Toto je archívna verzia magazínu T-Station, ktorého prevádzka bola ukončená 31.7.2008


:: Ester Ralbovská | 13.10.2005 viac od autora zobraz všetky

  viac od autora »

3576 receptov na zaručene pravú sangriu? Zabudnite na ne!

Blank

Uvítací drink je užitočný vynález, ktorým hostí presvedčíme, že sú skutočne vítaní, že sme skvelí hostitelia, a dokonale odvedie pozornosť od faktu, že keď budú miešať, skôr dosiahnú želané opojenie, skôr prestanú piť a väčšina doneseného alkoholu ostane v bezpečí nášho domova. To je nezanedbateľná skutočnosť, ktorej obetujeme prípravu deň vopred.

Pripravíme niečo lacné a dostatočne efektné, čo určite nikto neplánuje piť celý večer. Sangriu. Na internete nájdeme 3529 receptov na sangriu. Ďalších 47 nám pod prísahou prezradili známi na dovolenke v Španielsku. Každý jeden z nich je ten jediný zaručene pravý, všetky ostatné sú trápne napodobeniny. Preštudovala som ich všetky. Mám sa rada. Používam ten najjednoduchší. Rozhodne nie na úkor chuti. Uvidíte.

Potrebujeme:
ovocie
suché červené víno
sprite

Nakrájame ovocie na kocky asi 1 cm krát 1 cm krát 1 cm alebo primerane veľké. Jablká sú dobré, ale príliš obyčajné, broskyne sú skvelé, nektarinky sú skvelé ako broskyne a navyše nie sú chlpaté, melón je super, bobule hrozna treba prekrojiť na polovicu, z citrusov je vhodný asi len pomaranč.
Ovocie nahádžeme do veľkej nádoby, zalejeme vínom, prikryjeme a odložíme na noc do chladničky. Zároveň dáme chladiť sprite.
A čakáme. Veľmi dlho čakáme. Trpíme a čakáme.

Podávame v sklených pohároch. Dosť veľkých, aby nebolo treba ustavične dolievať. Dosť malých, aby sa neponorila lyžička. Nebudeme predsa kupovať koktejlové lyžičky kvôli jednej sangrii. Naberieme za lyžicu-dve ovocia, nalejeme voňavé víno do troch pätín až troch štvrtín pohára a dolejeme spritom. Strčíme niekomu do ruky a tvárime sa tajomne.

Pred podávaním môžeme zapochybovať o správnej ceste. Spoza naškrobených obliečok vytiahneme mamkin rum do vianočných koláčov, v dedkovej dielni vo fľaši od fermeže nájdeme brandy a medzi bratovou zbierkou dvd ideme naisto po vodku. Nič z toho výsledku neublíži. Jednotlivo. Na fľašu vína možno pridať deci z toho alebo oného. Deci džúsu tiež neublíži. Robíme to však pre kamarátov. Odídu takí, akých ich nepoznáme a zrejme ani poznať nechceme. Preto na nich zbytočne neplytváme tým, čo môžeme vypiť sami.

Na tomto mieste cítim potrebu ospravedlniť použitie spritu, ktorý rozumný človek sotva pije a určite sa ho hanbí kúpiť. Ak ste sa unúvali nazrieť do niektorého super originálneho jediného pravého receptu, viete, že pre svieže brblanie sangrie sa častejšie používa sóda alebo sekt. Oboje však vyžaduje sladenie pôvodnej odležanej suroviny, teda vína s ovocím. Sladenie je ťažko odhadnuteľné, nudné a zbytočne zdržuje od podstaty veci, teda od požívania alkoholických nápojov. Preto použijeme, prepytujem, sprite a sladkosť regulujeme kontrolovaním pomeru vína a, už to fakt nemôžem zopakovať, tým lepičom čriev.

 o-ester3-2

Dúfam, že nepošliapem ilúzie všetkých skúsených cestovateľov, ktorí aj zo šiestej dovolenky v Španielsku doniesli starej materi fľašu čudnej tekutiny s nápisom sangria. Nie je to sangria. Je to suvenír pre turistov. Sangria sa pripravuje z čerstvých surovín. Starej materi to nemusíte hovoriť, ale neblamujte sa zbytočne pred kamarátmi, že len vy ste z tých zasvätených, ktorí o sangrii dačo vedia, veď ste kúpili celý kartón v akcii v tresku.

Nápoje z ovocia, alkoholu a bubliniek v Česku stále nazývajú bowle. My si bowle necháme v konzerve ako spomienku na detstvo a výbuchy svojej kreativity nazývame, ako len chceme. Názov sangria sa skvele hodí na párty s letnou tematikou alebo, pri istej dávke fantázie, aj na párty poriadanú v lete.Ester Ralbovská  viac od autora »
Vaše reakcie [27]
:: Súvisiace reklamné odkazy