú na celoplošné zvyšovanie sebavedomia svojich občanov a starcov, dojčatá nevynímajúc. Ako píše Pavla Koucká vo svojom článku, ktorý v tomto roku uverejnil časopis Vesmír, podľa kompetentných práve táto cesta viedla k znižovaniu kriminality a počtu tehotenstiev u maloletých, k zlepšovaniu životného prostredia a v neposlednom rade aj k zvýšeniu príjmov do štátnej pokladnice. Kampaň neobišla ani vedecké kruhy. Na rozdiel od agitátorov však vedci zabehli hlbšie pod povrch. Pri rozpitvávaní pojmu sebavedomie sa im podarilo objasniť, potvrdiť i vyvrátiť platnosť niektorých vžitých predstáv.
Atraktivita
Predpokladá sa, že fyzicky atraktívni ľudia majú úspech nielen u opačného (prípadne rovnakého) pohlavia. Príjemný vzhľad im zároveň uľahčuje cestu k lepšiemu zamestnaniu, uplatneniu, k vyššiemu finančnému ohodnoteniu a podobne. V skutočnosti môžu byť spomenuté výhody a úspechy výsledkom vysokého sebavedomia a tvrdého sebapresadzovania, tvrdia americkí vedci. V rámci jedného z testov mala jedna skupina respondentov hodnotiť fotografie neznámych ľudí, ktorých druhá skupina poznala osobne a označila ich za mimoriadne príťažlivé bytosti. Po vyhodnotení sa zistilo, že názory prvej skupiny na fyzickú príťažlivosť neznámych sa absolútne nezhodujú s názormi druhej skupiny. To dokazuje, že niektorých jedincov, uvedomujúcich si svoju (hoci v skutočnosti neraz pochybnú) cenu, obklopí aura neodolateľnosti a oslňujú na všetky strany. Platnosť tohto javu v praxi potvrdzuje napríklad úspešný, finančne zabezpečený muž, ktorý má od ideálu krásavca a džentlmena skutočne ďaleko. Napriek tomu je obklopený rojom samičiek, prahnúcich po zahniezdení práve s ním.
Obľúbenosť
Ďalšia oblasť, na ktorú sa vedecké bádanie amerického tímu zameralo, sa týkala korelácie sebavedomia a medziľudských vzťahov. Vychádzalo sa z predpokladu, že sebaistý, vyrovnaný človek šíri okolo seba optimizmus a ľahšie nadväzuje kontakty. Sami respondenti sa považovali za obľúbených, čo pripisovali svojej priamočiarosti, asertivite a schopnosti s nadhľadom riešiť konflikty. Svoje pracovné, súkromné i partnerské vzťahy hodnotili ako mimoriadne dobré.
Pravda vyšla najavo pri konfrontácii výpovedí so skutočnosťou. Zistilo sa, že týchto ľudí považuje ich blízke okolie za nafúkancov, surovcov, egoistov, chválenkárov. Na druhej strane sa potvrdilo, že títo nadmieru sebavedomí jedinci zaujali okolie pri zoznamovaní a prvých, povrchných kontaktoch. Intenzívnejší kontakt však ich popularitu často veľmi rýchlo zrazil pod bod mrazu.
Partnerstvo
Jedinci s neohraničenou dôverou vo vlastné schopnosti sú atraktívnou korisťou. Po čase sa však partnerstvo môže rozpadnúť práve pre túto osobnostnú črtu. Dokonalosť jedného z partnerov je buď nedostihnuteľná, takže vo svojom mužovi či žene vyvolá komplexy menejcennosti, alebo sa manželstvo zmení na večné dostihy, kde záleží len na víťazstve.
Zmes sebavedomia a jemu podobných ingrediencií môže tiež byť vhodnou surovinou na zamiesenie domáceho násilia. A tyranom nemusí byť automaticky len pán Úžasný, či pani Úžasná.
Ty ma už nemiluješ, fňuká večne ukrivdený, ubolený manželský protihráč. Keby si ma miloval, nerobil by si toto a tamto, pokračuje, pričom univerzálnosť svojho úspešného partnera využíva ako účinnú zbraň na presadenie vlastných požiadaviek.
Úspech
Umelé zvyšovanie sebavedomia pravdepodobne nebude tým správnym smerom ani na ceste k budúcim pracovným úspechom. Učiteľmi povzbudzovaní študenti síce môžu dosiahnuť vynikajúce výsledky, bublina výnimočnosti však praskne, len čo ochranné krídlo školy vystrieda krutá realita v podobe praxe a tvrdej konkurencie.
Dostatok sebavedomia sa podporuje aj v súvislosti s drogovou prevenciou a znižovaním kriminality. Podľa všeobecnej mienky vraj rozhľadený pubescent s množstvom záujmov a športových aktivít neskĺzne na šikmú plochu. Paradoxom je, že práve takýto typ sa stáva kandidátom na vyvrheľa a nálepku „bifľoš“. Ďalší vývin situácie záleží na sile osobnosti jedinca, je však určite viac takých, ktorí vedome zabudnú na rozumné argumenty a varovania. Radšej riskujú, len aby sa opäť mohli začleniť do svorky.
Iný príklad: Vodcom môže byť len najsilnejší a najschopnejší. O vodcovskú pozíciu však treba bojovať, čo platí nielen medzi zvieratami. Preto sebavedomý, navyše ctižiadostivý jedinec urobí všetko pre to, aby sa na svojom poste udržal.
Čo s tým?
Napriek uvedeným skutočnostiam z vedeckých kuloárov, celoplošná kampaň na zvyšovanie sebavedomia Američanov asi nedopadla najhoršie, keďže dodnes sa obyvatelia tejto časti planéty považujú za synonymum slova úspešný. Čo je za tým? Ťažko povedať. Rovnako tak sa nedá uviesť nejaký globálny návod na to, ako zmierniť či úplne potlačiť neistotu, prípadne komplexy. Orientačnou radou, najmä pre rodičov, ktorí si priebežne ujasňujú svoje výchovné postupy, môže byť klasika v podobe zlatej strednej cesty. S extrémami sa totiž ťažko žije. Tak ako nadmerne sebavedomého jedinca jeho okolie neraz považuje za poľutovaniahodnú figúrku, tak aj človek, ktorý o sebe ustavične pochybuje a svoje komplexy akoby si schválne pestoval, sa pre najbližších stáva otravným hmyzom.
Primerané sebavedomie je zdrojom duševnej pohody a šťastia. A jeho prameň hľadá každý z nás niekde inde. Hoci v umení pripraviť chuťovo aj esteticky dokonalé parené buchty.
Běla Tesáková viac od autora »
Vaše reakcie [2]
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|