Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ester Ralbovská | 27.10.2005 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

Fazuľová polievka popiera všetky zákony fyziky

Blank

Nevľúdne jesenné počasie nám poskytuje množstvo priestoru na nostalgiu, najlepšie v spoločnosti jedál, ktoré zahrejú telo i dušu. Dnes vynecháme teoretické obkecávanie a prejdeme priamo k veci. Vec si vyžaduje dôkladnú prípravu, veľa lásky, mamkin papiňák, more času a najlepšie z najlepších surovín. Vec je fazuľová polievka.
Aká veda, poviete si. Tak si povedzte, uvarte si tú svoju a prďte na kvalitu. Neodrádzam nikoho od prastarého rodinného receptu, len upozorňujem, že fazuľová polievka je príliš vážna vec, aby sme sa tvárili, že ide o fazuľky.

Fazuľovú polievku mi zanechali apenko ako nádhernú spomienku, kým sa nadobro vytratili z môjho života. Kultovou sa stala na zimnej dovolenke, ešte v réžii starého apenka, keď sa kotol plný polievky zamrazil vonku v snehu, zabezpečil proti medveďom a každý deň sa obrovskou sekerou odťal primeraný kus na večeru.
Fazuľová polievka popiera všetky zákony fyziky. Nech jej chceme urobiť akokoľvek málo, vždy jej je plný hrniec. Nech jej urobíme akokoľvek veľa, nepodarí sa ani jednu porciu odložiť na zamrazenie.

Apenko hovorievali, že nenačim uvažovať o poriadnej polievke, ak do nej nemienime dať aspoň tri druhy mäsa. Sme dobré deti, poslúchneme. Pri fazuľovej polievke je šťastnou voľbou údené. Čerstvé mäso nevadí, ale nie je výrazné, bude v polievke len tak do počtu. Takže veľa rôzneho údeného. Kolienko, krkovička, pliecko, pekne doružova vyúdené. Slanina oravská, aj tá obyčajná. Údená. Klobása. Veľa klobásy. Dobrej klobásy. Ak máme svojho overeného výrobcu a dodávateľa, vyhrali sme. Ak sme nevyhrali, zoberieme u mäsiara za nožičku z každej klobásy, ktorá sa nám na pohľad pozdáva. Aspoň dva druhy budú určite dobré a jeden vynikajúci.
Zelenina nám naženie objem a vytvorí doplnkovú chuť. Sladké druhy vyvažujeme korenistými, aby sme nedosiahli vo výsledku dačo s chuťou detskej výživy. Cibuľa, cesnak, mrkva vs. petržlen, zeler, pór. Fantázia povolená. Množstvo zeleniny vypočítame tak, aby bol vo výsledku jeden kúsok na každej tretej lyžici. Alebo dáme primerane.
Väčšina receptov na fazuľovú polievku obsahuje, pre mňa úplne nepochopiteľne, zahustenie. K fazuľovej polievke patrí chlieb. Voňavý mäkučký biely chlieb s veľkými dierami. Kto už si len chce k múke, cestovinám alebo zemiakom prihryzovať chleba? Moja mamka sa pravidelne čudujú - dcéra moja, ako si sa len sama naučila tak vynikajúco variť, vari som ťa niekedy volala, poď sa pozerať, ako sa robí zásmažka? Odpovedám po pravde - nevolali, mamka, preto zahusťujem mäsom. Veď len vďaka tomu som v kolektíve obľúbená.
Čo by sa nám ešte hodilo? Hádam fazuľa. Fazuľa je vzácna a drahá. Vo fazuľovej polievke je fazuľa za odmenu! Najefektnejšie sú veľké druhy, tými strakatými sa môžeme pokochať, kým chladne polievka v tanieri. Pol kila suchej fazule bohato stačí na 10 litrov polievky. Veriť mi nemusíte, veď si spomeniete, keď sa ňou budete dusiť. Postpolievkovým plynom sa zväčša nevyhneme. Protiprdivých receptov je zopár - variť fazuľu vo vode, v ktorej sa máčala, nikdy nevariť fazuľu vo vode, v ktorej sa máčala - žiaden však nefunguje. Jediná zaručená pomôcka je bylinka saturejka. Verím jej len preto, že som ju nikdy nepoužila.
Večer si požičiame od susedky najväčší hrniec pod zámienkou vyvárania plienok, pretože aj 20 litrov polievky bude strašne málo. Namočíme suchú fazuľu do studenej vody v dostatočne veľkej mise, vyzerá nevinne, ale rastie. Uložíme sa spať a snívame sladké sny o zajtrajších lukulských hodoch.

o-ester4-2
Ráno sa vyberieme na nákup surovín:
fazuľu už máme
údené bravčové koleno
klobásu máme v špajzi na háku alebo musíme kúpiť
oravská slanina

obyčajná údená slanina
cibuľa
cesnak

mrkva
petržlen aj so zelenými vlasmi
pór
soľ, korenie a papriku má doma každý
Doma si suroviny naaranžujeme do hedonistického zátišia a chvíľu sa kocháme.

Údené koleno zalejeme v tlakovom hrnci najteplejšou vodou z vodovodu, zavrieme a dáme variť. Varíme pol hodiny, merané od prvého zasyčania. Ku kolenu pridáme scedenú fazuľu a varíme ďalšiu polhodinu, merané od prvého zasyčania po druhom uzavretí hrnca. Polhodina je v oboch prípadoch približný údaj, riadime sa príjemnou mäkkosťou výsledku a dobrovoľným odchodom od kosti v prípade kolena.
Ak sme bojazlivá povaha alebo sme hrdým vlastníkom tridsaťročného zdedeného papiňáka, neváhame použiť priateľa na telefón. Radšej obetujeme jednu porciu polievky, akoby sme neopatrným zaobchádzaním s tlakom v hrnci mali prísť k pôsobivej údenokolenovej vzorke na kuchynskom strope.
Bez tlakového hrnca bude varenie trvať skutočne pol dňa, ale odrádzať nás to nemusí, nejakú zábavku pomedzi prihadzovanie do hrnca si už nájdeme.
Počas varenia prvých dvoch najtvrdších orieškov (to je básnický výraz, orechy do tejto polievky nepatria) zvyšné suroviny, okrem soli, korenia a papriky, nakrájame na kúsky, aké chceme objaviť v tanieri. Ak sa nám podarilo kúpiť petržlen aj s vňaťou, nasekáme oboje, odložíme ale zvlášť, každé použijeme v inom čase.
Vyberieme z hrnca uvarené koleno a necháme vychladnúť natoľko, aby sa dalo pridŕžať pri krájaní. Môže sa to zdať barbarské, ale koža z kolena, ktorá grilovaná chutí tak božsky, vyzerá v polievke hnusne, preto ju radšej olúpeme. Ochutnáme vývar z kolena a fazule - môže byť veľmi slaný alebo úplne neslaný alebo nejaký medzi, tento údaj berieme do úvahy pri ďalšom solení, použijeme ho do polievky.
V najväčšom hrnci rozpálime drobné kocky údenej slaniny, aby pustili tuk, pridáme nasekanú cibuľu a cesnak, dusíme do zmäknutia. Pridáme aspoň lyžičku červenej papriky - pomer sladkej a štipľavej je individuálny, nezabúdame, že trocha štipľavosti vylezie aj z klobás. Zmes s červenou paprikou poctivo miešame a dávame pozor, aby sa nepripálila. Nebojíme sa hororových povestí o horknutí papriky, ktorú lenivé gazdinky a školské kuchárky používajú ako výhovorku za odpornú chuť prášku vo vode. Paprika sa rozpúšťa v tuku, preto ju v ňom poriadne poprevaľujeme, zhlboka dýchame, a zalejeme pripraveným vývarom s fazuľou. Pridáme do hrnca všetko ostatné, teda zeleniny, klobásy, slaniny, nakrájané koleno. Dolejeme vodou, ak treba. Osolíme, okoreníme čiernym korením a varíme, kým nezmäkne mrkva. Finále vyzerá takto.

o-ester4-3

Po dovarení pridáme do polievky nasekanú petržlenovú vňať, prípadne aj nasekaný cesnak. Nakladáme za plný tanier.

A jeme, kým vládzeme.



Ester Ralbovská  viac od autora »
Vaše reakcie [7]
:: Súvisiace reklamné odkazy