Niektoré veci sú pre civilizovaného človeka natoľko samozrejmé, že si ich uvedomí, až keď náhle zlyhajú. Napríklad také kúrenie. Ak nie je domácnosť odkázaná na ľubovôľu rôznych bytových správcov a disponuje vlastným zdrojom kúrenia a TÚV, stačí kedykoľvek šťuknúť páčkou, stlačiť gombík a v kotle či gamatkách to zapukoce, aby byt o chvíľu zútulnel teplom. Čo však v prípade, ak uprostred najväčších mrazov technika zlyhá?
Odpoveďou na túto existenčnú otázku sa dospelá časť našej rodiny zaoberala pred prvými Vianocami v novom byte, keď nás náhle navždy opustil plynový bojler. Prekvapilo nás to, veď podľa slov bývalého majiteľa nemal viac ako tri roky. Privolaný záchranár po niekoľkých neúspešných pokusoch vecne skonštatoval:
„Treba kúpiť nový.“
Ortuť v teplomere každým dňom klesala nižšie a nižšie, a všetci kúrenári akoby hibernovali. Celý týždeň sme po príchode zvonka nevyzliekali čiapky, bundy, občas ani rukavice. Všetci štyria sme sa na noc natlačili do najmenšej izby, ktorú sme vykurovali elektrickým radiátorom a pes mal dovolené spávať s nami. V noci som radiátor striedavo premiestňovala vždy k tomu dieťaťu, ktoré malo studenší nos. Ráno sme vyrážali z domu súčasne, dcéra do školy, muž do práce, ja s dvojročným synom do niektorého z vykúrených nákupných centier. Po týždni sme sa predsa len dočkali.
„Čo tu máte takú zimu?“ začudoval sa majster, keď vošiel do predizby.
Nechápavo som sa na neho zahľadela.
„Nebojte sa, za dve hodinky tu bude opäť teplučko,“ vyhlásil, bodro ma poplieskal po pleci a pustil sa do práce.
Dve hodinky sa natiahli až do šiestej večera, ale keď majster konečne odchádzal, v radiátoroch to vzrušujúco pukotalo. Naplno som prežívala eufóriu, aká sa pravdepodobne zmocňovala človeka, keď prvýkrát vlastným pričinením roznietil oheň. V tú noc sme opäť mohli spať bez čiapok, svetrov a hrubých ponožiek. Týždeň prežitý v nevykúrenom dome však nezostal bez následkov. V perinách sa nám natrvalo usídlil náš pes. Skúšali sme ho vyhnať podobrom, príkazmi i bitkou. Zostal s nami.
Potom som kdesi čítala rady istého sexuológa. Týkali sa nedorozumení medzi dlhoročnými partnermi. Keďže vyhrotené situácie môžu vyústiť až do definitívneho škrtnutia slova sex zo zoznamu spoločných aktivít, odborník radil, ako minimalizovať vznik napätia.
„Ak máte chuť na milovanie, dajte to otvorene najavo. Dohodnite sa s partnerom na obojstranných signáloch, ktoré to povedia za vás. Môže to byť rozsvietenie červenej lampičky, kvet na vankúši, čierne negližé a podobne.“
Alebo pes vynesený z manželskej postele a zamknutý do kúpeľne. Celkom sa to osvedčilo.
A teraz už recept, ktorým sme sa zohrievali v ten týždeň, keď nám mrzli úsmevy na perách a od úst sa vznášali obláčiky pary.
Medvedí čaj
Na štyri hrnčeky potrebujeme:
2 dl studenej vody
2 zarovnané polievkové lyžice nearomatizovaného, ale fermentovaného čaju Rooibos
6 klinčekov
škoricovú paličku
malý kúsok čerstvého ďumbiera, prípadne polovicu mokka lyžičky mletého ďumbiera
2 kúsky kardamomu
3 guľôčky čierneho, prípadne zeleného korenia
liter mlieka
Do vody nasypeme všetky koreniny a čaj. Necháme zovrieť a varíme aspoň desať minút. Dolejeme mlieko, počkáme, kým sa zohreje a odstavíme z ohňa. Precedíme do kanvice a osladíme medom.
Běla Tesáková viac od autora »
Vaše reakcie [4]