Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ester Ralbovská | 6.10.2005 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Kto maže, ten ide alebo Párty za hodinu - radosť až do rána

Blank

Kdeže lanské snehy sú, keď k radosti z brutálnej akcie stačil voľný byt a pár fliaš lacného vína. Teraz kamarátom rozhodne nestačí pohodlný reprezentatívny priestor, očakávajú skvelé jedlo ako základ pre nemerateľné množstvo alkoholu, drink na uvítanie a hudobnú produkciu, zloženú z nahrávok, ktoré sa nedajú kúpiť. Áno, sú nároční a nevďační. Ale sú to kamaráti.

Skúsime sa teda zhostiť príležitosti s noblesou a minimálnou námahou. Tu je pár pravidiel pre začiatok:
1. Rozošleme pozvánky. S dostatočným predstihom, aby malo aspoň zopár pozvaných voľno, a dostatočne neskoro, aby nezabudli, že majú o pol roka prísť. Podľa intelektuálnej úrovne pripojíme mapku a odrátame počet zastávok z Mierka. Ak neoslavujeme dvojnásobné zvýšenie platu, pripomenieme každému, že si prinesie vlastné nápoje. Hlavne alkoholické.
2. Dôležitejšie než jedlo a nápoje je často pohodlie. Pre pohodlie všetkých zúčastnených zabezpečíme dostatočné množstvo papierových obrúskov. 3- až 4-krát viac než hostí. Nezabudnime tiež na toaletný papier. Môže totiž prísť niekto ako ja - skvelý spoločník, výnimočný zabávač, duša kolektívu, ktorý ostane celý nesvoj, ak nemá poruke servítku. A ďalej to nemusíme rozmazávať.
3. Vopred si ujasníme spôsob servírovania. Porcelán a sklo, alebo plast. Ak máme umývačku riadu, môžeme ponúknuť na každý druh nápoja zodpovedajúci pohár. Ak máme živú umývačku, každý hosť dostane jeden pohár na celý večer. Ak si chceme so živou umývačkou v dohľadnom čase zasúložiť, volíme papierové tácky a plastové poháre. Ak sa obávame poškodenia mahagónového nábytku, všade rozmiestnime keksíky pod poháre, niekto im hovorí aj podložky, a zmierime sa s tým, že väčšina účastníkov ich bude považovať za vtipnú výzdobu. Škody počítame radšej až po vytriezvení, teda na tretí deň.

Vhodným pohostením na akcie s ľubovoľným počtom osôb sa javia nátierky. Pripravujú sa rýchlo a jednoducho, môžu sa podávať s bielym i čiernym chlebom, poslúžia aj ako dip na čipsy a zeleninu. Pätnásťročným intenzívnym štúdiom som sa dopracovala k poznatku, že nátierka s viac ako troma ingredienciami je zbytočným plytvaním časom, energiou i surovinami. Silná trojka, ktorú si dnes predstavíme, nám zaručí teplé miesto v srdciach kamarátov a dostatok hostí na každú ďalšiu akciu, ktorú by sme sa opäť v pominutí mysle púšťali organizovať.

 o-ester2-2

Materiálno-technické zabezpečenie:
- mixér (ten nám ostal z minula)
- panvica (radšej väčšia)
- sporák
- misky na servírovanie a skladovanie
- suroviny (tu sa nám dobre osvedčí starej mamky tradičná miera "primerane")

Olivová nátierka:
- čierne olivy (odkôstkované a tvrdé!, pomôcka: v igelite nie sú nikdy dosť tvrdé olivy)
- tavený syr - s obsahom tuku 45%!
- tretia surovina nie je, klamala som, ale aspoň máme rezervu, ktorá sa nám možno zíde

Cesnaková nátierka:
- cesnak
- syr niva
- kyslá smotana

Šampiňónová nátierka:
- šampiňóny
- cibuľa - zhruba v takom objeme ako šampiňóny
- tavený syr
- soľ, korenie, byliny (teda rozmarín, estragón, tymián, alebo osvedčené vrecúško provensálskeho korenia)
- olej
chvalabohu, že máme tú rezervu

 o-ester2-3

Postup:

0. - 11. minúta- olúpeme cibuľu a cesnak, umyjeme šampiňóny. Cibuľa sa dobre šúpe namočená, cesnak sa nikdy dobre nešúpe, azda keď sa trochu pripučí nožom, dá sa šupka lepšie stiahnuť. Šampiňóny nelúpeme, lebo sa nezmestíme do hodiny, stačí prepláchnuť, trením odstrániť špinu, z nožičiek odkrojiť príliš nápadnú hlinu, nechať osušiť na utierke.
12. - 19. minúta - na panvici rozpálime trošku oleja, v mixéri nadrobno nasekáme cibuľu, dáme smažiť, mixér neumývame, hneď v ňom nadrobno nasekáme šampiňóny, hodíme na cibuľu, necháme smažiť, samo to zhnedne, pustí vodu aj vodu odparí. Mixér opláchneme.
20. - 27. minúta - scedíme čierne olivy, vybalíme tavený syr z tých príšerných trhavých staniolov. V mixéri rozsekáme olivy. Pridáme tavený syr, zmixujeme na hotovú nátierku. Tu sa ukáže, či sme nakupovali správne, cieľom je dosiahnuť drobné čierne kúsky v bielej hmote, ak sme nakupovali nesprávne, výsledná hmota pripomína veďvietečo a máme postarané o raňajky na najbližší týždeň. Ak je príliš hustá, pomôžeme si lyžičkou smotany, ktorú ukradneme cesnakovej nátierke. Prvú hotovú nátierku presunieme do misky a následne do chladničky. Opláchneme mixér.
28. - 35. minúta - v medzičase sa nám krásne prismažili šampiňóny na cibuli, nezdržujeme sa skúšaním, či sú hotové, vieme, že sú. Osolíme, okoreníme, obyliníme. Na panvicu prihodíme pár kúskov taveného syra a miešame, aby sa roztavil a rovnomerne zmiešal so šampiňónovo-cibuľovými kúskami. Syr slúži na spojenie zmesi, má ho byť viac ako soli a menej ako šampiňónov. Druhú hotovú nátierku presunieme do misky a necháme chladnúť.
36. - 37. minúta - do mixéra vhodíme aspoň jednu hlavičku cesnaku očistenú v 3.-5. minúte. Vrzneme, mixér ich už rozseká nadrobno. Áno, môžeme použiť pučisko na cesnak. Ale: nezmestíme sa do hodiny, stratili sme tú plastovú vec, ktorou sa čistí, a nepoznáme žiadneho dobrovoľníka, ktorý by ho chcel čistiť špáradlom. Nájdu sa kreatívni jedinci, ktorí sa budú snažiť prehnať pučiskom neolúpaný cesnak, čím ušetria 3.-5. minútu, problému s čistením sa však nevyhnú a navyše im v tej rýchlosti striekne do oka cesnaková šťava, následným vymývaním oka stratia všetky ostatné minúty a ešte budú vyzerať, akoby ich frajerka práve prefackala a opustila.
38. - 43. minúta - pochybnosti, či je cesnak posekaný dosť nadrobno, zaženie vhodenie malého kúska syra s modrou plesňou a ďalšie sekanie. Prestaneme sa zaoberať drobnosťami okolo drobnosti cesnaku a vhodíme do mixéra zvyšnú nivu. Pokúšame sa mixovať, ide to už ťažšie a nezvládnuteľná masa sa zadrháva. Postupne pridávame kyslú smotanu, kým nedosiahneme žiadanú konzistenciu. Môže byť trochu redšia ako žiadaná, v chladničke stuhne. Tretiu hotovú nátierku presunieme do misy a následne do chladničky. Táto skutočne potrebuje hodinku oddychu, aby chuť cesnaku prešla z kúsočkov do celej nátierky.
44. - 60. minúta - toto je rezerva pre obe ruky ľavé, ktorú šťastnejší šikovníci využijú na umytie mixéra a ostatného riadu, nakrájanie chleba, rozhadzovanie servítok a aranžovanie krištáľových pohárov na strieborné tácky.

Nátierky podávame v miskách so zabodnutými jedálenskými (!) nožmi. Nože nie sú na ozdobu, ale na natieranie chleba nátierkam

Ester Ralbovská  viac od autora »
Vaše reakcie [11]

:: Súvisiace reklamné odkazy