V roku 1993 sa v Istanbulekonal medzinárodný kongres lekárov. Na tom by nebolo nič mimoriadne, veď podchvíľou sa v odborných periodikách mihne správa o podobných akciách. Tento kongres však bol výnimočný. V rámci neho sa verejne hlasovalo o tom, či je prípustné, aby sa lekárske rady oficiálne rozšírili o odborníkov inej živočíšnej skupiny.
Ryba doktorTakmer pred sto rokmi sotva niekto tušil, kto sú Cyprinion macrostomus a Garra rufa obtusa. Po spomínanom kongrese, keď tieto dve mená obleteli medzinárodné lekárske kruhy, sa situácia zmenila. Svet sa dozvedel, že Cyprinion macrostomus a Garra rufa obtusa sú ryby. Nie hocijaké. Sú to ryby liečiteľské alebo ryba-doktor ako ich nazvali obyvatelia tureckej oblasti Kangal. Oba druhy patria do čeľade Cyprinidae, teda k rybám kaprovitým. Slovenské mená zatiaľ nemajú, ale aby sme sa vyhli lámaniu latinských mien, nazvime ich pracovne mrenky papuľnaté a gary liečiteľské. Môžu byť sivé, hnedé, či béžové a darí sa im v 36 až 37o C teplých vodách v blízkosti Kangalu na istej náhornej plošine 1000 m n.m. Mrenky papuľnaté dorastajú do dĺžky pätnásť až dvadsať centimetrov. Gara je o niečo úhľadnejšia, štíhlejšia a kratšia. Oba druhy rybiek spája rovnaké hobby: objedanie ľudskej pokožky. Nejde o žiadnu extravagantnú kratochvíľu, k takýmto praktikám ich doviedla krutá realita v podobe permanentného nedostatku rastlinných a živočíšnych organizmov v rodných prameňoch. Revolúcia, ktorá nastolila nový typ stravovania, vypukla okolo roku 1800, keď termálne pramene objavili domorodci. A vzniklo to, čomu sa v odborných kruhoch hovorí symbióza. Rybky získali pravidelný zdroj bielkovín a ľudia s chronickými kožnými problémami ako sú psoriáza, akné, či plesne sa načas zbavili nepríjemných príznakov svojho ochorenia. Pramene začalo navštevovať stále viac pacientov, až správy o nezvyčajnej liečebnej kúre prenikli aj do lekárskych kruhov. Na mieste pôvodných prameňov postavili jednoduché bazény, ku ktorým postupne pribúdali budovy a napokon vznikli kúpele s medzinárodným štatútom.
o-gara1-2 |
Pacient, ktorý sa zaujíma o neštandardnú liečbu spomínaných kožných ochorení, by mal aspoň troška tušiť, čo ho čaká. Pomyselný dotazník by začínal otázkami:
1. Máte radi diela excentrického režiséra Švankmajera?
2. Viete si predstaviť, že strčíte ktorúkoľvek časť svojho tela do akvária a s pokrovou tvárou sa budete prizerať, ako sa k vám blíži húfik rybiek?
3. Zachováte pokoj, aj keď sa ten húfik neomylne vrhne na vašu pokožku?
4. Znesiete predstavu, že sa vám tie rybacie papuľky zahryznú do pokožky?
Kladné odpovede posúvajú pacienta do ďalšieho kola, čiže k samotnej liečebnej kúre. V rámci nej sa postihnuté miesto, prípadne celé telo ponorí do vane plnej termálnej vody, kde už čaká húfik hladných rybiek. Prvé sa k pacientovi dostanú mrenky. Neomylne vyhľadávajú každú nerovnosť pokožky a vzápätí sa pustia do jej obštipkávania. Obďaleč už netrpezlivo krúžia gary, ktoré sa postarajú o záverečné vyhladenie postihnutých miest a mikromasáž.
Niektoré zdroje informácií tvrdia, že procedúra je bezbolestná, iné priznávajú nepríjemné pocity a mierne krvácanie raniek. Pravdou zostáva, že tento prírodný spôsob liečenia nemá vedľajšie účinky a výsledky zodpovedajú efektu po aplikácii klasických medicínskych postupov.
o-gara1-3 |
Ak ste si doteraz mysleli, že predchádzajúce informácie boli púhou mystifikáciou, sklamem vás. Rybky liečiteľky skutočne existujú. Sú natoľko reálne, že pri troške námahy si ich môžete kúpiť a chovať doma v akváriu. Dôkazom je niekoľko krajín s úradným jazykom nemeckým, kde zázračné papuľky natoľko očarili miestne obyvateľstvo, že sa dostali až do hlavných večerných správ a v popularite tromfli aj Karla Gotta. Mohutný boom nastal vďaka internetu a inzerátom, ponúkajúcim rybky liečiteľky na dobierku. Stačí, aby záujemca pripravil dostatočne veľké akvárium, filter, ohrievadlo a sen o súkromnej miniklinike sa stáva skutočnosťou. Hovorí istá dáma: „Bola som zúfalá, keď dcéra ochorela na psoriázu. Lieky nezaberali, stav sa nelepšil. Potom som na internete objavila adresu muža, ktorý predával zázračné rybky. Vyšli ma neskutočne draho, ale oplatilo sa. Dve hodiny doobeda a dve hodiny poobede sa dcéra kúpala vo vani s rybkami. Po týždni sa stav jej pokožky zhoršil. Po štyroch dňoch začervenanie postupne mizlo a na dvadsiaty prvý deň bola pokožka čistá. Po roku síce nastala recidíva, ale vďaka našim rybkám sme opäť všetko zvládli.“
Súkromná klinika
V ponuke inzerátov na internete sa stretnete najmä s garami. Ich chov je nenáročný. Na jednu dospelú rybku počítajte približne s desiatimi litrami vody, pričom úspech terapie zaručuje minimálne pätnásť kusov. Dno akvária vysteľte pieskom, nainštalujte filter s čerpadlom a termostat, ktorý zohreje vodu na 28-32 °C. Rybky sú pomerne veľké (10 až 12 cm) a najmä aktívne, preto pri zariaďovaní akvária držte fantáziu na uzde. Zabudnite na atraktívny bytový doplnok. Neupínajte sa na predstavy efektne nasvietenej rastlinnej džungle. Dlhodobou istotou sú umelohmotné bylinné atrapy. Aby si rybky po dobre vykonanej práci mali kde oddýchnuť, nezabudnite na domček. Znalci odporúčajú kŕmiť dva až trikrát denne, môžete sa spoľahnúť buď na bežné krmivo, prípadne živé či sušené larvy. Na liečebnej procedúre sa môžu podieľať už aj mesačné rybky, ale intenzívnejšie sa do práce zahryznú ich starší súkmeňovci (asi od troch mesiacov). Pred nástupom do šichty nekŕmiť!
Po dovŕšení šiestich mesiacov rybky dospievajú a môžu sa páriť. Oplodnené ikry sú priveľkým pokušení pre zvyšné osadenstvo akvária, preto sa odporúča premiestniť ich do izolačky.
Běla Tesáková viac od autora »
Vaše reakcie [5]
:: Súvisiace reklamné odkazy |
|